Koncert Ensemble Arco Antiqua (Taliansko) – Bratislava – Talianska sakrálna hudba 17. a 18. storočia

Po prestávke spôsobenej pandémiou sa tento rok taliansky adventný koncert vracia s výberom zameraným na sakrálnu hudbu zo severného Talianska. Koncert otvárajú a uzatvárajú dvaja velikáni talianskeho baroka Antonio Vivaldi a Tomaso Albinoni

Jadrom programu je výber stále nepublikovaných kantát pre spev a basso continuo od skladateľa bergamského pôvodu Giovanniho Battistu Breviho, organistu pôsobiaceho v Bergame, Novare a Miláne, ktoré hudobná historiografia posúdila na úrovni tých najslávnejších. autorov svojej doby, ako Giovanni Legrenzi a Giovanni Bassani. Motetá prezentované v programe patria do zbierky uchovávanej v knižnici Múzea hudby v Bologni, jednej z najvýznamnejších talianskych hudobných inštitúcií. 

Vokálne skladby dopĺňajú dve sonáty od jednej z najvýznamnejších skladateliek sedemnásteho storočia Isabelly Leonardy. Leonarda bola matka predstavená rádu Collegio di Sant´Orsola v Novare a zároveň aj vycibrená autorka, ktorá istý čas viedla chrámový orchester vo svojom meste. Vo svojej dobe to bolo ojedinelým javom, čo poukazuje na nespochybniteľnú prestíž v oblasti hudby, ktorú v meste požívala.

Združenie “Ensemble Arco Antiqua” so sídlom v meste Arco v severnej oblasti Gardského jazera sa snaží o rozširovanie hudobného kultúrneho povedomia. Združenie tvoria profesionálni hudobníci z celého sveta so špecializáciou na historickú hudbu, ktorí pôsobia na prestížnych európskych akadémiách ako Schola Cantorum Basiliensis, Musikhochschule Trossingen, Royal Academy v Londýne a oddelenie historickej hudby z konzervatórií v Benátkach a Vicenze.

Ensemble Arco Antiqua má v svojej histórii za sebou organizáciu mnohých podujatí, z ktorých za zmienku stojí najmä prvé moderné spracovanie “Missa l’homme armé” od Guillauma Fauguesa (XV. storočie) pri príležitosti vydania jeho Opera Omnia od muzikológa Francesca Rocco Rossiho pre švajčiarske vydavateľstvo Schola Cantorum v Neuchâteli.

V Bratislave sa predstavia v tejto zostave:

  • Aurelio Schiavoni – kontratenor
  • Gabriele Levi – čembalo
  • Silvia de Rosso – violy da gamba
  • Luca Ventimiglia – flauty

Vstup voľný

Dĺžka koncertu: 65 min

Program: Antonio Vivaldi, Tomaso Albinoni, Giovanni Battista Brevi, Isabella Leonarda

Dátum: pondelok 5 december 2022
Čas: o 17:30 hod.
Organizátori: IIC Bratislava, bratia Františkáni v Bratislave
V spolupráci s: Associazione Ensemble Arco Antiqua
Miesto: Františkánsky kostol, Františkánske nám. 2, Bratislava 

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút