Jeseň bystrických ulíc spestrí októbrový FESTIVAL BARBAKAN!

18.ročník medzinárodného festivalu Barbakan v Banskej Bystrici od 10. do 14. 10. 2012. Netradičný festival už tradične spája filmový svet s hudobným a výtvarným umením do jedného ladiaceho celku. Barbakan opäť zaplní nielen bystrické kiná, ale aj miestne kluby, hudobné podniky a výtvarné galérie. Po celom meste sa tak návštevníci budú môcť kultúrne vyžiť takmer na každom kroku.

Filmový Barbakan tento rok predstaví výber jedinečných snímkov z iránskej kinematografie. V Iráne, krajine spútanej cenzúrou si tieto filmy museli prebojovať ťažkú cestu, aby mohli vzniknúť, nielen za to im však patrí uznanie. Z veľkej časti sa jedná o snímky s vysokou výpovednou hodnotou, mnohé boli ocenené na svetových filmových festivaloch.

barbakan.jpeg

Ďalšou filmovou lahôdkou bude profil významného poľského režiséra Marcina Wronu, ktorý predstaví slovenskému divákovi jeho staršiu aj novšiu tvorbu. Sekcia DOMÁCA ÚRODA ukáže to najlepšie, čo za posledné obdobie vzniklo na slovenskej filmovej pôde a OZVENY FILMOVÝCH FESTIVALOV tentoraz poodhalia čo-to z filmového seminára 4 živly a zavítame aj na poľsko-český festival Kino na Granicy. Súťažnú sekciu krátkych filmov budú tvoriť vybrané snímky z rôznych kútov sveta, spomedzi ktorých medzinárodná porota vyberie a ocení tie najlepšie.

Dni nabité kvalitnými filmami spestria večerné hudobné vystúpenia kapiel rôznych žánrov, aby si každý fanúšik prišiel na svoje. Už teraz sa môžete tešiť na Vetroplachov či romantikov z Plastic Swans.

kocert2011.jpg

Bohatý program sa neustále rozrastá a o sprievodné podujatia nebude núdza. Pre milovníkov výtvarného umenia je pripravených viacero výstav s rôznorodou tematikou. Jednou z nich je výstava Z DRUHEJ RUKY autoriek Marianny Mlynáričkovej a Nory Ružičkovej a kurátorky Zuzany Majlingovej. A určite sa oplatí prísť pozrieť aj na tanečné divadlo Martiny Hajdyli Lacovej a Lucii Kašiarovej s názvom Ženy/Women.

Leto je v plnom prúde ale zábava bude pokračovať aj na jeseň vďaka festivalu Barbakan. Príďte sa s nami zabaviť a užiť si možno posledné teplé dni do Banskej Bystrice! Festival Barbakan Vám prináša Občianske združenie Vresk Factory.

Zdroj: Občianske združenie Vresk Factory
Publikoval: Redakcia GREGI.NET