JE TO LEN KONIEC SVETA – Juste la fin du monde!

Louis sa po rokoch vracia domov, aby svojej rodine oznámil, že je chorý a zomiera.

Louis je spisovateľ a je smrteľne chorý. Po rokoch sa preto rozhodne, že navštívi svoju rodinu, aby im oznámil, že zomiera. Rodinné stretnutie je plné napätia a hádok. Celý film sa odohráva počas jedného dňa a je adaptáciou divadelnej hry.

Xavier Dolan (1989)

Niekedy ho nazývajú zázračným dieťaťom québeckého filmu, pretože aj keď je v Québecu silná tradícia autorských režisérov, len málokto z nich dokázal v takom mladom veku toľko, čo Dolan. Jeho debut Zabil som svoju matku (2009) získal cenu Medzinárodnej konfederácie umeleckého a esejistického filmu (CICAE) v Cannes a následne koloval a vyhrával na troch desiatkach ďalších festivalov.

Jeho ďalší film Imaginárne lásky (2010) síce nemal taký silný kritický ohlas, ale stal sa kultovým pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov. Predal sa do desiatok teritórií a aj na Slovensku patril k najnavštevovanejším artovým filmom roka. Nasledujúci, trochu experimentálny Laurence Anyways (2012) znovu putoval na festival do Cannes a Tom na farme (2013) mal pre zmenu premiéru v súťaži festivalu v Benátkach. S nasledujúcimi filmami súťažil Dolan znova v Cannes. Za snímku Mami! (2014) získal Cenu poroty a za film Je to len koniec sveta (2016) Veľkú cena poroty a Cenu ekumenickej poroty. Na vlaňajšom 22. MFF Febiofest bol uvedený Profil: Xavier Dolan.

Premiéra v SR: 12. január 2017
Koniec monopolu: 31. marec 2026
Krajina pôvodu: Kanada, Francúzsko
Rok výroby: 2016
Odporučená prístupnosť: MP 15
Formát: DCP, DVD, MP4

Jaz. verzia: francúzsky s českými titulkami

Minutáž: 97 min.
Žáner: dráma

Réžia a strih: Xavier Dolan │ Scenár: Xavier Dolan, Jean-Luc Lagarce │Hudba: Gabriel Yared │ Kamera: André Turpin │ Hrajú: Gaspard Ulliel, Nathalie Baye,  Léa Seydoux, Marion Cotillard, Vincent Cassel, a ďalší.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes 2016 – Veľká cena poroty a Cena ekumenickej poroty

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov