Isobutane z The Ills sa vracia k elektronike, vydáva dva sólové albumy.

Keď pred desiatimi rokmi vydávali bratislavskí The Ills svoje prvé EP, boli prezentovaní hlavne ako bočný projekt ich ústrednej postavy – gitaristu Martina Krajčíra. Tentoraz je to naopak. Po výborne prijatom novom albume The Ills – Disco Volante / Mt. Average zo začiatku tohto roka – oprášil svoj starý pseudonym Isobutane a vydal s ním prvý sólový album po deviatich rokoch. Zároveň to ale nie je jediný nový projekt, pod ktorý sa v poslednom čase podpísal.

Oprášenie elektroniky

Nový album Isobutana dostal názov Do Machines Dream? a jeho obal výstižne zdobí fotka jednej z jeho elektronických mašín, ktorá bola v posledných rokoch kvôli gitarovej hudbe Ills odsunutá do úzadia. „V kontexte mojej diskografie je toto asi prvá pokojná a vyrovnaná fáza, kedy som sa sústredil iba na radosť zo skladania a používania toho, čo už som sa naučil v predošlých projektoch,“ vysvetľuje Iso. „Je to hudba o hudbe. A trocha aj taká moja osobná oslava chuti tvoriť.“

Vydaniu albumu tak predchádzala znovuobjavená radosť z tvorby elektroniky, ktorá vyústila do obrovského množstva nových skladieb v krátkom čase: „Je to vlastne to isté, ako to bolo pred desiatimi rokmi s gitarami a mašinami. Jednoducho som o tom príliš veľa rozmýšľal, až som sa jedno ráno zobudil a povedal si, že o tom viac nebudem rozmýšľať a začnem robiť. Stalo sa to až smiešne extrémne zo dňa na deň, takže to ranné prebudenie nie je nadnesená vec.“

Na albume, ktorý sa dá kúpiť i vypočuť na Bandcampe, prípadne streamovať zo Spotify a ďalších platforiem, sa tak ocitlo nakoniec 12 skladieb, ktoré vyberal takmer z piatich desiatok hotových trackov.

Neprebádané vody

Do Machines Dream?, ktorý nadväzuje na Isovu tvorbu spred dekády, však nie je jedinou nahrávkou, ktorú v posledných dňoch poslal do sveta. Pod jeho občianskym menom Martin Krajčír môžete na Spotify nájsť EP-čko Hello nového projektu Pattern_Chain, v ktorom vošiel v jeho prípade na dosiaľ neprebádané územie inštrumentálneho lo-fi hip-hopu.

Oba elektronické albumy podčiarkujú jeho mimoriadne produktívne obdobie, počas ktorého ho čakajú letné koncerty The Ills, ale aj vydanie očakávaného nového albumu Čistých tvarov, pri ktorom si zasadol na post producenta. Zároveň sa plánuje vrátiť na koncertné pódia aj s Isobutanom.

Processed with VSCO with a8 preset

O interpretovi:

Martin Krajčír začal svoje prvé skladby tvoriť už ako 14-ročný, kedy okrem videohier objavoval čaro aj iných funkcií PlayStation. Pod pseudonymom Isobutane tvorí IDM tracky založené na melancholických melódiách a glitchových perkusiách. Inšpiráciu takými odlišnými umelcami ako sú Aphex Twin či Cocteau Twins dokáže pretransformovať do originálnych trackov, v ktorých hrou so zvukmi a beatmi ponúka vlastný pohľad na podobu aktuálnej elektronickej hudby. Na konte má albumy pod niekoľkými zahraničnými vydavateľstvami, rovnako ako pod slovenskou značkou Exitab.Od roku 2008 je gitaristom bratislavskej kapely The Ills.

Isobutane: Do Machines Dream?
Spotify: https://open.spotify.com/album/2PlcULkvturhX8xH2sA6Pl?si=XYkwoMeORzKaQ3p3rZGezQ
Bandcamp: https://isobutane.bandcamp.com/album/do-machines-dream

Pattern_Chain: Hello EP
Spotify: https://open.spotify.com/album/1kL9VLGFjw8QiX3gNeSTyK?si=VbU7HsMISTO9t_MnWmxslA
Bandcamp: https://isobutane.bandcamp.com/album/pattern-chain-hello-ep

Zdroj: TS