Ida Kelarová predstaví detské rómske talenty. Spolu aj so svojou kapelou JazzFamelija vystúpi v Ružinove na špeciálnom koncerte.

Ida Kelarová prizvala k spolupráci tých najlepších českých a slovenských profesionálnych hudobníkov a spolu vystúpia krátko po začiatku školského roka, 11. septembra v Amfiteátri areálu hier Radosť pri ružinovskom Štrkovci.

Tvorba formácie Ida Kelarová & JazzFamelija sa vyznačuje prepojovaním rómskych a jazzových prvkov, prepájaním rómskych harmónií a latinsko-amerických rytmov so zvukom jazzovej kapely.

Okrem osvedčených skladieb z minulých albumov a ľudových rómskych piesní tvoria repertoár aj nové skladby, ktorých autorom je už tradične spevák, gitarista a kapelník Desiderius Dužda. Jednotliví muzikanti dostávajú v skupine veľa priestoru a tak si môžeme ich hru, nabitú energiou a emóciami, vychutnať aj v niekoľkých sólach.

Kelarova_Ida

Toľko výrazných osobností musí držať pohromade niečo silného. Ida Kelarová vás ani na chvíľu nenechá na pochybách, kto je hlavou tejto formácie. Svojou intuíciou a citom vedie kapelu od pomalých a smutných piesní až k záverečným čardášom. Jej schopnosť otvoriť svoje srdce a vložiť všetky svoje emócie do hlasu je už povestná. Emócie a ich odkazy sú schopné osloviť aj toho, kto nerozumie textom v rómštine a podeliť sa s ním o pocity vlastne každému človeku.

Ida Kelarová tiež podporuje mladých talentovaných umelcov, ktorí, či už z finančných, sociálnych, rasových či iných dôvodov nemajú šancu na vlastné presadenie a realizáciu. Preto okrem jej špičkovej kapely JazzFamelija v zložení: Ida Kelarová – spev, Desiderius Dužda – spev a gitara, Ondrej Krajňák- klavír, Tomáš Baroš – kontrabas, Marián Ševčík – bicie, privedie aj niekoľko detských rómskych talentov, členov speváckeho zboru „Čhavorenge“, s ktorými pracuje.

Tieto deti vyrastajú nezriedka v málo podnetnom , a často úplne nevhodnom prostředí. Ida Kelarová im pomáha rozvíjať sa, vzdelávať, získať skúsenosti a zručnosti, a tým im ukazuje zmysel budúceho života a umožňuje im, aby si sami stanovili ciele. Je povinnosťou nás všetkých chrániť deti pred násilím, diskrimináciou, skrytým aj zjavným rasizmom. Otvárať im cestu k tomuto sebapoznaniu, odovzdávať im skúsenosti a mať s nimi tie najlepšie úmysly, mať pre nich nádej . Ukázať im, že existuje aj iný svet a privádzať k nim vzory, ktoré ich budú vierohodne motivovať.

Deti, študenti, dôchodci a ZŤP majú vstup na koncert zdarma a finančne ho podporil grant Mestskej časti Bratislava – Ružinov, Ministerstvo kultúry SR, SOZA, Ars Bratislavensis a BVS.

V prípade nepriaznivého počasia sa koncert koná v DK Ružinov.
Vstupenky: Ticketportal.sk a Predpredaj.sk

Viac informácií: www.facebook.com/csbratislava
FB event: www.facebook.com/events/336251066537395

Zdroj: Matej Salek