Hudobná lahôdka z Ruska: Koncert Denisa Kožuchina v rozhlasovej pyramíde!

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pripravil pre milovníkov vážnej hudby na 13. februára 2013 o 19.00 hod. výnimočný zážitok v podobe koncertu, na ktorom sa predstaví vynikajúci ruský klavirista Denis Kožuchin.

S rozhlasovými symfonikmi pod vedením diri­genta Maria Košika odohrá Rachmaninovov štvrtý klavírny koncert. Zvyšok koncertného programu bude patriť skladbám Ladislava Holoubka a Jeana Sibelia. Koncert bude príspevkom RTVS k Svetovému dňu rádia (World Radio Day), ktorý sa koná pod kuratelou UNESCO, Svetového rozhlasového výboru a Európskej vysielacej únie (EBU). Priamy prenos z koncertu uvedie Rádio Devín v programe Hudobný večer.

Na úvod koncertu zaznie Symfonická idyla, op. 6 skladateľa Ladislava Holoubka. Rodák z Prahy prežil väčšinu svojho života na Slovensku, okrem kompozície sa venoval predovšetkým dirigovaniu. Ako dirigent spolupracoval s Operou SND a Operou Štátneho divadla v Košiciach. Tú v rokoch 1966 až 1979 viedol ako jej umelecký riaditeľ. Slovenská hudobná verejnosť si v auguste pripomenie 100. výročie jeho narodenia. Uvedenie jeho Symfonickej idyly bude príspevkom SOSR k tomuto významnému jubileu.

Hlavným lákadlom 5. abonentného koncertu SOSR však bude vystúpenie ruského klaviristu svetového formátu – Denisa Kožuchina. Kožuchin bude interpretovať Koncert pre klavír a orchester č. 4 g mol, op. 40 Sergeja Rachmaninova. Po bratislavskom koncerte Kožuchina čakajú tri vystúpenia s prestížnou Kráľovskou filharmóniou v Liverpoole a séria recitálov v Múzeu moderného umenia a dánskom Humlebaeku.

Denis Kožuchin vstúpil na medzinárodnú scénu po získaní prvej ceny v Súťaži kráľovnej Alžbety v roku 2010. Ešte predtým získal 1. miesto v súťaži Vendome Prize v Lisabone v roku 2009 a 3. miesto v Medzinárodnej klavírnej súťaži v anglickom meste Leeds v roku 2006.

Narodil sa v roku 1986 v Nižnom Novgorode v Rusku v hudobníckej rodine. Denis Kožuchin začal študovať hru na klavír už ako štvorročný. Od roku 2000 do 2007 bol Kožuchin žiakom na Hudobnej škole kráľovnej Sofie v Madride. Bol vyhlásený za najlepšieho študenta v jeho ročníku a dvakrát bolo jeho teleso Cervantes Trio označené za najlepšie komorné zoskupenie. 

Kožuchin vystupoval na mnohých najprestížnejších svetových festivaloch a v koncertných sieňach, medzi inými na Verbier Festivale, kde vyhral v roku 2003 Prix d’Honneur, na hudobnom festivale Progetto Martha Argerich v Lugane, na Hudobnom festivale v Rheingau, na Klavírnom festivale v Ruhre, na Medzinárodnom festivale komornej hudby v Jeruzaleme, na medzinárodnom festivale v Santandri, v Carnegie Hall, Auditorio Nacional Madrid, Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Miláne, Palau de la Musica vo Valencii, Théâtre du Châtelet a Auditorium du Louvre Paris.

Medzi najvýznamnejšie vystúpenia v sezóne 2010/11 patrili štyri koncerty s Holandskou filharmóniou v Concertgebouw, koncert pre  televíziu s Belgickým národným orchestrom v Palais de Beaux Arts v Bruseli a účinkovanie s Českou filharmóniou. Ako recitálový hudobník zaznamenal Denis Kožuchin obrovský úspech na debutovom turné v Japonsku a v Brazílii, ako aj na ďalších vystúpeniach naprieč Európou. Okrem toho Kožuchin získal v roku 2011 aj Cenu Slovenského rozhlasu na Stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline.

V sezóne 2011/12 Kožuchin predviedol kompletný cyklus Prokofievových koncertov so Škótskym symfonickým orchestrom BBC. Ďalšie dôležité orchestrálne koncerty zahrňujú vystúpenia s Viedenským symfonickým orchestrom, Petrohradskou filharmóniou, symfonickými orchestrami v Baltimore a Seattli a Luxemburskou filharmóniou. Na jar 2013 sa vráti do Japonska, kde predvedie kompletný cyklus Prokofievových sonát.

Na záver koncertu zaznie Symfónia č. 5 Es-dur, op. 82 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia. Sibelius sa pri jej komponovaní inšpiroval prírodou. Prírodu vníma ako hybnú silu života a sveta. Tematické fragmenty pripomínajú potôčiky, ktoré sa postupne zlievajú do mohutnej rieky. Z nej pramení typický sibeliovský pátos, slávnostná atmosféra i charakteristická chladná inštrumentácia symfónie.

Vstupenky na koncert v hodnote 5, 6 a 7 eur je možné zakúpiť na predajných miestach siete Ticketportal, na www.ticketportal.sk a tiež v pokladnici Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1, v deň koncertu od 14.00 do 19.00 hod.

Zdroj: RTVS
Foto: Paul Marc Mitchell