Hudba je ten najjednoduchší spôsob, ako preniknúť do života ľudí, hovorí Piero Salvatori a pozýva na svoj prvý koncert v Bratislave 

Piero Salvatori je významným interpretom na medzinárodnej scéne modern classic. Veľmi dobre si rozumie s klasickou elektronickou a modernou hudbou. Jeho skladby majú široký presah, zaznamenali úspech vo vizuálnom umení, na divadelných scénach, hrali sa v La Scale, na vrchole Monte Rosa i v chráme umenia a dizajnu v Múzeu Triennale v Miláne. Spolupracuje s džezovými hudobníkmi, ako sú Stefano Bollani, Uri Caineči Paolo Fresu. Jeho bratislavský koncert sa uskutoční v pondelok 8. novembra 2021 o 18.00 hod. v Primaciálnom paláci vďaka Talianskemu kultúrnemu inštitútu, vstup je voľný.

 V tejto neistej dobe pôsobí Salvatoriho hudba ako balzam, ktorý všetci potrebujeme. Kto bude mať príležitosť zúčastniť sa na koncerte, môže si naživo vychutnať emócie, ktoré hudba tohto významného predstaviteľa modern classic dokáže vyvolať. Ja osobne veľmi sa teším, povedal Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.

Rodák z Ríma, ktorý sa rád necháva unášať Mozartom alebo Stingom, pricestuje na Slovensko po prvý raz. Na bratislavskom koncerte zahrá skladby pre violončelo a klavír zo svojich posledných albumov Flyaway a Imagesi najnovšie songy z pripravovaného CD. Vstup na koncert je bezplatný, len pre plne zaočkovaných. 

„Som zvedavý na mesto a ľudí, ktorí tu žijú. Rád cestujem na koncerty o deň – dva skôr, aby som čo najviac načerpal energiu miest, ktoré nepoznám. Vtedy dokážem počas jednej magickej hodiny vrátiť publiku všetko, čo som za ten čas získal. V ten deň sa Hudba stane zrkadlovým odrazom, hlasom ľudí, ktorí si vzájomne hľadia do očí. Na koncert v Bratislave sa veľmi teším,“ povedal Piero Salvatori v rozhovore pre portál buongiornoslovaccchia.

Významný violončelista a skladateľ sa koncertovaniu venuje od roku 1993. Hrával vo viacerých orchestroch ako prvý violončelista a získal množstvo ocenení. V rámci medzinárodnej scény modern classic si veľmi dobre rozumie s klasickou elektronickou a modernou hudbou. Spolupracuje s džezovými hudobníkmi, ako sú Stefano Bollani, Uri Caine, Paolo Fresu, Rita Marcotulli a Enrico Pieranunzi. Od roku 1996 spolupracuje na televíznych produkciách RAI a Mediaset.

„Práve v týchto dňoch sa v talianskom pavilóne na Expo v Dubaji premieta nádherné video o topení ľadovca na Monte Bianco a Monte Rosa, kde tanečník s baletkou tancujú na moju hudbu. Hudba je ten najjednoduchší spôsob, ako preniknúť do života ľudí… jednoduchosť je najväčšie zadosťučinenie, ako hovoril Leonardo da Vinci. Je nádherné hľadieť do očí neznámym ľuďom, a hoci si nepoviete ani slovo, vidíš, ako sa ich pohľad rozžiari,“ povedal hudobník o svojom aktuálnom projekte.

Piero Salvatori často hráva v priestoroch, ktoré nie sú primárne určené pre hudbu a koncertovanie. Hral tak v Múzeu Triennale v Miláne, ako aj vo väznici San Vittore, či v rôznych prírodných parkoch. „Mám veľmi rád, keď sa miesta postavené za iným účelom, zmenia na divadlo a ty si postupne uvedomuješ, že sú neuchopiteľné a túžia len po hlase, ktorý by im vdýchol dušu. Vtedy sa moja hudba stáva obrazom, sochou alebo inštaláciou, trpiacou dušou zúfalcov či bezočivcov, počas koncertov v prírode stromom, listom či zvieraťom,“ dodal.

V roku 2019 skomponoval hudbu pre tanečné sólo Roberta Bolleho v predstavení Bolle a priatelia. V roku 2015 sa so svojimi skladbami pre violončelo a klavír predstavil na pódiu v projekte Milano Solo. Skladby Piera Salvatoriho zaznamenali úspech aj vo vizuálnom umení, vďaka spolupráci s kurátorom výstav Marcom Goldinom a na divadelnej scéne, kam prenikli prostredníctvom tanečného umenia Antonelly Albano, primabaleríny divadla La Scala. Vlani usporiadal koncert v priestoroch Múzea Triennale di Milano, považovaného za chrám kultúry a dizajnu. Koncert bol prenášaný naživo cez internet.

Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave
V spolupráci s: Hlavné mesto SR Bratislava
Mediálni partneri: citylife, buongiornoslovacchia, in.ba, gregi
Viac informácií ponúka webová stránka iicbratislava.esteri.it

Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora Týždňu talianskeho jazyka vo svete