Hry Ondreja Šulaja!

Divadelný ústav predstavuje čerstvú knižnú novinku Hry Ondreja Šulaja. Publikácia je knižným výberom dosiaľ nepublikovaných autorových hier, ktoré vznikali v rozmedzí rokov 1975 až 2010.

Slávnostná prezentácia knižného výberu dramatických textov významného slovenského dramatika a scenáristu Ondreja Šulaja sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra o 17.00 hod. v predajni kníh Panta Rhei Poštová v Bratislave. Programom sprevádza Lucia Rózsa Hurajová.

Publikácia je knižným výberom dosiaľ nepublikovaných autorových hier, ktoré vznikali v rozmedzí rokov 1975 až 2010. Čitatelia sa zoznámia s dramatizáciami slovenských próz, ktoré úspešne uviedli slovenské divadlá – od Timravy (Ťapákovci, Všetko za národ) cez Ladislava Balleka (Pomocník), Vincenta Šikulu (Fila chytá vlhu) až po Rudolfa Slobodu (Gazdova krv). V knihe sa nachádza aj autorova pôvodná hra O psíčkovi a mačičke, známa aj vďaka televíznej adaptácii a vydareným inscenáciám na Slovensku i v Čechách.

Ondrej Šulaj, doteraz vnímaný najmä ako filmový scenárista, sa vďaka ponúkanému titulu začleňuje i do kontextu slovenskej drámy, ako aj do našich divadelných dejín. Úvodnú štúdiu k výberu, ktorý Divadelný ústav vydáva s Vysokou školou múzických umení v Bratislave, pripravila teatrologička Martina Ulmanová. Súčasťou knižného výberu sú aj fotografie, bibliografické a inscenačné súpisy.

Kniha Ondreja Šulaja Hry vychádza v edícii Slovenská dráma. Publikáciu graficky spracovala Nora Nosterská.

Ondrej Šulaj (1949) je dramatik, filmový a televízny scenárista, dramaturg, režisér
a vysokoškolský pedagóg. Je tiež autorom ďalších divadelných textov a dramatizácií: Epizóda 39-44, Commune de Paris, Pantagruel, Kocúrkovo II. či Svadobná noc v dobre utajenom salóne.

Zdroj: Divadelný ústav / Theatre Institute