Hravá dokumentárna opera KAPRKÓD prichádza do slovenských kín

KAPRKÓD Lucie Královej sa stal v Jihlave najlepším českým dokumentom roku 2022, získal tiež ocenenie Ceny českej filmovej kritiky za najlepší dokument. Film, koncipovaný Ako vycibrený audiovizuálny zážitok pre kiná, objavuje originálnou formou „dokumentárnej opery“ zabudnutého českého hudobného skladateľa Jana Kapra (1914-88).

Rozpráva dramatický a rozporuplný príbeh progresívneho umelca, experimentátora a neskôr zakázaného prominentného komunistu, ktorý bol takmer vymazaný z oficiálnej pamäti. V 50. rokoch sa preslávil budovateľskými piesňami, ako jediného československého skladateľa ho ocenil Stalin. V roku 1968 túto cenu na protest proti ruskej invázii vracia a štátna moc ho vymaže z verejného života. Kapr si svoj bežný život zaznamenával formou krátkych hraných scénok na 8 mm film. Režisérka kombinuje tieto materiály s netradičným chórovým komentárom v podaní 17 operných spevákov, ktorí tak interpretujú scény z Kaprovho života.

Po úspešnom uvedení na zahraničných festivaloch v Európe, Austrálii, USA a slovenskej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest Bratislava 2023 vstúpi film do slovenskej distribúcie 27. apríla 2023. Do siete kín a filmových klubov ho prinesie distribučná spoločnosť Filmtopia.

Celovečerný spievaný film vznikal päť rokov ako spolupráca renomovaných tvorcov z oblasti filmu, divadla a hudby. Kombinuje prvky súčasnej opery, muzikálu, dokumentu a hranej rekonštrukcie a má za sebou mnoho úspechov v zahraničí. Bol súčasťou prestížnej súťaže inovatívnych filmov Burning Lights vo švajčiarskom Vision du Reél a mnohých ďalších medzinárodných festivalov a na medzinárodnom filmovom festivale v Krakove získal v júni 2022 cenu Golden Heynal za najlepší hudobný dokument.

Režisérka a scenáristka Lucie Králová s libretistom, divadelným a operným režisérom Jiřím Adámkom/Austerlitzom a skladateľkou Petrou Šuško zrekonštruovali Kaprov život na základe jeho doposiaľ nezverejneného súkromného hudobného, filmového i písomného archívu a transponujú ho do súčasnej opernej kompozície, ktorá ponúka nevšedný audiovizuálny zážitok plný nečakaných zvratov a humoru. Kaprov príbeh spievali členovia medzinárodne uznávaného Českého filharmonického zboru Brno so sólistom Karlom Jakubů (Jan Kapr) a zbormajstrom a skladateľom Petrom Fialom, ktorý je posledným žijúcim žiakom Jana Kapra.

Dokumentárna opera Kaprkód skúma povahu pamäte, hudby a rozprávania prostredníctvom odtlačkov kontroverzného a progresívneho skladateľa Jana Kapra, ktorý bol ocenený Stalinom a neskôr v komunistickom Československu úplne zakázaný, no v zahraničí uvádzaný prestížnymi hudobnými telesami.

 „Minulosť nikdy nie je definitívna. Aj Kaprovo hrdinské gesto z augusta 1968, keď v reakcii na ruskú inváziu Československa vracia Stalinovu cenu formou otvoreného listu svojmu priateľovi Šostakovičovi, sa bohužiaľ vo svetle súčasnej ruskej agresie javí stále aktuálna.“ povedala Lucie Králová

“Mnohovrstevné dokonalé dielo” Cineuropa

„Skutočná filmová slasť“ Petr Fišer, Lidovky.cz

„Film si vo svojej hravosti a nadhľade kladie zásadné otázky: Ako kvantifikovať ľudskú existenciu? Z čoho sa skladá, čo ju (ne)dokáže zachytiť? Čo je vlastne „dôležité“ a čo nakoniec nie?“ (Jindřiška Bláhová, týdeník Respekt, 2022

Synopsa

Film Kaprkód prenáša Kaprov silný a ambivalentný životný príbeh do opernej hudobnej kompozície. Dej tvorí dokumentárne libreto, ktoré vychádza z Kaprovho osobného, nikdy predtým nezverejneného archívu plného jeho magnetických pások, listov, poznámok a vtipných skečov na 8 mm filmoch. Sedemnásť operných spevákov z medzinárodne uznávaného Českého filharmonického zboru Brno spieva scény z Kaprovho života vrátane úryvkov z policajných správ, Kaprových politických účtov či milostnej korešpondencie. Ich zbormajster Petr Fiala je posledným žijúcim Kaprovým žiakom. Kaprkód je hravou rekonštrukciou života po smrti, kde filmová pamäť a Kaprova hudba interagujú s príbehom, ktorý nadobúda mytologický rozmer.

Festivaly a ocenenia: Visions du Réel (2022, svetová premiéra, súťaž), MFF Krakow (2022, Cena Golden Heynal), Dok.Fest Munich (2022, súťaž), See the Sound Koln (2022), IFF BildrauschFilmFest (2022), IDFF Makedox (2022, súťaž), Documental IDFF Sofia (2022, súťaž), FONOMO Gdynia (2022), Reykjavik IFF (2022), Czech and Slovak film festival Australia (2022), Ji.hlava IDFF (2022, Hlavná cena v súťaži Česká radosť), Ceny českej filmovej kritiky 2023 (cena za najlepší dokumentárny film, nominácia za najlepší strih), Český lev 2023 (nominácia za najlepší dokument, najlepší strih a najlepší zvuk), Ann Arbor Film Festival USA (2023), Pordenone Doc Fest Taliansko (2023), Istanbul Film Festival (2023) ad.

Zdroj: TS