Hradby Samoty III – festival audio-vizuálneho umenia!

Tohtoročné Hradby Samoty zavítajú na zámok Rosice u Brna. Zámocký park, divadlo a protiatómový kryt pod zámkom sa 6. a 7. júla zmenia na dejisko festivalu Hradby Samoty, ktorý sa tretím ročníkom svojho fungovania rozrastá na plnohodnotné dvojdňové podujatie. Ako už na tomto festivale býva dobrým zvykom, čaká vás okrem kempingu v krásnom prostredí vynikajúci line-up, výstavy, čo-to z divadelného a pohybového umenia, vhodne doplnené skvelým jedlom pre vegetariánov aj mäsožrútov a pitím, čo len hrdlá ráčia. Experimentálna, temne ambientná, rituálna, či neofolková hudba v historických priestoroch nadobúda zaujímavý rozmer, ktorý mnohé koncerty už po akustickej stránke mení na fascinujúce hudobné zážitky.


Z bohatého line-upu rozhodne stojí za zmienku sólový projekt speváka kapiel Mayhem, či Sunn O))) Attilu Csihara – VOID OV VOICES, v ktorom charakteristický hlasový prejav je posunutý do ambientnej a v rámci živých vystúpení výrazne teatrálnej roviny. Hlas umocnený strojmi a položený do neobvyklých techník na míle vzdialených od tvorby Attilovej domácej kapely nestráca nič zo svojej håbky a podmanivosti, práve naopak – dosahuje veľmi silného účinku aj keď v omnoho “komornejšom“ prevedení, na aké sme možno zvyknutí. Poľské duo JOB KARMA patrí tiež medzi projekty, ktoré netreba zvlášť predstavovať. Postindustriálna kapela siahajúca svojou tvorbou až kdesi do vôd idm, robí už pätnásť rokov vysoko počúvateľnú hudbu, v ktorej sa snúbia rôzne analógové a digitálne nástroje so zvláštnym „gigerovským“ vizuálnym prejavom. Ak máte radi neofolk, mohla by vás potešiť maďarská kapela LARRNAKH a ak si k tomu radi dávate aj prímes martial industrialu a temného ambientu, ďalšia maďarská kapela STURMAST by mohla byť práve ako pre vás. Táto kapela je zaujímavá aj tým, že drvivú väčšinu zvukov, ktoré môžete počuť na albumoch, hrá naživo na reálnych nástrojoch a rovnako, ako jej nie sú cudzie rôzne elektronické krabičky, môžete v koncertnom set-upe vidieť husle, violu, rôzne bubny, gitaru, či ľudové a etnické nástroje. Hlukové steny a ťažký kov padajúci z nebies budú korigovať nemeckí PRAYING FOR OBLIVION a čílsky projekt 886VG. Noise bude zastúpený aj projektmi združenými pod platformou HLUKOVEJ SEKCE – SKLO, 900PIESEK, DRÉN, NOISE MORTANNA a …LESOM.Z českej industriálnej scény sa vám predstavia legendárne AKIMBO, SEISMIC WAVE FACTORY, DO SHASKA!, INSTINC PRIMAL, SEMAI a STOR, zo slovenskej scény to budú projekty DISHARMONY, PHRAGMENTS, METROM, DEEP, PURE, či zaujímavý počin ľudí z Ľahkej Múzy – HIEROS GAMOS. Strašidelnú diskotéku budú

mať v rukách osvedčení selektori OR.LOCK, WERVOLF 78, FRONTIER GUARDS.


Ak náhodou máte pocit, že tých mien je na vás akosi priveľa, vedzte, že toto je stále len malá časť toho, čo vás bude toho roku na Hradbách Samoty čakať. Festival je koncipovaný na dvoch samostatných scénach a pripravený je taktiež bohatý sprievodný program, napríklad v podobe pohybovo-divadelného vystúpenia súboru AMANITAS, ktorý ste na minulých hradbách mohli vidieť spolu s kapelou Einleitungszeit. Za pozornosť budú určite stáť aj výstavy pozoruhodných zvukových objektov od NENADA, sieťotlače neosymbolistu STANISLAVA GREŽDA, doplnené expozíciami fotografií JANA ŠKOPA a MARIJANY LABADIEVY.Oplatí sa pozrieť si web www.hradbysamoty.org, cez ktorý si môžete rezervovať vstupenky v cene 20 € alebo 500 Kč na oba dni festivalu. Ten je tohto roku limitovaný na 222 návštevníkov. 


Hrady Samoty


Zdroj: HRADBY SAMOTY III.
Publikoval: Redakcia GREGI.NET