Holandská jachtárka Laura Dekker v 16 rokoch oboplávala zemeguľu sólo a príde na jubilejný 20. ročník festivalu HORY A MESTO.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO pozýva na svoj 20. ročník, ktorý sa uskutoční v závere marca, od 27. do 31. v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY,  v Bratislave. Základný tím jedného z najstarších festivalov na Slovensku tvoria jeho zakladatelia spolu s novou generáciou, rovnako je to aj na strane návštevníkov. Jednou z hlavných hostí jubilejného ročníka bude holandská jachtárka Laura Dekker – najmladší človek na zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010, keď mala len neuveriteľných 16 rokov.

Táto holandská jachtárka sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov a jej rodičia boli rozvedení, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Ne festivale Hory a mesto Laura Dekker porozpráva o svojom dobrodružnom živote jachtárky, o plavbe okolo sveta, ale i o svojich nových počinoch na moriach a oceánoch. Súčasťou jej prezentácie bude premietnutie filmu Maidentrip režiséra Jilliana Schlesingera.

Dekker sa narodila na lodi a prvé roky svojho života strávila na mori. Vlastnila niekoľko lodí, všetkým dala meno Guppy. Plán jej expedície bol vyraziť zo západného pobrežia Portugalska, preplávať Karibik, Panamský prieplav a okolo Indonézie. Jedna verzia cesty, vzhľadom na hroziace útoky pirátov, bola plavba okolo Somálska do Stredozemia, druhou verziou bola plavba okolo Afriky. Jej plán zahŕňal 26 zastavení, pôvodne tiež počítal s tým, že v 14 rôznych lokalitách sa stretne s členmi svojho podporného tímu, ktorí jej pomôžu prekonať náročné úseky, ako napríklad Panamský prieplav. V skutočnosti bolo takýchto stretnutí iba päť, najmä pre zúžený rozpočet. Avšak viackrát jej pomohli iní námorníci. Prostredníctvom družicového systému bola Laurina plavba na diaľku detailne monitorovaná.

Celá cesta trvala 518 dní, od 21. augusta 2010, kedy vyrazila z Gibraltáru, do 21. januára 2012, dňa jej pristátia na holandskom ostrove Svätý Martin v Karibiku. Laura Dekker bola najmladšou osobou v histórii, ktorej sa podarilo oboplávať zem sólo, mala v tom čase 16 rokov. Po vylodení priznala: „Mala som chvíle, keď

som si hovorila čo tu do pekla robím? Ale nikdy som nechcela skončiť. Bol to môj sen, ktorý som si chcela splniť.“  

Organizátori avizujú – okrem Laury Dekker – ďalších zaujímavých hostí, chystajú aj viaceré akcie k oslavám 20. ročníka, ako napríklad fotovýstavu „Prierez hostí počas dvadsaťročnej histórie festivalu“, výstavu plagátov či fotografií z minulých ročníkov, a podobne. Zakladatelia festivalu Alan Formánek a Tamara Greksáková sú dodnes pri festivale, ako aj mnoho členov štábu. Zároveň doň prichádzajú noví ľudia z nastupujúcej generácie. Z divákov sa často stávajú festivaloví spolupracovníci; z nich už nejeden aj prezentoval svoje úspechy z pozície hosťa ako profesionálny športovec či cestovateľ. Hory a mesto majú svoju stabilnú divácku základňu a to aj vďaka premietaniam pre školy, ktoré pomáhajú k výchove vlastných divákov, ako aj mnohým sprievodným podujatiam, v rámci ktorých oslovuje cieľové skupiny všetkých vekových kategórií.

Festival sa začal v roku 2000 v DK Zrkadlový háj, v roku 2002 sa presunul do dnes už neexistujúceho PKO a od roku 2004 pôsobil v Auparku celých 14 rokov. Vlani sa festival presťahoval na nové miesto,  do Bory Mall, kde sa uskutoční aj tohto roku. „Nový priestor sa ukázal ako výborná voľba pre zmenu, ponúka omnoho viac možností, aj čo sa nákupného centra týka, aj priestorov kín CINEMAX, v ktorých sa dá voľnejšie dýchať. Tohto roku prinesieme zhutnený a niekoľkonásobne rozšírený outdoorový veľtrh s najrôznejšími atrakciami počas víkendu, ktorý sa bude konať v Bory Mall; tiež viaceré fotovýstavy v priestoroch Bory Mall a v kine CINEMAX BORY,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Nákupno –  zábavné centrum je len 15 minút od centra, využiť sa dá aj praktické spojenie MHD a bezproblémová je aj cesta autom po obchvate, navyše parkovanie je zdarma a to neobmedzene. CINEMAX BORY je v Bratislave viacsálové kino, ktoré disponuje najnovšími zvukovými a obrazovými technológiami.

27. – 31. marec 2019
www.horyamesto.sk

Zdroj: Zuzana Golianová , PR manažérka festivalu Hory a mesto