Hm… vlajú „Lovu zdar“ – Nový album a krst už budúci týždeň!

Letošní lovecká sezóna to nebudou jen zajíci, vysoká, lišky, jezevci nebo kuny! Svým dílem přispěje i skupina Hm…, která v pátek 1. 11. vydá u Supraphonu své v pořadí páté řadové album „Lovu zdar„. Novinku, kterou Hm… pokřtí ve středu 30. 10. v pražském Paláci Akropolis, předznamenává první singl „Naděje„, jenž je mj. ke slyšení v hitparádě Velká sedma Radia1.

„Slogan Lovu zdar se nejprve objevil v písni Marka Doubravy, jen tak na okraji. Velice rychle ale nabídl další významy a stal se pojítkem alba. V té písničce heslo vnímám hlavně jako lehce ironické povzbuzení člověka v drobné životní krizi. Ne nijak dramatické krizi, ale v tápání na cestě mezi 30 a 40 lety. Další významy se také vážou spíš k našim životním kotrmelcům, než ke skutečnému lovu zvěře. Co můžeme lovit? Čas, své představy, sebe sama, jiné ženy, atd.. ,“ popisuje genezi názvu alba jeden z členů Hm Viktor Ekrt.

Hm_foto_Lukas_Kaderabek_Supraphon_2

Nové album, které kapela opět natáčela ve studiu JáMor Ondřeje Ježka a je vůbec první spoluprácí čtyřčlenné kapely s vydavatelstvím Supraphon, čítá celkem třináct písní.  Většina z nich je – jak už je u Hm… zvykem – zhudebněnými básněmi např. od Jaroslava Seiferta, Josefa Kainara, Františka Halase či Ludvíka Kundery nebo Simony Rackové a dalších.  Tři písně pak otextoval Marek Doubrava, konkrétně titulní „Lovu zdar“, „Teď ne (Strejda Mára)“ a píseň s nikoliv samoúčelným sprostým slovem „V myčce“, na jejímž textu se podílel také Bohdan Bláhovec.

„Báseň mi většinou pomůže rozvinout nějaké téma, které v sobě mám a které bych nedokázal tak pěkně, hluboce a výstižně popsat sám. Zároveň je interpretace básně většinou i cestou k hlubšímu poznání textu nebo autora. A je to i výzva a hra s významy, rytmem atd., protože každá drobná nuance může původní báseň změnit či interpretovat k nepoznání,“ vysvětluje Doubrava, podle čeho si vybírá básně ke zhudebnění.

Inspiruji se obrazy, které ve mně text vyvolává. A pokud se v něm vyskytne nějaké oblíbené slovo, jako třeba „gutaperča“, je to jasné,“ dodává k tomu další člen kapely Filip Nebřenský.

SU62342_mail

Když ale přijde na nejsilnější píseň z desky, shodnou se Nebřenský s Ekrtem na Doubravově skladbě „V myčce“.  „Je průzračně upřímná a přesná. Sám bych si ji chtěl zazpívat, až budu „hluboko ve svých sračkách ponořen“. Přiznání sobě samému, že i já můžu být na pořádném dně, třeba ve vztahu k nejbližším, je pro mne jedním z objevů tohoto životního období. Je úlevné to sdílet,“ usmívá se Viktor Ekrt

„Kromě „V myčce“ je to ještě Kainarovo „Budete zlá“, přesto, nebo možná právě proto, že míří do mužských řad – popisuje přesně pocity, které mohou mít ženy, když jim my muži provádíme ošklivé věci,“ pozastavuje se Nebřenský u písně, která se mezi ostatními z alba vymyká tím, že v ní vůbec poprvé v historii Hm.. zpívá žena, konkrétně Jana Jelínková ze Sto zvířat.

„Podle mě je to přirozený výsledek prolínání našich členů a dalších hudebních skupin. Filip hraje občas v kapele Sto zvířat a protože mají s Janou podobně hluboký hlas, tak se asi rychle spřátelili. Jana s námi poté vystupovala na třech koncertech jako host a protože píseň „Budete zlá“ je psaná v ženském rodě, byla jasnou volbou. Marek ji tedy zpívá taky moc pěkně, ale není ženského rodu,“ komentuje s pro Hm… typickým nadhledem přítomnost ženského elementu Viktor Ekrt.

Právě nadhled, originální smysl pro humor, svérázný přístup k tvorbě a široký stylový záběr jdoucí od punku, přes rock až po jazz, stejně jako svébytná poetika dělají z Hm… kapelu, od které se dá vždy očekávat nečekané.  Kapelu, jež se za devatenáct let existence stala pro mnohé osobitým kultem, pro jehož příznivce je charakteristická obliba chytré hudby, která má co říct.

Nic se na tom nemění ani s novým albem „Lovu zdar“, což si budete moci ověřit už 30. 10. na křtu v Paláci Akropolis, kde společně s Hm… vystoupí Jana Jelínková a Tubový kvartet Síla, s nímž dle slov Filipa Nebřenského chystají Hm… na křest překvapení, „které už nejspíš nikdo, nikdy a nikde neuslyší“. Vstupenky na křest koupíte v předprodeji v pokladně Paláce Akropolis za 170,- Kč, cena na místě bude 200,- Kč.

www.skupina.hm
www.supraphonline.cz
www.supraphon.cz

Tracklist: Hm… – Lovu zdar
01. Naděje
02. Lovu zdar
03. Jaro
04. Když děti
05. Blázen
06. Strejda Mára
07. Kostky jsou vrženy
08. V myčce
09. Batohy
10. Zde je
11. Deník
12. Kanálská zahrada
13. Budete zlá

Podzimní koncerty skupiny Hm…
30. 10. Praha, Palác Akropolis – křest alba „Lovu zdar“
10. 11. Praha, Divadlo Minor (s albem Klukoviny)
16. 11. Frýdlant (okr. Liberec), sál Beseda
21. 11. Plzeň, Anděl Café
29. 11. Beroun, Jiná káva
03. 12. Olomouc, Divadlo hudby
04. 12. Brno, Kabinet múz
13. 12. Liberec, Experimentální studio
17. 12. Praha, Divadlo Na Prádle

HmŠ plakat krest

Zdroj: SUPRAPHON a. s.