Gogo – najstaršia školáčka na svete mieri do kín.

Dokument Gogo rozpráva skutočný príbeh babičky, ktorá sa vo svojich 94 rokoch stala najstaršou školáčkou na svete. Zmenila tak život nielen sebe, ale aj ďalším deťom a najmä dievčatám vo svojom okolí. Film je inšpiratívnym príbehom o odhodlaní a hodnote vzdelania. Premiéra Gogo bude 2. septembra a do kín ju prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Keď Priscilah Sitienei, zvaná Gogo (teda babička), nastúpila v 94 rokoch do dedinskej školy v Ndalatu, prekročila svetové rekordy. Matka troch detí, ktorá pracovala sedemdesiatpäť rokov ako pôrodná asistentka, dnes študuje s učiteľmi a deťmi, ktoré pomáhala priviesť na svet. S podporou svojich 54 pravnúčat a celej školy si stanovila cieľ: zložiť záverečnú skúšku a dokázať, že učiť sa môžeme v každom veku! Film nesie jej odkaz, že vzdelanie je vzácnym darom. „Modlím sa k Bohu, aby ma nechal dokončiť školu, i keď budem mať v deň, keď dostanem záverečné vysvedčenie, sto rokov!“ uviedla Priscilah Sitienei. Film je určený najmä divákom základných škôl a v kinách bude so slovenským dabingom. Asociácia slovenských filmových klubov k nemu pripravuje aj metodický materiál, ktorý bude zameraný na viaceré aktivity k rôznym predmetom vyučovania a deťom priblíži nielen kultúru v Afrike, ale aj univerzálne témy tolerancie a prijatia, či hravé a tvorivé úlohy inšpirované farebnou Keňou. V rámci distribúcie filmu budú pre deti, resp. žiakov s učiteľmi prichystané aj školské projekcie filmu, ktorých súčasťou bude prezentácia spomínaného metodického materiálu. Ten bude dostupný zdarma aj na stránke ASFK.

Gogo sa bude premietať spolu s krátkym slovenským animovaným predfilmom Miro jilo (réžia Dávid Popovič). Miro jilo (v preklade Moje srdce) rozpráva príbeh o malej „čhajori” z osady a chlapca z dediny, žiakov štvrtej triedy miestnej školy, zobrazuje vývoj ich vzťahu – od vzájomného odmietania až po zrod priateľstva. Film citlivo reflektuje nedostatok vzájomnej tolerancie, spoločenskú tému, ktorá je, žiaľ, stále aktuálna. Príbeh je zasadený do slovenského prostredia, ale jeho myšlienka je univerzálna a zrozumiteľná, čomu napomáha rozprávanie bez využitia dialógov. Navyše zachytáva detských protagonistov, animuje ich kresby a tiež poukazuje na významnú úlohu školy a jej žiakov pri formovaní a výchove detí. Spolu s filmom Gogo teda tvorí dvojicu inšpiratívnych príbehov o význame vzdelania a búrania predsudkov.

Vzdelaná žena môže vzdelávať svoje deti

„V našich západných krajinách máme často tendenciu zabúdať, že zatiaľ čo u nás je vzdelanie prístupné všetkým, na svete stále ešte existujú miesta, kde je vzdelávanie vzácnym artiklom. Prostredníctvom príbehu Gogo chcem ukázať ženu, ktorá celý svoj život bojovala za právo na vzdelanie. Pred niekoľkými mesiacmi som ju stretol v jej dedine. Pýtala sa ma, či v mojej krajine chodia do školy všetky deti. Povedal som jej, že áno, a že je to zadarmo. Usmiala sa, a povedala mi, že žijem v nádhernej krajine. Ale keď som sa jej priznal, že keď som mal pätnásť, opustil som školu prísne ma pokarhala…. a ja som sa do nej okamžite zaľúbil,“ uviedol o filme režisér Pascal Plisson. Podľa jeho slov je vzdelávanie dievčat jednou z veľkých výziev tisícročia. V krajinách, kde sa vzdelávanie žien zvyšuje, klesá pôrodnosť a detská úmrtnosť a darí sa lepšie kontrolovať šírenie pandémií. A vzdelaná žena môže zasa vzdelávať svoje deti.

Režisér Pascal Plisson

V rokoch 1984-1993 napísal a nakrútil okolo dvadsať reportáží na športovú a dobrodružnú tému z amerického kontinentu (Argentína, Peru, Mexiko, Chile, USA). V roku 1994 sa rozhodol pracovať s formátom Super 16 a nakrútil v štyroch častiach sveta dokumentárne filmy o ľuďoch žijúcich v extrémnych podmienkach. V rokoch 1997 až 2007 trávil Pascal Plisson 8 mesiacov z roku vo východnej Afrike (Keňa, Uganda, Tanzánia, Zimbabwe), kde nakrúcal dokumentárne filmy o živote zvierat pre CANAL+, National Geographic a BBC. Jeho celovečerným debutom bol film Masajovia – bojovníci dažďa (2004), ktorý v roku 2006 uviedla do slovenských filmov ASFK. Jeho Cesta do školy (2013) získala Césara za najlepší dokumentárny film a bola predaná do 35 krajín. Jeho najnovší film Gogo (2020) mal svetovú premiéru na MFF Šanghaj.

Dokument Gogo prináša slovenským divákom distribútor Asociácia slovenských filmových klubov. Celoslovenská premiéra sa uskutoční v spojení s filmom Miro jilo (r. Dávid Popovič), ktorý obdobne rozpráva inšpiratívny príbeh medzi spolužiakmi. Divákom sa v kinách predstavia od 2. septembra.

Trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=Ele6jEwwW80
Web filmu GOGO: https://asfk.sk/film/gogo/
Web filmu Miro jilo: https://asfk.sk/film/miro-jilo/

Zdroj: TS