Frontman kapely Mandrage odkrýva v autorskej skladbe Apolinář svoje najintímnejšie pocity. Z piesne a videoklipu v réžii Jordana Haja a Givinara Kříža vás bude mraziť.

Kapela Mandrage začiatkom roku vydala kritikmi aj poslucháčmi oceňovaný album Po půlnoci, následne absolvovala vypredané turné a teraz prichádza s ďalším singlom z novej dosky. Pieseň Apolinář je doteraz najosobnejšou spoveďou speváka Víta Starého, ktorý je autorom hudby aj textu.

Atmosféru skladby vo videoklipe výborne zachytilo režisérske duo Jordana Haja a Givinara Kríža, ktorí do hlavných rolí obsadili frontmana kapely spolu s výrazným spevákom a hercom Petrom Vášom. Mandrage tak touto piesňou aj videoklipom posunuli svoju laťku zase o kúsok vyššie. Na začiatku októbra ich čaká pokračovanie turné k ich poslednému albumu.

„Keď nám Víťa po prvýkrát zahral Apolinářa, zostali sme pozerať s otvorenými ústami a husou kožou. Náš frontman je extrémne introvertný človek, niekedy sa nám nezverí ani s tým, či príde zajtra na skúšku. Nikto z nás nečakal, že príde s takou osobnou spoveďou. Už od tej chvíle, kedy Apolinářa po prvý raz zahral na gitaru v skúšobni, je to tiež jedna z našich najobľúbenejších piesní od Mandrage vôbec. Máme radi spôsob, akým Víťa píše a skladá a sme moc radi, že po dlhšej autorskej hibernácii nosí do skúšobne zase hudbu aj texty a že jeho autorský návrat bol uvedený tak silnou piesňou,“zhodujú sa členovia kapely Mandrage.

Apolinář je tretím singlom z albumu Po půlnoci, októbrový singel Motýli sa na YouTube blíži k 5 miliónom vzhliadnutí. Vo všetkých skladbách z nového albumu sa Mandrage vracajú k svojim gitarovým a rockovým koreňom. „Pieseň Apolinář je pre nás jedným zo symbolov tejto dosky.  Gitary v refrénoch burácajú a striedajú sa s takmer päťdesiat rokov starými syntetizátormi v slohách,“ dopĺňa klávesista František Bořík.

Na novom albume sa objavujú autorské piesne od jednotlivých členov kapely, pričom za Apolinářom stojí priamo spevák Vít Starý, ktorý v piesni odkrýva svoje obavy a pocity. „Pieseň je o stenách okolo nás, o mrežiach, ktoré nás držia vnútri seba samých a o tom, ako nesmierne je niekedy náročné toto naše vlastné vnútorné väzenie opustiť,“ popisuje frontman kapely.

Vzhľadom k veľmi intímnemu charakteru skladby zapátrala kapela po spriatelených režiséroch, ktorí by príbeh uchopili citlivo a zároveň nenarušili jeho silu a surovosť. K realizácii tak nakoniec oslovili Givinara Kříža a Jordana Haja, s ktorými ich spája priateľstvo a ich prácu rešpektujú. Autor scenára Jordan Haj, prišiel s ideou obrazu väzenia vlastnej mysle a jej bezvýchodiskovosti. Klietke, ktorú si človek sám stavia.

Náročné nakrúcanie videoklipu prebiehalo takmer 24 hodín a hlavné role v ňom stvárnili Vít Starý, ktorý sa o jednu myseľ delí s Petrom Vášom, legendou na hudobnom i umeleckom poli. Ten sa okrem divadla a spevu venuje i tzv. fyzickému básnictvu, ktoré využíva k terapeutickej práci s ľuďmi, s ktorými si práve pomyslené klietky stavia.

„Máme radosť, že sa nám do klipu z posledného albumu darí obsadzovať takéto osobnosti. Po výnimočnom Jiřím Lábusovi a Berenike Kohoutovej je Petr ďalším z nich. Všetkým im patrí úprimné poďakovanie, veľmi si vážime, že do toho s nami išli s takým veľkým nasadením,“ dodáva bubeník Matyáš Vorda.

Mandrage vyrazia začiatkom októbra na jesenné turné, ktoré je pokračovaním jarného Tour 2018. Behom dvoch mesiacov navštívia 15 českých miest a zastavia sa aj v Bratislave, kde predstavia poslucháčom nie len novinky z tohtoročného albumu Po půlnoci, ale tiež svoje najväčšie hity zo starších albumov.

Zdroj: TS