Fonja ukazuje, ako pomocou filmu bojovať s izoláciou, dnes má online premiéru.

Dokumentárny film Fonja od nemeckej režisérky Liny Zacher je oddnes dostupný na populárnej streamovacej platforme DAFilms.sk exkluzívne ako Film týždňa. Fonja zobrazuje desiatku najmladších väzňov v prevýchovnom zariadení na Madagaskare, ktorí pomocou unikátneho workshopu nakrúcania filmu bojujú s náročnou izoláciou. Nový titul z katalógu distribučnej spoločnosti Film Expanded sa stal víťazom hlavnej ceny na predminulom MFDF Ji.hlava, najvýznamnejšom festivale dokumentárnych filmov v stredo- a východoeurópskom regióne. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na živú online diskusiu s režisérkou, ktorá sa uskutoční v utorok 20. apríla. 

„Mimoriadny príbeh vytrvalosti a motivácie v tých najnáročnejších podmienkach,” napísal o snímke Fonjaprestížny zahraničný magazín Variety. Vo filme sledujeme, ako sa desať mladistvých delikventov z najväčšieho prevýchovného zariadenia na Madagaskare zapojilo do štvormesačného workshopu, v rámci ktorého sa učili pracovať s filmovou kamerou, strihať, vytvárať jednoduché filmové triky a rozprávať vlastné príbehy. Kamera sa pre nich stala nástrojom k novému uchopeniu reality a k slobodnému sebavyjadreniu napriek izolácii.

Film prináša úprimné svedectvo o živote v prísne hierarchizovanej uzavretej komunite tak, ako ju vnímajú samotní mladí filmári, ktorí dostali príležitosť nielen objaviť a rozvinúť svôj kreatívny potenciál, ale taktiež nadviazať nové priateľstvá. Zaujímavosťou je, že všetci títo aktéri filmového workshopu pod vedením režisérky Liny Zacher sú zároveň spoluautormi filmu. „Ich každodenná situácia za štyrmi múrmi je rovnaká. Snažila som sa ich naučiťpozorovať maličkosti a vo finále som bola veľmi hrdá na to, že sa dostali do bodu, keď ich začali zaujímať detaily, malé pohyby či veci, ktoré na prvý pohľad nie sú zrejmé,“ vyjadrila sa režisérka Lina Zacher, ktorá snímkou Fonjadebutovala na poli celovečerného filmu.

Historický precedens nastal, keď Fonja na 23. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava získala okrem ceny v rámci hlavnej sekcie Opus Bonum aj zvláštne uznanie. Porotca a poprednýpredstaviteľ filmovej rumunskej novej vlny Cristi Puiu snímku ocenil „za láskavosť, intuíciu, dôveru, odvahu a veľkorysosť, ktorá drží pohromade film, ktorý neustále a znovu potvrdzuje silu nevinného pohľadu a zároveň evokujehlasy starých majstrov. Za inteligentné a inšpiratívne použtie kinematografických postupov pri hľadaní nepopísateľného.”

V rámci bratislavských Ozvien Ji.hlavy organizovaných spoločnosťou Film Expanded bola Fonja minulý rok uvedená v špeciálnej predpremiére v spojení s masterclassom režisérky Liny Zacher. V slovenskej festivalovej premiére tento titul vo svojej online verzii na jeseň uviedol ľudskoprávny Filmovýfestival Jeden svet aj s diskusiou s expertmi. Treticu výnimočných podujatí uzavrie budúci utorok 20. apríla o 20:00 živá online diskusia s Linou Zacher pri príležitosti uvedenia filmu v online premiére. Diskusia vzniká pod hlavičkou slovenskej pobočky DAFilms a Projektu Batyskaf s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Patrí k sérii filmových premietaní s pridanou hodnotou, ktorú Projekt Batyskaf uplynulé roky usporadúva v spolupráci sDokumentom na kolesách, iniciatívou z portfólia aktivít distribútora filmu.

„Fonja je filmom o tom, ako strhujúci je samotný vznik filmového diela a je dôkazom, že kreatívny proces je hrou, ktorá môže byť skutočným a ozdravným východiskom z izolácie. V tomto zmysle je oslavou média filmu. Do slovenského priestoru sme sa rozhodli tento titul priniesť pre vyzretý dokumentárny štýl mladej debutujúcej režisérky Liny Zacher ako aj pre netradičnú reáliu, v ktorej sa film odohráva — za múrmi väzenia v slnkomrozpálenom Madagaskare,” pozýva sledovať film Matej Sotník, spoluzakladateľ a jeden z manažérov distribučnej spoločnosti Film Expanded, ktorá sa rozhodla nasadiť snímku Fonja do online priestoru vzhľadom k pretrvávajúcejpandemickej situácii. Po uvoľnení protipandemických reštrikcií sa však na ňu môžu diváci a diváčky tešiť aj v prítmí kinosály.

Sekcia filmu na DAFilms: https://dafilms.sk/film/12175-fonja
Sekcia filmu na webe distribútora: https://filmexpanded.com/fonja/
Trailer na film: https://youtu.be/PwQh3kFFGbg
Facebook udalosť k diskusii: https://www.facebook.com/events/452198976012430
Facebook distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded
O filme Fonja v relácii Kinoarama RTVS: https://youtu.be/L-qfZl1HSE4

Zdroj: TS