FOLK BLUES SESSION 2015: 15. stretnutie bluesmanov a folkáčov pri kvalitnej hudbe a texte.

Na medzinárodnej prehliadke folkovej a bluesovej hudby Folk Blues Session 2015  sa bude spomínať na významnú osobnosť českej scény, svoju tvorbu predstaví Londýnčan žijúci v Bratislave, koncert zahrá legendárna pesničkárka a jeden z hudobníkov si vyriadi nevybavené účty s bývalým režimom.

Akelek Blues Band je bluesová formácia vedená hudobným samoukom – rodeným Londýnčanom, Alecom Carterom, ktorý od roku 1970 vymetá rôzne folkové kluby a od deväťdesiatych rokov s tým pokračuje aj na Slovensku, kde sa natrvalo usadil. S gitaristom Vladom Crmomanom či basgitaristom Viktorom Križanom vystupuje buď v akustickej polohe alebo s elektrickými nástrojmi. S touto sympatickou kapelou sa mohli priaznivci kvalitného blues stretnúť v Čitárni u červeného raka, v Hlave 22, či v kultovej Stoke.

Kým Alec mohol jamovať v Anglicku skoro na každom kroku, Ján Litecký Šveda sa musel chopiť každej príležitosti,  až sa mu nakoniec podarilo vybudovať československú bluesovú scénu, ktorá tu pred ním jednoducho chýbala. Na jeho tvorbu mal najväčší dosah černošský bluesman Fred McDowell a jeho album I do not play no rock ´ n roll. Po vzoru McDowella začal Ján Litecký Šveda hrať spolu so svojou rodinou, synom Jánom mladším a dcérou Ulrikou. V súčasnosti sa odklonil od klasického delta blues a svoju tvorbu nasmeroval k bluesovým protest songom, s ktorými si plní potláčané želanie pomstiť sa bývalému režimu za všetky krivdy a spáchané nespravodlivosti.

Soňa Horňáková začínala s hudbou ešte ako študentka v rôznych amatérskych zoskupeniach, ktoré vedela zakaždým ozvláštniť špecifickým prejavom, príjemne zastretým hlasom a vlastným názorom. Popritom ako vystupovala v malých kluboch nahrávala skladby aj pre Československý rozhlas. Jej recitály boli vždy podané s precítenosťou, v ktorej sa skrýval poetizmus aj vášeň. Na pätnástom ročníku festivalu Folk Blues Session 2015 vystúpi spolu s Petrom Grancom, s ktorým spolupracovala na albume Santa Barbara.

Na podujatí si zaspomíname na jednu z najväčších osobností českej folkovej scény, Petra Kalandru,  pôsobiaceho v takých kapelách ako Marsyas, A.S.P.M, či Blues Session. Známym sa stal pre dylanovský feeling a práve jeho interpretácia dylanoviek znamenala pre miestnu komunitu folkáčov veľmi veľa. Petr Kalandra bol presvedčený, že im nemôže ponúknuť iba doslovný preklad, a preto sa snažil vložiť do každej coververzie kus vlastného ja. Jeden jeho známy výrok „ Až jednou umřu, chci slyšet holky zpívat/a nechci slyšet už vůbec žádnej pláč/a jen jazz band ať Pánubohu poví/kdo k němu přichází a co jsem zač“, tak trochu vystihol hedonistický životný štýl, ktorý si nakoniec vyžiadal svoju daň. V roku 1995 upadol hudobník po nehode do bezvedomia, z ktorého sa už neprebral a siedmeho septembra definitívne zaklopal na „nebeskú bránu“. Spomienky na Petra Kalandreho oživí skupina Petr Kalandra Memory Band, tá zahrá v zostave Míra Kuželka Oldřich Šimků (Linda) – gitary, spev;  David Homola – bicie;  Jan Petrásek (Ampér) – basgitara, spev;  Igor Šikula – fúkacia harmonika; Richard Řeřicha – klávesy.

FOLK BLUES SESSION 2015
DK Lúky – 28.11. 2015 – 18:30
predpredaj 7 € / na mieste 10  €
AKELEK BLUES BAND
JÁN LITECKÝ – ŠVEDA a VLČIE MLIEKO
SOŇA HORŇÁKOVÁ & PETER GRANEC
PETR KALANDRA MEMORY BAND

web-FINAL-POSTER-A2-FOLK-BLUES-SESSION-2015

Zdroj: KZP