Filmový príbeh olympijského boxera KOZA vstúpi do kín už o mesiac.

Po svetovej premiére na prestížnom festivale Berlinale a účasti na 17 zahraničných festivaloch v Európe, v Ázii aj v Južnej Amerike a po zisku 11 medzinárodných ocenení prichádza hraný debut Ivana  Ostrochovského KOZA k domácim divákom. Do slovenských kín vstúpi presne o mesiac, 10. septembra 2015. A práve KOZA otvorí najväčšiu putovnú prehliadku filmov na Slovensku PROJEKT 100, ktorú prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Cesta bývalého olympijského boxera za jeho poslednou prehrou. Tak znie podtitul snímky KOZA, ktorý sa ako jediný slovenský dlhometrážny film sa dostal do oficiálneho programu 65. ročníka Berlinale a ako jediný slovenský film vôbec získal od riaditeľa Berlinale nomináciu na prestížne ocenenie – Cenu pre najlepší hraný debut na jednom z troch najslávnejších festivalov sveta.

Koza - Foto 03 - Autor Martin Kollar

Film režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý napísal spolu so scenáristom Marekom Leščákom, zobrazuje príbeh Petra Baláža, prezývaného Koza. Pred dvadsiatimi rokmi reprezentoval Slovensko na olympiáde v Atlante, dnes žije so svojou ženou a dieťaťom na hranici chudoby.  A tak sa po rokoch bez tréningov rozhodne starnúci olympijský boxer na invalidnom dôchodku za vidinou zárobku vyraziť na cestu za svojou poslednou prehrou. So svojim manažérom Zvonkom sa vydávajú na “turné” naprieč Európou, v ktorom nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť. V úlohe Kozovho trénera sa predstaví bronzový medailista z olympijských hier v Moskve Ján Franek.

„S Kozom sa poznáme asi 10 rokov. Obaja pochádzame zo Žiliny, ale každý akoby z inej planéty. Koza mal totiž smolu, že na rozdiel odo mňa vyrastal v rómskom gete. Jeho rodičia ho opustili a nechali na výchovu babičke. Keďže Kozov otec tiež boxoval, malý chlapec ho chcel očariť a stal sa boxerom, vo viere, že si ho rodičia vezmú späť. Čo si na ňom vážim, je fakt, že napriek prostrediu, v ktorom vyrastal, sa dokázal vypracovať na olympionika,” povedal režisér Ivan Ostrochovský. „Pred štyrmi rokmi mi zavolal a prosil o pomoc. Bol si nútený požičať peniaze od úžerníka, aby mohol zaplatiť interrupciu, pre ktorú sa rozhodli so svojou družkou. Aby splatil dlh, musel sa ísť nechať niekoľkokrát zbiť do ringu. S Marekom Leščákom sme Kozovi pomohli zaplatiť veci zo záložne a  niekoľkomesačný dlh na nájomnom a začali sme písať scenár,“ opísal vznik snímky.

Koza - Foto 01 - Autor Martin Kollar

Nevšedný road movie je inšpirovaný skutočnými udalosťami zo života Kozu, nie je však dokumentom. „Vizuálne pôsobivý doku-fiktívny hybrid,” tak nazval film KOZA prestížny americký filmový časopis Variety. A magazín Hollywood Reporter po svetovej premiére napísal v pozitívnej kritike, že „udalosti a postavy, zobrazené vo filme KOZA sa môžu zdať na prvý pohľad nevýznamné a obyčajné, ale Ivanovi Ostrochovskému sa podarilo ukázať niečo z ich tragickej majestnátnosti práve vďaka tomu, že sa sústredil na zobrazenie ich reálnosti a nezveličoval.“

„Film počas pol roka od svetovej premiéry premietli už na festivaloch v Nemecku, Litve, Hongkongu, Portugalsku, Južnej Kórei, Rumunsku, Brazílii, Británii, Rusku, Francúzsku, Česku, Chorvátsku, Arménsku, Srbsku a čaká ho ešte účasť na desiatkach medzinárodných festivalov,“ uzavrel producent Marek Urban zo spoločnosti sentimentalfilm, ktorá snímku vyrobila.

Producenti Marek Urban · sentimentalfilm, Ivan Ostrochovský · sentimentalfilm, Jiří Konečný · endorfilm / Koproducenti Kamila Zlatušková · ČT, Tibor Búza · RTVS, Maroš Šlapeta · Punkchart films / Námet Ivan Ostrochovský / Scenár Marek Leščák, Ivan Ostrochovský /Réžia Ivan Ostrochovský / Kamera Martin Kollár / Výkonný producent Marek Urban / Vedúci výroby Albert Malinovský / Strih Viera Čákanyová, Peter Morávek, Maroš Šlapeta, Matej Beneš / Zvuk Tobias Potočný

Účinkujú: Koza Peter Baláž / Zvonko Zvonko Lakčević / Franek Ján Franek

Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Státní fond kinematografie a MEDIA Programme.

www.kozamovie.sk
https://www.facebook.com/kozafilm

KOZA_oficialny plagat_SK distribucia

Zdroj: Zuzana Kizáková