Filmovú párty rozbalí Mini Fest Anča.

Anička nelení a fičí aj v zime. Od 12. do 14. decembra pripravila pre všetkých milovníkov animovaného filmu trojdňový festival Mini Fest Anča.  V bratislavskom kine Foajé na Štefánikovej ulici 16 v Bratislave premietne filmové chuťovky pre tých najmenších aj pre najväčších.

Mini Aničku odštartuje vo štvrtok o 10:30 projekcia pre mamičky a ich malé detičky. Premietne večerníkové seriály  Slimák Maťko a škriatok Klinček či Pásli ovce valasi, ktoré určite pozná a miluje niekoľko generácií.

Aj hudobného experimentátora Amona Tobina miluje zopár generácií od roku 1995.  Svoj nový album ISAM sa rozhodol doplniť o vizuálnu šou, akú treba zažiť.  A tak Anička všetkých pozýva na koncert. Alebo skôr záznam koncertu, na ktorom sa na obrovskú kulisu nepravidelných tvarov premietajú rôzne vzory, ornamenty a výjavy v priamej interakcii s Amonovou hudbou. Výsledkom je psychedelický audiovizuálny zážitok dokonale súznejúci s hudobným prejavom, aký sa jednoznačne oplatí vidieť, ak nie naživo, tak aspoň v kine na plátne.

Dnes je krasny den (It's Such a Beautiful Day)

Pokiaľ ste v lete na Fest Anči nestihli projekciu  celovečerného filmu It’s Such a Beautiful Day, tak máte teraz jedinečnú a jedinú príležitosť.  Kultový animátor Don Hertzfeldt, ktorý má na konte nomináciu na Oscara, geniálne spojil tri krátke filmy Everything will be OK (Všetko bude v poriadku, 2006), I Am So Proud of You ( Som na teba hrdá, 2008) a It’s Such a Beautiful Day (Dnes je krásny deň, 2011) do jedného súvislého celku – veľkolepej temnej dlhometrážnej komédie.  Všetky tri časti príbehu boli animované pomocou starožitnej animátorskej zostavy na 35 mm kameru, ktorá bola zostrojená v roku 1940 a je jednou z posledných funkčných kamier svojho druhu v Amerike. Práve vďaka nej vznikli jedinečné vizuálne efekty a experimentálny obraz.

„V piatok premietneme tragický, poetický, ale aj nesmierne zábavný švédsko-nemecký film Chladený Tito (Tito on Ice) Maxa Anderssona a Heleny Ahonen.“ hovorí programový riaditeľ  Maroš Brojo. „Max Andersson a Lars Sjunnesson sú švédski tvorcovia komixu Bosnian Flat Dog. Celkom originálne sa snažia spropagovať svoju knihu, a to cestovaním po krajinách bývalej Juhoslávie. Nuž a v chladničke so sebou vezú mumifikovaného maršala Tita. Na ceste spoznávajú množstvo ľudí z post-juhoslovanskej nezávislej kultúrnej scény. Dostávajú sa na čoraz podivnejšie miesta a začínajú spochybňovať samých seba i okolitú realitu.“

Piatkový večer bude patriť aj slovenskej filmárke Ivane Šebestovej. Práve bola so svojím najnovším filmom Sneh v Ljubljane, tak sa možno dozvieme nejaké nové zážitky. Ale hlavne zaostríme pozornosť aj na jej ostatné filmy. Počas ich premietania nám Ivana Šebestová totiž vyrozpráva zaujímavosti zo zákulisia ich tvorby.

tito_on_ice 01

V sobotu sa nalaďte na celodenné Aničkovanie. Hneď o 10:30 premietneme príbehy obľúbených hrdinov Maťka a Kubka. Priznajte sa! Kto by nechcel vidieť v kine kultový slovenský večerníček Pásli ovce valasi?  Alebo ďalší legendárny večerníček Slimák Maťo a škriatok Klinček?

Pre malých nadšencov animácie je pripravený worskhop. Budú si môcť vytvoriť svojich vlastných hrdinov a vymyslieť im dobrodružstvo podľa vlastnej fantázie. Pri tvorbe animácie im pomôže teta Kamila a ujo Budík, ktorí budú nielen asistovať, ale aj poradia ako na to. Môžete sa tešiť na veľkú srandu.

Nadšenci animácie sa na záver Mini Fest Anče presunú do A4-centra súčasnej kultúry na Karpatskej ulici (budova Ymca), kde bude kvalitná párty, o ktorú sa postarajú DJ Reverend versus Sigi.

Celý program festivalu si môžete pozrieť na www.festanca.sk

Zdroj: Fest Anča