Filmová noc láka na stanovanie na hrade a filmy.

Už tento víkend sa väčšina mladých z Prešova a okolia presunie na Šarišský hrad, kde sa uskutoční „Reflektór“ Filmových nocí na hrade. Veľkým lákadlom je samotný výber filmov i možnosť stanovať na hrade počas celého podujatia.

Aktuálny ročník tohto filmového festivalu ponúkne prehľad filmov, ktoré tam mali za uplynulé tri roky najväčší úspech u návštevníkov. „Každý rok sledujeme pozorne, čo vzniká na slovenskej filmovej scéne. Vyberáme dokumety, cestovateľské filmy, umelecké snímky, jednoducho čokoľvek, čo má úspech u diváka aj kritikov. Chceme prinášať pekné, kvalitné filmy k nám, do šarišského regiónu. Aj preto tento ročník nesie podtitulok „Reflektór“, uviedol pre médiá organizátor Peter Vlkovič.

Film_noc_na_hrade_2013_autor_Matus_Kaza129

V piatok večer je pre návštevníkov pripravená veselica pod taktovkou Thierry Ebama, ktorý tu vystúpil minulý rok. Teraz si pripravil program ako DJ Thierry. V sobotu povedie vo vlastnom vyhradenom priestore „Thierrysko“, kurzy drotárstva aj bubnovania, a priestor dostane aj maľovanie.

Hlavným filmom bude „Výstava“, ktorý získal od Slovenskej filmovej a televíznej asociácie hlavnú cenu Slnko v sieti 2014 za najlepší krátky film. V Srbsku vyhrala táto snímka hlavnú cenu Zlaté vajce na filmovom festivale Emira Kusturicu, Küstendorf Film Festival. Film bude uvedený za prítomnosti hercov.

Film_noc_na_hrade_2013_autor_Matus_Kaza123

Hlavný sobotňajší program začína v sobotu prednáškou Tibora Lieskovského o odkrývaní pyramíd v Guatemale. Podvečer spestrí Open Mic Prešov „bez Eda Klenu s Edom Klenom“, kde dostanú priestor aj návštevníci s umeleckými vlohami.

Následovať bude prednáška šéfredaktora portálu kinema.sk, Petra Konečného, ktorý bude rozprávať o najlepších svetových reklamách. Celkovú atmosféru doplní zostrih video šotov a fotografií z minulých ročníkov.

PFP_0026

Organizátori očakávajú tento rok zvýšený záujem zo strany stanujúcich. Minulý rok si návštevníci postavili približne 50 stanov. Tento rok je pripravený priestor pre necelú stovku. „Minulý rok sme si boli pozrieť iba filmy, ale tento rok tam budeme s kamarátmi aj stanovať. Stanujeme málo, ale treba to vyskúšať,“ pozýva mladá Prešovčanka Dimka Kožejová.

Pre návštevníkov je pripravená aj kyvadlová doprava. Odchody nájdete spoločne s programom na www.novyfilm.sk. Na podujatie je vstup v piatok jedno euro a v sobotu dve eurá pre dospelých a jedno euro pre deti. Stanovanie je zadarmo.

Zdroj: Edo Kopček, PR manažér podujatia