Film Sklenená izba predstavuje trailer.

Film režiséra Juliusa Ševčíka Sklenená izba, natočený podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, predstavuje svoj oficiálny trailer. Film inšpirovaný príbehom a zrodom výnimočnej Vily Tugendhat, bude mať v kinách slovenskú premiéru 14. marca 2019.

Hlavné predstaviteľky filmu Carice van Houten a Hanna Alström a za nimi preslávená ónyxová stena ako symbol Sklenenej izby, Foto: Barbora Jančárová.

V hlavných úlohách sa objaví unikátne medzinárodné obsadenie ako Carice van Houten, Hanna Alström alebo Claes Bang, Alexandra Borbély, Roland Møller, Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová alebo Vladimír Polívka.

V slovenských kinách budú mať diváci možnosť vidieť film v originálnej anglickej verzii so slovenskými titulkami, ale aj s českým dabingom. Práve z tohto dôvodu má aj trailer dve verzie – anglickú so slovenskými titulkami, a dabovanú. Hlavné úlohy nahovorili Aňa Geislerová, ktorá prepožičala hlas predstaviteľke Liesel – Hanne Alström, a Katarína Winterová, ktorá dabuje Carice van Houten ako Hanu.

Atraktívne herecké obsadenie

Sklenená izba patrí v rámci domácej produkcie k titulom s najatraktívnejším medzinárodným hereckým obsadením. Rokovania s hercami trvali viac ako dva roky. Ako s prvou sa podarilo dohodnúť s Carice van Houten, ktorá je hviezdou celosvetového seriálového hitu Hra o tróny. „Stretnutiu s Carice pomohla šťastná náhoda, keď som sa na festivale v Cannes stretol s kamarátom, ktorý práve získal novú manažérku a tá zastupovala aj Carice van Houten. Poslali sme jej scenár a s Carice sme boli v kontakte cez Skype, pretože v tej dobe bola vo vysokom stupni tehotenstva,“ spomína producent Rudolf Biermann. „Vedel som, že Carice bude pre rolu Hany ako vekovo, tak i herecky ideálna,“ hovorí producent.

Slovenské herecké obsadenie reprezentovala Zuzana Fialová v role p. Laníkovej , Foto: Barbora Jančárová

Do roly Liesel potom bolo treba nájsť predstaviteľku, ktorá by bola od Carice van Houten typovo odlišná, ale zároveň bolo dôležité, aby obe herečky spolu súzneli a sadli si tak, ako to vyžadoval scenár. Vďaka holandskej castingovej režisérke dostal producent s režisérom tip na švédku Hannu Alström, hviezdu akčnej série Kingsman. „Julius Ševčík sa s Hannou stretol v Los Angeles, hovorili spolu o príbehu aj o úlohe a hneď mi volal, že ona je tá pravá Liesel a inú nechce,“ hovorí producent Biermann.

S predstaviteľom Viktora – postava Landauer, hercom Claesom Bangom sa producent stretol aj vďaka Ane Geislerovej, ktorá ho na odovzdávaní Európskych filmových cien zoznámila s Bangovou manažérkou. „Bolo to v roku, keď Claes Bang získal cenu za najlepšieho európskeho herca a bol o neho obrovský záujem. Rokovania prebehli neuveriteľne rýchlo. Claes sľúbil, že si scenár prečíta do troch dní a dá nám vedieť. A skutočne termín dodržal a do troch dní napísal, že rolu prijíma. Zhodou okolností, dva dni na to dostal ponuku do veľkého hollywoodskeho projektu, ktorý sa ale nakrúcal až po Sklenenej izbe,“ dodáva producent Biermann.

Uvedenie filmu Sklenená izba sprevádza výstava filmových kostýmov Kataríny Štrbovej Bielikovej, ktorá je umiestnená v priestoroch vily Tugendhat v Brne od 30. januára do 11. marca.

V role architekta von Abta reprezentoval českú hereckú scénu Karel Roden, Foto: Barbora Jančárová

Natáčanie pod drobnohľadom

Film sa nakrúcal v minulom roku celkovo 33 dní a to nielen vo vile Tugendhat, ale aj na ďalších miestach v Brne, v Prahe, Plzni, na zámku a v zámockom parku Lednice alebo na Chateau Kotěra.

Pri nakrúcaní vo vile Tugendhat sa museli dodržiavať všetky prísne opatrenia, aby nebola pamiatka UNESCO poškodená. Filmári museli na podlahu Sklenenej izby vily položiť nové farebné identické linoleum, aby sa pôvodné nepoškodilo, boli tiež postavené falošné priečky. Aj napriek tomu musel celý štáb počas obdobia nakrúcania nosiť návleky na obuv. Každý člen štábu bol označený páskou a celý objekt strážila ochranka. Vo vile sa, samozrejme, nesmelo ani jesť ani piť a pohybovať sa muselo s najväčšou opatrnosťou. Nikto sa napríklad nesmel opierať o steny, aby sa nepoškodili. Na natáčanie scén z 30. rokov bol z 90% použitý pôvodný nábytok vily Tugendhat. Do scén z vojny a 60. rokov bol dovezený nábytok zodpovedajúci obdobiu deja.

V jednej z kľúčových scén je vo vile Tugendhat rozbité okno. Scéna sa nakrúcala tak, že pôvodné okno bolo vďaka dômyselnému mechanizmu vily zasunuté a na jeho miesto bol nainštalovaný falošný okenný rám, ktorého sklo sa rozbije. Samozrejme, dokonalému efektu ešte pomáha postprodukčné štúdio Magic Lab, kde vznikajú filmové triky.

Román Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do niekoľkých jazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

Producent: 

Sklenená izba vzniká v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspešných filmov ako Účastníci zájazdu, Obsluhoval som anglického kráľa, Román pre mužov alebo drámy Masaryk, oceneného 12 Českými levmi.

Koproducenti:
spoločnosť InVestito Igora Rattaja
Česká televízia
Televízia JOJ

Film vznikol za finančnej podpory štatutárneho mesta Brno a spoločnosti Jet Investment. Výroba filmu bola podporená Českou republikou prostredníctvom Štátneho fondu kinematografie z programu filmových stimulov. Film vznikol za podpory programu Kreatívna Európa – MEDIA. Partnerom filmu je Hotel Emblém, oficiálnym dopravcom sú ČSA.

Do kinodistribúcie na Slovensku uvedie Sklenenú izbu spoločnosť Garfield Film 14.3.2019.

Zdroj: TS