Film Photophobia bude mat svetovú premiéru na festivale v Benátkach

Medzinárodný filmový festival v Benátkach zverejnil termín premiéry filmu Photophobia režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka. Uvedie ho v sekcii Giornate degli Autori, v podprograme Special Events. Návštevníci festivalu si ho budú môcť pozrieť 1. septembra. 

V Benátkach ho okrem režisérov a hlavného tvorivého tímu, osobne uvedú aj hlavní detskí predstavitelia Nikita Tiščenko a Viktorija Mac.

Film Photophobia je nominovaný na cenu Europa Cinemas Label, ktorú každoročne udeľuje sieť kín európskeho filmu Europa Cinemas a o ktorej rozhodne prostredníctvom štyroch svojich kandidátov. Ocenenie je súčasťou kampane Europa Cinemas, ktorej cieľom je propagácia, distribúcia a odprezentovanie európskeho filmu čo najširšiemu publiku. Víťazný film odpremieta vo svojich členských sálach po celej Európe.  

Cena Europa Cinemas Label je udeľovaná od roku 2003 na piatich európskych festivaloch, v Berlíne, Cannes, Karlových Varoch, Locarne a v Benátkach. Každý rok o jej víťazovi rozhoduje štvorčlenná porota zložená z prevádzkovateľov kín siete Europa Cinemas.  V tomto roku budú o nej rozhodovať zástupcovia kín z Francúzska, Talianska, Bulharska a Slovenska. O cenu sa uchádza 12 súťažných filmov a jej víťaz bude vyhlásený počas slávnostného večera 8. septembra.

Ďalším ocenením, o ktoré sa bude film uchádzať, je Cena nadácie FAI: Persona, Lavoro, Ambiente, ktorú v rámci MFF Benátky už po štvrtýkrát udeľuje nadácia Fai Cisl Studi e Ricerche a ktorá ocení tie filmy z programu festivalu, ktoré sa zaoberajú témami súvisiacimi s prácou alebo vzťahom medzi ľuďmi a životným prostredím. Jej zakladateľom je sociológ Ludovico Ferro. Víťazi budú oznámení 8. septembra.

Medzinárodný filmový festival v Benátkach sa bude konať od 30. augusta do 9. septembra.

Photophobia sleduje príbeh dvoch ukrajinských detí, ukrývajúcich sa s rodinami pred bombardovaním v metre zdevastovaného mesta Charkov. 

Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík prišli na Ukrajinu s humanitárnou pomocou na jar 2022 a s prestávkami tu nakrúcaním strávili 4 mesiace. Od začiatku si uvedomovali, že pozornosť sveta sa bude zameriavať predovšetkým na dianie na bojiskách. Preto sa snažili hľadať obrazy života bežných ľudí, aby ich uchovali podľa svojich najlepších schopností ako chvíle skutočnej ľudskosti v čase zničujúcej hrôzy. V Charkove objavili deti skrývajúce sa dva mesiace v metre. Na začiatku apríla bezprostredne hrozilo obkľúčenie Charkova. Nikto nevedel, čo prinesú nasledujúce týždne. Šanca, že sa deti dostanú von z úkrytu metra bola minimálna. Deti upadali do apatie a depresie, ktoré s nimi riešila lekárka dochádzajúca do metra. Nakrúcanie filmu s deťmi uväznených vojnou v metre vychádzala zo snahy vytrhnúť deti z apatie a narastajúcej depresie. Pre autorov bolo fascinujúcim  zistením, že aj v tak nehostinných podmienkach, vojna nevie vymazať z detí ich detskosť.

Film sleduje príbeh dvanásťročného Nikiho a jeho rodiny, ktorí v jedno chladné februárové ráno prichádzajú na stanicu metra, aby sa ukryli pred bombardovaním, ktoré postupne ničí ich sídlisko – obydlie pre pol milióna ľudí. Pre rodinu sa stalo denné svetlo synonymom smrteľného nebezpečenstva. Niki nesmie opustiť priestory stanice, kde žije pod neustálou žiarou neónových svetiel spolu so stovkami ďalších ľudí. Bezcieľne sa túla po opustených vagónoch a nástupištiach. Stretáva však dievča Viku a vtedy sa pred ním otvára celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach slnečné lúče.

Tvorcovia sa rozhodli kontrastovať život bez času a cieľa, ktorý boli nútení žiť Niki a jeho rodina, s mrazivými scénami odohrávajúcimi sa na povrchu zeme, pomocou záberov nakrútených na Super 8mm film. Nasnímali obrazy vojnou zničenej krajiny, ktoré sa môžu zdať ako vzdialené predstavy traumatizovaného dieťaťa, takmer ako sen z dávno minulých čias, ale spoločne s divákmi si bolestne uvedomíme, že sú bohužiaľ realitou dnešnej Ukrajiny. Do distribúcii kín príde film pod slovenským názvom Svetloplachosť prostredníctvom spoločnosti Filmotopia už 26. 10. 2023. Pred tým ho v slovenskej festivalovej premiére uvedie MFF Cinematik v Piešťanoch.

Giornate degli Autori – Dni autorov, je nezávislá sekcia benátskeho festivalu založená v roku 2004. Jej cieľom je propagovať vysokokvalitnú kinematografiu, ktorá prináša inováciu, originalitu, nezávislosť a ktorá sa zaoberá neprebádanými postupmi a obsahom a formou nie je obmedzovaná zaužívanými filmárskymi postupmi. Giornate degli Autori je tiež paralelou prinášajúcou  miesto pre stretnutia autorov, producentov, distributérov a novinárov a podporuje ich diskusiu v neformálnom prostredí. Medzinárodný filmový festival v Benátkach sa v tomto roku uskutoční od 30. augusta do 9. septembra.

Účasť filmu a delegácie na MFF Benátky finančne podporil Audiovizuálny fond.

Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík debutovali celovečerným dokumentárnym filmom Zamatoví teroristi (2013), ktorý režírovali spolu s dokumentaristom Petrom Kerekesom a ktorý ocenil festival Berlinale.

Giornate degli Autori: https://www.giornatedegliautori.com/
Europa Cinemas Label: https://www.europa-cinemas.org/en/activities/find-and-foster/europa-cinemas-label
Fai Cisl Studi e Ricerche: https://www.fondazionefaicisl.it/

Zdroj: TS