Film Masaryk predstavuje svoj oficiálny trailer!

O novej česko-slovenskej koprodukčnej snímke režiséra Júliusa Ševčíka MASARYK, venovanej jednému životnému obdobiu  diplomata a politika Jana Masaryka, sa začína hovoriť ako o „filme, ktorý žne úspechy skôr než sa dostal do kín“. Jeho tvorcovia predstavujú oficiálny trailer filmu.

Na otázku: Aké ľudské posolstvo môže film Masaryk odovzdať dnešnému divákovi? – odpovedá režisér Julius Ševčík: „Že ideály sú krásne, no nie je žiadny med za ne bojovať. Je takmer ľahostajné, či sa film odohráva v dobe zápasu proti nemeckému expanzionizmu, alebo či by bol o nástupe komunizmu alebo iného ľubovoľného barbarstva proti pokroku, pravde a humanite. Hrdina, akokoľvek nedokonalý a trebárs i neúspešný, existuje v každej dobe, keď ide o veľa.“

Do slovenských kín snímka vstupuje 23. marca 2017, no Masaryk sa už teraz teší  z prvých úspechov doma i v zahraničí. Najväčším domácim úspechom snímky je najviac nominací na výročnú cenu ČFTA Český lev 2016. Film bol nominovaný v 14tich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, scenára a réžie.

V zahraničí názov snímky rezonuje v súvislosti s jej uvedením v hlavnom programe Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Masaryka uvedú 17. februára v svetovej premiére v prestížnej sekcii Berlinale Special, ktorá je venovaná mimoriadnym filmovým dielam a prináša pocty významným filmovým osobnostiam.

Film Masaryk bol premietaný v exkluzívnej limitovanej predpremiére v závere roka 2016 v bratislavskom kine Mladosť, kde se tešil veľkému diváckému zájmu. Výsledkom boli vypredané projekcie, nadšené reakcie divákov i prvé pozitívne hodnotenia filmových kritikov.

V titulnej úlohe Jana Masaryka sa predstavuje v jednej zo svojich najlepších rolí v kariére mimoriadny český herec Karel Roden. V ďalších úlohách uvidíme plejádu domácich hereckých osobností v roli skutočných historických postáv – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneše, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškówa ako Emanuela Moravce. V roli jednej z Masarykových priateliek sa vracia do českého filmu modelka Eva Herzigová. Ďalej hrajú Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Martin Hoffman.

Vo filme Masaryk účinkuje i množstvo zahraničných hercov. Psychiatra Steina hrá nemecký herec a spisovateľ Hanns Zischler, jeden z hereckých predstaviteľov slávnej Spielbergovej drámy Mnichov. Ďalší sa objavujú ako významné osobnosti dobovej politiky a kultúry – spisovateľku a Masarykovu neskoršiu snúbenicu Marciu Davenportovú stvárnila španielská herečka Arly Joverová (Blade, Muži, kteří nenávidí ženy), ministerského predsedu Chamberlaina hrá britský herec Paul Nicholas, britského ministra zahraničních vecí Halifaxa Dermot Crowley, (Babel, seriály Luther, Raw), francúzskeho ministra Bonneta  Milton Welsh (Grand Hotel Budapest, Muž ve stínu).

Česko-slovenský film Masaryk vznikol v produkcii spoločnosti IN Film a Rudolfa Biermanna. Koproducentom filmu je Česká televize, RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a ZDF / Arte. Vznik filmu podporili: Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond. Distribútorom filmu  Masaryk v ČR je spoločnosť Bioscop, na Slovensku spoločnosť Garfield Film.

 

 

 

Zdroj: Adriána Čahojová / Garfield Film