Filharmonie Brno a Plastici pripomenú hodnoty Novembra 89 na unikátnom koncerte!

Česká kapela The  Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno odohrajú 16.11.2015 v bratislavskom Dome Odborov  – Istropolise kompletný album Co znamená vésti koně v spoločnej symfonickej úprave.

Pôjde o slovenskú koncertnú premiéru tohto jedinečného projektu, ktorý sa pre svoju náročnosť aj unikátny charakter už nikdy nemusí zopakovať. Lístky naň sa dajú zakúpiť v sieti Ticketportal.

Koncertné podujatie Co znamená vésti koně sa uskutoční 16. novembra 2015,  v predvečer osláv Nežnej revolúcie a na deň pripomenutia spontánnej bratislavskej študentskej demonštrácie. Koncert ma za ambíciu sprostredkovať širokej verejnosti silný umelecký zážitok  za účastí významných hostí z umeleckého a politického disentu.

Filharmonie Brno spojila svoje sily s najznámejšou kapelou českého undergroundu The Plastic People of the Universe, výsledkom čoho vznikla unikátna koncertná interpretácia albumu  Co znamená vésti koně. Toto dielo bolo v roku 1981 prvýkrát  uvedené na tajnom koncerte v dnes už neexistujúcom dome v obci Kerhatice pri Českej Lípe, ktorý neskôr tajná polícia z pomsty nechala podpáliť a album bol neskôr nahraný na Hrádečku v dome Václava Havla. Toto dielo je považované za umelecký vrchol autorského aj interpretačného majstrovstva The Plastic People of the Universe reprezentujúcu syntézu rocku,  spirituálnej a súčasnej vážnej hudby.

Dielo Co znamená vésti koně malo obrovský význam nielen pre undergroundové hudobné hnutie, ale aj pre politický disent. Svojou vysokou  umeleckou hodnotou dokázalo, že aj „v podzemí“ vznikajú hodnotné diela na tej najvyššej kvalitatívnej úrovní. V roku 2014 uviedla Filharmonie Brno pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće symfonickú verziu tohto diela v priestoroch Richard Adam Gallery v Brne, o orchestrálne aranžmány sa postaral talentovaný skladateľ Michal Nejtek. Na jeho uvedení sa podieľa kapela The Plastic People of the Universe v plnom zložení:  Vratislav Brabenec, Jiří Kabeš, Josef Janíček, Joe Karafiát, Eva Turnová, Jaroslav Kvasnička a Filharmonie Brno v tridsaťčlennom obsadení. V tomto prevedení získava dielo úplne nové konotácie a zároveň zostáva zachovaný duch Plastikov. Okrem premiéry v Brne ho kapela s filharmonikmi dvakrát odohrala v pražskom Divadle Archa. Na Slovensku sa zrealizuje v tejto podobe a pri tejto príležitosti po prvý a zrejme po posledný krát.

Podujatie Co znamená vésti koně – Filharmonie Brno a The Plastic People of the Universe sa bude konať pod  záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava Ivo Nesrovnala a bývalého ministra kultúry a jedného z hlavných tvárí novembra 1989 Ladislava ´Agnesa´ Snopka. Súčasťou koncertu bude fotografická výstava na tému November 1989.

na FB: https://www.facebook.com/events/1595728620688778/
Predpredaj: https://www.ticketportal.sk/performance.aspx?idp=148632

PPU_FB_72dpi_1200x1600

Zdroj: Music Press Production