Festival VZÁŘÍ získal grant z Višegrádského fondu!

VZÁŘÍ – festival světla a videomappingu získal dotaci Mezinárodního visegrádského fondu. Ten podpořil myšlenku festivalu spojit práci mladých umělců ze zemí visegrádské čtyřky, kteří se zabývají současným moderním uměním, částkou 5 939 eur. Festival VZÁŘÍ startuje na olomouckém Horním náměstí v úterý 25. září.

Letošní součástí festivalu VZÁŘÍ je jedinečná přehlídka videomappingových projekcí, které vytvořili umělci z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Mezinárodní týmy se utkají v promítání speciálních animací vytvořených na míru olomouckým budovám. Kromě hlavní soutěže čeká diváky i tzv. Tematická soutěž ve videomappingu a mezinárodní fotografická výstava Světlo jinak.

„Velmi nás těší, že jsme jako nezisková kulturní akce v letošním roce získali podporu Mezinárodního visegrádského fondu,“ říká Kamil Zajíček, ředitel festivalu VZÁŘÍ, a dodává, „ukazuje to, že mladý festival VZÁŘÍ má zelenou i za hranicemi našeho regionu.“

Mezinárodní visegrádský fond ocenil také tzv. Visegrádské festivalové ozvěny. Část letošního programu VZÁŘÍ totiž poputuje i za hranice ČR. Visegrádské země budou hostit nejen fotografickou výstavu Světlo jinak, ale uvidí i speciální projekci formou mikromappingu. Při té se soutěžní animace promítnou na modely olomouckých paláců, které budou instalované ve vybraných galeriích a výstavních prostorách v Bratislavě, Varšavě nebo v partnerském městě Olomouce, maďarské Pécsi.


Foto: Ředitel festivalu VZÁŘÍ Kamil Zajíček prezentuje vizuální komunikaci VIDEOM4PPING Visegrádských festivalových ozvěn (foto Matěj Slezák).

„Našim cílem je doplnit zajímavý program festivalu i o nápady ze zahraničí, pozvat umělce z celé střední Evropy do centra Hané a zvýšit tak mezinárodní známost Olomouce,“ komentuje doplnění dramaturgie festivalu o visegrádskou dimenzi Kamil Zajíček. „Ve spojení s regionem střední Evropy chceme prezentovat historické zajímavosti Hané i mladé generaci, která se zajímá o současné umění. Nové trendy vizuálního umění a grafiky pak chceme představit nejen komunitě umělců, ale zejména široké veřejnosti v zemích Visegrádské čtyřky.“

VZÁŘÍ 2012 – Festival světla a videomappingu VZÁŘÍ se koná v Olomouci od 25. do 29. září 2012. V soutěžní části programu budou diváci moci sledovat originální videomappingové projekce na historické budovy v centru Olomouce, připravené jsou i koncerty, workshopy, konference a zajímavá výstava. Na internetových stránkách www.vzari.cz naleznete podrobný program festivalu včetně všech doprovodných akcí. Přidejte se k fanouškům festivalu na Facebooku www.facebook.com/septembeam.

Mezinárodní visegrádský fond – Cílem fondu je usnadnit a podporovat rozvoj užší spolupráce mezi zeměmi V4 a jejich obyvateli prostřednictvím podpory společných kulturních, vědeckých a vzdělávacích projektů, výměny mládeže, přeshraničních projektů a podpory cestovního ruchu.

Zdroj: Crest Communications a.s.