Festival Spectaculare 2022

Devátý ročník multimediálního festivalu Spectaculare se letos vrací do tradičního jarního termínu, aby od 3. března do 17. května 2022 představil to nejzajímavější ze současné mezinárodní alternativní scény s přesahy do moderní klasické hudby, jazzu, ambientu, elektroniky i experimentu. Mezi první potvrzené interprety patří dvojice Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft, dj poolboi, Rival Consoles nebo showcase berlínského labelu 7k!

Návštěvníky nečekají jen koncerty, ale také filmová promítání, workshopy s českými i zahraničními hudebníky a výstava.

„Po loňském ročníku, výjimečně konaném vzhledem k pandemii na podzim, se navracíme do jarního data. Spectaculare proběhne opět v různých pražských lokacích, především Paláci Akropolis. Jak je zvykem, většina interpretů se v Praze objeví v premiéře, ať už německo-norské duo Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft, bristolský kvintet Ishmael Ensemble, americký elektronický producent dj pooolboi, italský talent na poli post-moderní hudby Ed Carlsen nebo i showcase berlínské neoklasické značky 7k! v čele se skladatelem Niklasem Paschburgem. Věřím, že k tahákům bude jistě patřit i dvojkoncert britských elektronických velikánů Rival Consoles a Lone,“ říká k letošnímu programu ředitel a dramaturg festivalu Josef Sedloň.

Festival zahájí ve čtvrtek 3. března propojení artificiální hudby a jemné elektroniky.

V tvorbě italského hudebníka Eda Carlsena splývají postupy moderní klasiky s elektronickými beaty a ambientními zvukovými stěnami. Sekundovat mu bude německá bratrská dvojice Brueder Selke aka Ceeys, vytvářející s pomocí klavíru a violoncella delikátní hauntologické kompozice, v nichž vzpomínají na své vyrůstání na obřím východoněmeckém sídlišti.

Vydavatelství 7k! je odnoží kultovní značky !K7 a specializuje se na současnou hudbu vycházející z tradic klasiky. Doménou jsou experimenty a inovace. Ve čtvrtek 10. března se na showcase 7k! představí trojice hudebníků Niklas Paschburg, Simon Goff a Rubin Henkel, kteří – každý po svém – míchají moderní klasiku s ambientem nebo elektronikou.

Potřetí se do Paláce Akropolis vrátí ve středu 16. března britský projekt Rival Consoles a to s novým materiálem aktuálního alba Overflow. V jeho hudbě se potkává přímočarost ostrovní klubové scény se sofistikovaností moderní vážné hudby, shoegaze, ambientu, minimal techna i filmové hudby. Spectaculare přivítá v ten samý večer i britského producenta Lone, patřícího více než dekádu mezi špičku klubových beatmakerů na ostrovech.

Americký producent dj poolboi, jehož lo-fi houseové tracky odráží melancholii generace Z, vystoupí 25. března. Sbírá miliony poslechů na internetu a nenápadně přepisuje DNA klubové hudby. V tvorbě čerpá z estetiky „lo-fi hip hop“ kanálů na YouTube, jeho emo-house tracky jsou podobně uklidňující. Žádný div, že si svůj průlom zažil v prvních měsících pandemie, kdy poptávka po této hudbě byla nejsilnější. dj poolboi dělá taneční hudbu pro generaci introvertů a outsiderů.

Explozivní jazz s přísadami elektroniky nebo dubu, který vás přenese 1. dubna do jiného vesmíru. Ishmael Ensemble se za poslední tři roky vyšvihli mezi nejzajímavější nové soubory na britské scéně. Saxofonista a kapelník Pete Cunningham používá svůj bristolský kolektiv jako nástroj k objevování jazzu budoucnosti, který do sebe vsákl vlivy současné alternativy. Dvojici předskočí česko – švédské duo  Alf Carlsson & Jiří Kotača Quartet.

Co se stane, když norský jazzový inovátor potká německého deephouseového veterána a začnou spolu improvizovat? Bugge Wesseltoft a Henrik Schwarz se seznámili před více než deseti lety a chemie zafungovala natolik, že spolupracují dodnes. Kouzlo jejich hudby pohybující se mezi jazzem, ambientem a taneční elektronikou ochutnají návštěvníci Spectaculare ve středu 11. května.

Vstupenky na Festival Spectaculare zakoupíte v prodejní síti GoOut. Další program bude oznámen v nejbližších týdnech, sledujte web spectaculare.cz.

Program Festivalu Spectaculare 2022
3.3. Ed Carlsen (IT) + Brueder Selke/Ceeys (DE), Palác Akropolis
10.3. 7k! showcase: Niklas Paschburg (DE) / Simon Goff  (UK) / Rubin Henkel (DE), Palác Akropolis
16.3. Rival Consoles (UK) + Lone (UK), Palác Akropolis
25.3. dj poolboi (US) + Tor (CA), Palác Akropolis
1.4. Ishmael Ensemble (UK) + Alf Carlsson & Jiří Kotača Quartet (SW/CZ), Palác Akropolis
11.5. Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft (DE/NO), Palác Akropolis
Další programové budou postupně oznamovány

www.spectaculare.cz
www.facebook.com/festivalspectaculare
ww.instagram.com/spectaculare_music

Zdroj: TS