Festival Punkáči deťom 2018 uzavrel svoj line-up. Dobrú vec prídu podporiť aj kapely z Talianska!

Leto síce ešte len začína, no jeho koniec príde rýchlejšie, ako si myslíme. To si uvedomujú aj organizátori festivalu PUNKÁČI DEŤOM, ktorý sa bude konať práve na prelome augusta a septembra v Opatovciach pri Trenčíne. Preto už v máji uzavreli a zverejnili kompletnú súpisku kapiel, ktoré prídu zahrať len za cestovné náklady a pomôžu tak deťom, ktoré to potrebujú.

Počas troch dní, teda od 31. augusta do 2. septembra 2018, si budú môcť návštevníci užiť výber slovenských, českých, ale aj rakúskych či talianskych kapiel. Dokopy 43 formácií sľubuje poriadnu zábavu. „Tohtoročný line-up festivalu patrí k tým najsilnejším, čo sme doteraz mali. Dúfame, že to fanúšikovia ocenia a prídu kapely podporiť aj priamo na festival. Z česko-slovenskej scény sme sa snažili osloviť a pritiahnuť to najlepšie a najzaujímavejšie,“ začína rozprávanie o line-upe organizátor Andrej Siget. „Tvorba programu je pre nás každý rok veľký boj, keďže preplácame iba cestovné náklady, tak mnoho známejších kapiel nemá záujem o hranie na festivale, preto si veľmi ceníme tie, ktoré nám povedali áno. Niektoré kapely zase mali veľký záujem prísť, ale nevedeli to skĺbiť termínovo. Boli kapely, ktoré mali záujem aj voľné termíny, ale pre tento rok sme ich aj tak vynechali, aby sme aspoň čiastočne obmenili program a aby nebol každý rok rovnaký. Takto sme dali tento rok možnosť vystúpiť na festivale viacerým kapelám, ktoré u nás doteraz ešte nehrali,“ vysvetľuje Siget.

Okrem kapiel z našej domácej a českej scény sa organizátori snažia pritiahnuť aj zahraničné skupiny, ktoré by boli headlinermi jednotlivých festivalových dní. Andrej Siget poodhalil aj spôsob, akým sa zahraniční hostia vyberajú: „Snažíme sa pritiahnuť kapely, ktoré už niečo majú na scéne odohrané a ich meno medzi fanúšikmi niečo znamená. Niektoré kapely sa hudbou aj profesionálne živia a ich honoráre sa pohybujú štandardne v tisícoch eur. Preto je veľmi ťažké niekoho pritiahnuť hrať za cesťák na náš maličký festival. Viac ako 90 % týchto kapiel nás hneď odmietne. U zvyšných 10 %, ktoré prejavia záujem, sa snažíme skĺbiť ich voľné termíny a technické podmienky. Stáva sa však aj to, že kapela má záujem a vzdá sa honoráru, ale aj tak ich cestovné náklady vyjdú na čiastku, ktorú nedokážeme zaplatiť a musíme nakoniec tú kapelu odmietnuť.“

Tento rok sa úlohy headlinerov zhostia talianske kapely LOS FASTIDIOS a THE TWINKLES, ale aj KITTY IN A CASKET z Rakúska. „Sme radi, že tento rok ako hlavný headliner prídu za cestovné náklady talianski Los Fastidios, ktorí k nám prídu z festivalu v Nemecku a hneď na druhý deň budú cestovať na koncert do Talianska. Okrem nich sme na festival oslovili aj dlhoročných talianskych kamarátov The Twinkles, ktorí neváhali a hneď nám s nadšením potvrdili účasť. Na festivale budú hrať už po niekoľkýkrát a fanúšikovia ich už dobre poznajú. Rozhodli sme sa pre nich aj kvôli tomu, že na Punkáči deťom hrali naposledy v roku 2011 a pred pár dňami vydali po dlhej dobe nový album, ktorý chcú na festivale odprezentovať. Posledným zahraničným interpretom je rakúska kapela Kitty In A Casket, ktorá hrala na festivale pri jeho obnovení pred dvoma rokmi. Speváčka Kitty a jej parta vedia vždy urobiť skvelú šou a ľudia ich majú radi. Výhodou pre nás bolo, že táto kapela má náš festival prirastený k srdcu a majú to blízko, takže sme ich nemuseli ani dlho prehovárať,“ teší sa organizátor.

Účasť na festivale, a teda aj pomôcť vyzbierať peniaze pre nadáciu Pomoc deťom v núdzi, ktorá ich potom rozdelí medzi týrané a zneužívané deti, neodmietli viaceré české kapely. Návštevníci sa tak môžu tešiť na skupiny PIPES AND PINTS, ktorí sa vrátila na koncertné pódiá s novým spevákom Travisom, legendy TOTÁLNI NASAZENÍ, HOUBA, PUNK FLOID, ZAKÁZANÝ OVOCE, THE FIALKY, VISION DAYS či NEŽFALEŠ. Poriadne to rozprúdiť prídu od bratov Čechov aj DEGRADACE, DUKLA VOZOVNA, TRAGEDIS, KOHOUT STRAŠÍ SMRT, MUERTI, KONFRONT, JUST WÄR, SUPERTESLA, BARBAR PUNK, VYSOKÉ NAPĚTÍ, CHEERS! a LIQUID JESUS.  

Zo slovenských kapiel sa do tohtoročného line-upu dostali obľúbené formácie KARPINA, PUNKREAS, ODPAD, THE PARANOID s novým spevákom, DIMENZIA X a zbíjať budú zbojníci CATASTROFY. Predstavia sa aj NEKULTÚRA, FUERA FONDO, SITŇAN, ZHODA NÁHOD, TRI GROŠE, THE WILDERNESS, DÁŠA FON FĽAŠA, SHADOW OF TELEVISION, domáci UHOL DOPADU, KÝBEL MAČIEK, TRUE REASON, UNITY, ZATMENIE MYSLE a v neposlednom rade aj DROWNING CHARON.

Nadupaný zoznam kapiel však nebude to jediné, čo bude čakať v areáli festivalu všetkých, ktorí sa rozhodnú užiť si punkový predĺžený víkend. Pre tento ročník festivalu Punkáči deťom budú prichystané rôzne organizačné novinky, ktoré pribudnú napríklad k vratným pohárom, stanovému mestečku pre rodiny či kamenným hygienickým zariadeniam a ktoré organizátori prezradia už v najbližších týždňoch.

Text: Michaela Váleková

Linky:

Web festivalu: https://www.punkacidetom.sk/

FB festivalu: https://www.facebook.com/punkacidetom/

Instagram: https://www.instagram.com/festival_punkaci_detom/

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/474067402980183/

Punkáči deťom 2017 – aftermovie: https://www.youtube.com/watch?v=UfB7cO9ATvM

Nadácia Pomoc deťom v ohrození: https://www.pomocdetom.sk/

Výzva Ľudia ľuďom: www.ludialudom.sk/vyzvy/5285

Zdroj: TS