Festival íránských filmů vyhrál snímek Valderama. Z Prahy se nyní festival přesouvá do Brna a Bratislavy!

Na 6. Festivalu íránských filmů zvítězil film Valderama režiséra Abbase Aminiho. Jméno výherce oznámila porota v čele s první dámou íránské kinematografie Rakhshan Banietemad v neděli 15. ledna při slavnostním zakončení pražské části festivalu. Ve dnech 17. a 18. ledna se festival uskuteční v brněnském Kině Scala, od 19. do 21. ledna v Kině Lumiére v Bratislavě.

Vítězný snímek 6. Festivalu íránských filmů Valderama byl premiérově uveden na festivalu Berlinale 2016. Tříčlennou porotu v Praze zaujal z několika hledisek:
„Nastiňuje dojímavou a subjektivní cestu mladého muže od dětství k dospělosti, kterou divák sleduje na pozadí mistrně nasnímaného prostředí. Celkový dojem umocňuje procítěný výkon představitele hlavního hrdiny, který je přítomen téměř v každé scéně,“ prohlásil mluvčí poroty Ronald Bergan.

Film Valderama líčí útrapy a zápasy samotáře, který bojuje o svá základní práva a poté, co se ubránil smrtelnému střetu, musí prchnout do Teheránu. V rozlehlé metropoli se snaží přežít na okraji společnosti a vydá se na bouřlivou cestu za láskou, přístřeším a identitou.

Vedle hlavní Ceny poroty vyhlásil 6. Festival íránských filmů také Cenu diváků, kterou letos obdržel snímek Asghara Farhádího Salesman (Klient). Ten získal již na festivalu Cannes 2016 cenu za nejlepší scénář a za nejlepší mužský herecký výkon. „Nejnovější film nejvýznamnějšího íránského režiséra současnosti sklízí chválu na prestižních festivalech po celém světě a získal i nominaci na Zlatý Glóbus 2017. Na Festivalu íránských filmů jsme ho uvedli v české premiéře a těšit se na něj mohou také diváci v Brně a v Bratislavě,“ říká umělecký ředitel Festivalu íránských filmů Kaveh Daneshmand.
6. Festival íránských filmů uvedl v pražských kinech Lucerna, Světozor, Bio Oko, Royal a Kině Pilotů 25 snímků v pěti programových sekcích: Celovečerní filmy v soutěži, Dokumentární filmy, Krátké filmy, Zvláštní uvedení a Večer afghánských filmů. Během šesti dnů na něj dorazilo 4500 diváků.

Festival přivítal řadu osobností íránské kinematografie. V porotě zasedla nejvýznamnější íránská režisérka Rakhshan Banietemad, zúčastnili se také významní íránští režiséři Mani Haghighi, Mohsen Amiryourseffi, dokumentarista Mehrdad Ouskouei či režisérka Rokhsareh Ghaemmaghami.

V rámci festivalu se uskutečnil také bohatý doprovodný program: fotografická výstava Vaivy Katinaityte Bezhan Barvy Afghánistánu, koncert skupiny Golnar & Mahan, festivalová párty v prostoru NoD nebo autentický perský catering šéfkuchaře Aty Alipoura.

Více o informací o festivalu a nadcházejícím programu v Brně a Bratislavě: https://iranci.cz/cs/
Facebook: https://www.facebook.com/IranianFilmFestival

Zdroj: 2media.cz