FESTIVAL HVIEZDNE NOCI KONČÍ, NO ZNAČKA HVIEZDNE NOCI POKRAČUJE

Po siedmich rokoch festivalu sa organizátori rozhodli ísť novou cestou. Kultúrne centrum Hviezdne Noci namiesto festivalu uvedie množstvo rôznorodých eventov v unikátnych formátoch, ktoré do Bytče prinesú bohatý medzinárodný aj miestny program. Prvý z nich sa odohrá 23. júla vo forme multižánrového festivaluDISS, kde vystúpia mená ako ZIUR (DE), Lonker See (PL) či Isama_Zing (SK).

Otvorenie kultúrneho centra Hviezdne Noci v roku 2020 znamenal pre mladý kolektív organizátorov novú výzvu. Čoskoro vyšlo najavo, že celoročná práca na kultúrnych podujatiach v centre v kombinácií s prípravou viacdňovéholetného festivalu nie je dlhodobo udržateľná.

“Festival Hviezdne noci nám bude veľmi chýbať. Zrušiť ho bolo naozaj náročné rozhodnutie. Snažíme sa však orientovať na možnosti, ktoré nám táto zmena prináša. Do festivalu sme investovali veľmi veľa času, ktorý plánujeme rozdeliť medzi viaceré aktivity do celého roka. Nielen v podobe eventov, ale aj ďalších plánovaných projektov. Aktuálne natáčame film o pivovare Popper, organizujeme celoročný umelecký program a chystáme leto plné podujatí, ktoré vyvrcholí festivalom DISS 23.júla. S Bytčou sa prosím nelúčte, práve naopak. Je to zmena, aby sme videli našich návštevníkov častejšie,” vysvetľuje Kristína Rigerová, riaditeľka Hviezdnich Nocí.

Festival DISS je práve dôkazom toho, že táto zmena dáva Hviezdnym Nociam úplne nový rozmer. Zostáva naslovenskej periférií a prináša široký žánrový záber v nezvyčajných kontextoch malomesta. Dramaturgiapritvrdzuje a ponúka pre návštevníkov nové zvukové perspektívy. Zvuková explorácia od ambientu cezinštrumentálne skupiny až po rôzne podoby dekonštruovanej klubovej elektroniky a performatívne zážitky mimoLadovne; to všetko v priebehu jedného dňa. Na DISS vystúpia mená ako Ziúr (DE), Lonker See (PL), Isama Zing (SK), Adela Mede (SK), LUTTO LENTO (PL), performance Zosia Hołubowska and Julia Giertz: Community of Grieving (PL/AT/SE) a ďalší, ktorých predstavíme čoskoro. Prevažnú časť dramaturgie podujatia DISS si prevezme hudba v jej rôznych formách. Tak, ako bude poslucháča vyzývať k vystúpeniu z jeho komfortnej zóny zároveň bude prinášať široké spektrum emócií. Program bude rozdelený na denný a nočný blok. Oba bloky budú ohraničenédivadelnými vystúpeniami s cieľom vyviesť divákov z okolia Ladovne do kulís mesta Bytče a priniesť tak exkluzívne zážitky v kontexte okolia.

DISS je dissom nás samých. Atmosféry, v ktorej umenie uvádzame. Ovzdušia, v ktorom vzniká a umelcov i návštevníkov, ktorí sú jeho svedkami a cieľom zároveň. Je to negácia našej doterajšej činnosti, ktorá zároveňodkazuje na výber hranice ohýbajúcich umelcov a performerov dissujúcich všetko naokolo ich vlastným pôsobením.

DISS nielen žánru ale i diváckych očakávaní a predvídateľnosti.

Zvukové performancie autorov sa pohybujú na hrane rôznych vplyvov, ich hranice sú nejasné, skladba safragmentuje a divák musí pozorne počúvať. To ale neznamená, že divák môže očakávať len experimentálne podoby hudby. Práve naopak, môže v rámci letného podujatia očakávať i euforické a tanečné výlety, chytľavé, popové a vždy do rozcestí pohybujúce sa vystúpenia.

Dôležitým smerovaním pre podujatie DISS je jeho medzinárodný charakter. Nosnú časť programu tvoria zahraniční umelci, rovnocenne doplnení hviezdami slovenskej scény. Týmto spojením sa priestory Ladovne, v ktorých sa budeodohrávať väčšina programu opäť priblíži k centru diania na európskej scéne.

“Diváka prevedieme programom premyslene, lineárne, tak ako nám to dáva zmysel. Festival bude maťcharakter hudobného albumu; chceme, aby ste si to zažili všetko a v tomto poradí.” 

Jednotlivé hudobné vystúpenia budú zaradené do dvoch blokov – denného a nočného. Oba budú oddelené performatívnou časťou programu, ktorá organicky pretne hudobnú a späť na ňu nadviaže.

Hlavným headlinerom nočnej časti programu bude berlínska producentka Ziúr, ktorá predstaví svoj mix dekonštruovanej klubovej elektroniky jej posledných dvoch albumov Antifate a Blur. Práve Antifate vyšlo na renomovanom labeli elektronickej hudby PAN (Eartheater, Arca). Okrem toho je na klubovej scéne Ziúr mimoriadne aktívna a svoju svetovosť prinesie i do priestorov Ladovne. Naopak prvú časť denného programu uzavrie poľská inštrumentálna štvorica Lonker See kombinujúca jazzové prvky s psychadéliou a hutnou atmosférou. Lonker See sú na európskej scéne dobre známi, naposledy aj ako predkapela brightonských Squid. V Ladovni predstavia svoj ‘best of’ výber ich doterajšej tvorby.

Performatívny zážitok prinesie dielo Community of Grieving Zosie Hołubowskej a Julie Giertz, ktorí uviedli na známom poľskom festivale Unsound. Pohlcujúce živé vystúpenie s výraznými odkazmi na slovanské ľudové tradície prenesie divákov z Ladovne do exteriéru, aby sa oddali performatívnej listening session.

Program doplnia aj domáci autori Isama_Zing a Adela Mede. Obaja vo svojich oslavami vítaných debutových albumoch narážajú na folklór a sčasti rekontextujú dianie v hudbe skrz technológie a pokročilú elektroniku.Isama_Zing predstaví svoju aktuálnu audiovizuálnu inštalačnú show a v Ladovni sa predstaví so svojim intímnou ambientou exploráciou i slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede.

Viac z programu predstavíme čoskoro! Kvôli výrazne limitovanému počtu miest odporúčame zakúpiť lístok v predpredaji. Hviezdne noci vám v cene lístka taktiež ponúkajú festivalové ubytovanie formou stanového mestečka (vzdialeného 5 – 15min. pešej chôdze od Ladovne) s vysokým štandardom sociálneho zariadenia – kamenné sprchy a splachovacie toalety. Stanové mestečko je strážené 24h/denne.

ZIUR [Berlin, GER]
https://ziurinhell.bandcamp.com/album/antifate

Ťažko definovateľaná elektronika nemeckej producentky Ziúr sa pohybuje no rozmedzí popových dekonštrukcií a fluidných klubových abstrakcií. Na scéne sa v Nemecku už pohybuje dlhšie, je známa ako DJka ale i speváčka a producentka. O pozornosť sa opäť prihlásila albumom Antifate z roku 2021, kde hrá uprostred abstraktných elektronicných motívov hlavnú úlohu naratív. Z najaktuálnejšieho releasu Blur (2022) je kladený dôraz na pohyb uprostred ktorého je elastický sub bass okolo ktorého Ziúr skladá jej klubové dekonštrukcie. Post-klubový maximalismus Ziúr bude vrcholom nočnej časti programu v Ladovni, ktorá je ako stvorená pre jej surový ťažko uchopiteľný zvuk.

LONKER SEE [PL] dissjazz / disspsychadelia
https://lonkersee.bandcamp.com/album/hamza

Najlepší spôsob pre pochopenie zvuku a hudobného smeru, ktorým sa poľská kapela Lonker See uberá je priblížením vzniku ich skupiny. Pôvodne ambientne duo Joanny Kucharevskej a Bartosza Borowskeho neskôr s vidinou zmeny a rozšírenia ich hudobných možností pridali jazzových hudobníkov Michala Gosa a Tomasza Gadeckeho. Vznikla tak špecifická formácia kombinújúca obsiahle textúry s jazzovou improvizáciou, ktorá otvára priestor pre množstvo zvukových výletov – od psychadélie, cez post-rock až po free-jazzové extrémy. V Ladovni očakávajte nával ich ‘best of’ naprieč celou diskografiou.

Zosia Hołubowska and Julia Giertz: Community of Grieving [PL/AT/SE]
https://weare-europe.eu/zosia-holubowska-on-community-of-grieving/

Zosia Hołubowska je queer nebinárna zvuková umelkyňa, hudobníčka a hudobná aktivistka. V roku 2014 založila queer synth laboratórium Sounds Queer?, kde organizujú, facilitujú a vedú workshopy o elektronickej a syntetizátorovej hudbe. Je tiež súčasťou Oramics, kolektívu, ktorý sa venuje propagácii žien, queer a nebinárnych hudobníkov na scéne elektronickej hudby. Vystupujú sólo ako Mala Herba a skúsma témy sexuality a body positivity cez temné rituálne performancie.

Julia Giertz je zvuková umelkyňa žijúca a pracujúca predovšetkým medzi Štokholmom, Malmö a Kodaňou. Jej diela sú inšpirované rozsiahlym výskumom pohybu, rezonancie a stelesnenia. Má skúsenosti s choreografiou aj inžinierstvom a jej umelecká prax vychádza z tejto fyzickosti a materiálnosti. Pracuje s trojrozmernosťou zvuku vo vzťahu k telám, štruktúram a elektronike, často vo forme pohlcujúceho zvuku a viackanálovej zvukovej kompozície.

Spoločné dielo Community of Grieving v Bytči bude prenesené z divadla do atmosferických kulís exteriéru. Tento “zvukový rituál” čerpá z tradícií vešperov a žalospevov, spája formáty zvukovej meditácie, zvukového rozprávania a zvukovej eseje. Dielo lavíruje na pomedzí divadla, performancie a koncertu.

ISAMA_ZING [SK] dissreality / dissglitch / dissfolklore / disspop
https://isamazing.bandcamp.com/album/blurry-af

Isama_Zing je pseudonymom producenta elektronickej hudby Jonatána Pastirčáka, ktoré na československej scéne kulminuje už veľmi dlho. Jeho dlhoočakávaný debutový album Blurry AF, ale prišiel len minulý rok. Isama_Zing tak cez prezícny sound design skúma popové polohy a ich následne fragmentácie a dekonštrukcie i akustickérekontextualizácie ľudových balád. Jeho aktuálne živé prevedenie kombinuje priamu dronovú synthovú elektroniku s nepredivdateľnými momentami. To všetko v rámci audiovizuálneho inštalačného prevedenia, ktoré jeho reflektujúcej a priamej elektronike mimoriadne sedí.

ADELA MEDE [SK] disslanguage / dissborders / dissambience
https://adelamede.bandcamp.com/album/szabads-g-3 https://www.adelamede.com/

Adela Mede, slovensko-maďarská hudobníčka venujúca sa vo svojej tvorbe prioritne svojmu hlasu a jeho modulácií prostredníctvom technológií vystúpila v rámci festivalu Hviezdne noci minulý rok. Napriek tomu ale budete jej hudbu môcť počuť i teraz, v intímnejšej atmosfére Ladovne. Jej ambientne naratívy s folklórnymi vplyvmi a rôznymi podobami jej hlasu najaktuálnejšie môžete počuť na jej debutovom LP Szabadság.

LUTTO LENTO [PL] disscomfort / dissfolk / spiritual avantgarde / electronics / experimental
https://luttolento.bandcamp.com/album/legendo

Varšavský producent Lubomir Grzelak AKA Lutto Lento do Ladovne príde predstaviť spolu s živými bicími jeho najnovšiu nahrávku LEGENDO. Tá nadväzuje už na na jeho predchádzajúce albumy a jeho manipuláciu s dekonštruovanou klubovou elektronikou a mystickými synthovými aranžmámi len prehlbuje. Lutto Lento je na poli európskej elektronickej avantgardy známe meno. Na poslednom albume mu napríklad vystúpil performer John Glacier a na youtube dokonca nájdete jeho remixy od Jamie xx. Pre jeho konceptuálnu elektroniku existuje nekonečné množstvo žánrových škatuliek – od folku, ktorý sa do jeho skladieb dostáva cez rôzne samplingy akustických nástrojov, cez klubovú elektroniku, často preplietajúcu sa pomedzi návaly rôznych zvukových textúr svojimi sub bassmi až po niečo, čo pripomína soundtrack k surreálnym filmom, ktorých dej sa odohráva v rurálnom prostredí niekde mimo náš svet.

Zvyšok lineupu zverejníme čoskoro.

VIAC O FESTIVALE : WEB l LÍSTKY l FB EVENT
MIESTO: KC Hviezdne noci – LADOVŇA, Štefánikova 1404, Bytča 01401 ČAS: 23.7.2022 od 10:00h.

Zdroj: TS