Festival Dolce Vitaj v Bratislave ponúkne aj hudbu, otvorí ho koncert Avion Travel a uzavrie Luca D’Alberto Trio!

Festival DOLCE VITAJ v Bratislave otvorí aj uzavrie hudba. V piatok 7. júna 2019 o 19.30 hod.sa uskutoční koncert legendárneho zoskupenia Avion Travel s charizmatickým spevákom a lídrom Peppem Servillom, bratom oscarového herca Toniho Servilla, známeho z filmov Paola Sorrentina. Na záver festivalu, 28. júna 2019 o 19.00 hod. vystúpi taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ Luca D’Alberto so svojím triom. Pre obe formácie to bude prvá návšteva Bratislavy, koncerty sa uskutočnia vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu; vstup voľný.

Festival DOLCE VITAJ organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

„V posledných rokoch nás často volajú vystupovať do zahraničia, aby sme predstavili taliansku hudbu tamojšiemu publiku. Je to pre nás veľká česť! Naše úsilie hľadať a vyberať to najlepšie z talianskej hudobnej tradície tak získava pridanú hodnotu. Hrať v Bratislave, ktorá je jedným z najvýznamnejších centier strednej Európy, v nás vzbudzuje veľké očakávania a zároveň aj zodpovednosť. Želáme všetkým krásny zážitok z koncertu,“ napísali členovia kapely Avion Travel, ktorá pôsobí na jazz-popovej scéne od osemdesiatych rokov, ako jedna z najvýznamnejších v tomto žánri. V roku 2000 sa ich pieseň Sentimento stala víťaznou skladbou Festivalu Sanremo a skupina získala zároveň aj Cenu kritiky. Sú autormi rôznych skladieb pre rozhlas, televíziu, divadlo a film. Môžu sa pochváliť spoluprácou s umelcami takých mien ako Paolo Conte, Enzo Avitabile či Andrea Bocelli. Počas ich hudobnej kariéry vydali viac ako tucet albumov, za zmienku stojí Danson Metropoli (2007, Premio Lunezia), v ktorom ponúkli vlastnú interpretáciu skladieb Paola Contiho, ako aj prekvapivý a mimoriadne prepracovaný album Nino Rota L’amico magico so skladbami jedného z najväčších mágov talianskej filmovej hudby, ktoré interpretujú v ich typickom štýle. Získali zaň významnú taliansku cenu Targa Tengo.

Spevák a líder kapely je charizmatický Peppe Servillo, brat oscarového herca Toniho Servilla (herca, ktorý stvárnil hlavnú úlohu v najznámejších filmoch režiséra Paola Sorrentina, okrem iných napr. vo filme Veľká nádhera, či Oni a Silvio, premietaných aj v slovenských kinách) je samouk a na hudobnej scéne debutoval v roku 1980 práve s formáciou Avion Travel.

Do Bratislavy pricestuje hudobné zoskupenie v aktuálnej zostave: Peppe Servillo (spev), Peppe D’Argenzio (spev a saxofón), Flavio d’Ancona (spev a vibrandoneon), Duilio Galio (klavír, syntetizátor a spev), Ferruccio Spinetti (kontrabas, elektrická basová gitara a gitara), Mimmo Ciaramella (bicie nástroje).

Na záverečnom koncerte festivalu Dolce Vitaj sa predstaví taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ – experimentátor s klasickým základom LUCA D’ALBERTO so svojím triom. K obdivovateľom jeho hudby patrí Wim Wenders, Donata Wenders, Fernando Arrabal, Peter Lindbergh či Lars Von Trier. Pravidelne komponuje hudbu k filmom a divadelným predstaveniam, významná je jeho spolupráca s umelcami ako Michele Placido, Pippo Delbono a Giorgio Albertazzi. Viackrát pracoval pre Pinu Bausch Tanztheater vo Wüppertali, v roku 2013 vystupoval ako hudobník a performer v predstavení Plattform, ktoré vzniklo pri príležitosti 40. výročia založenia tanečného divadelného súboru legendárnou tanečnicou a choreografkou Pinou Bausch. Luca D’Alberto spolupracuje aj s filmovými a umeleckými hviezdami ako režisérom a výtvarníkom Petrom Greenawayom či s multimediálnou umelkyňou Saskiou Boddeke. V rokoch 2015 a 2017 spolupracoval na Festivale dvoch svetov v Spolete.

Zoskupenie Luca D’Alberto Trio tvoria spolu s Lucom (viola) Federica Vecchio (violončelo) a Simone Temporali (klavír a syntetizátor). Na Slovensko prichádzajú prvýkrát, v rámci európskeho turné, na ktorom predstavujú nový album Exile.

* V rámci festivalu Dolce Vitaj sa v Považskej galérii umenia, Žilina koná výstava, ktorá približuje dielo Giuseppeho Chiariho, významného talianskeho skladateľa, performera a konceptuálneho umelca, úzko spojeného s hnutím Gruppo ´70, medzinárodným hnutím Fluxus. Výstava potrvá do konca júna tohto roku. * Celé tri mesiace – od 5. júna do 15. septembra 2019 – bude v priestoroch Slovenského národného múzea veľkolepá výstava fotografií s názvom V ústrety kráse – talianska krajina vo fotografii. * Tradične býva súčasťou Dolce Vitaj filmová prehliadka CINEVITAJ; tohto roku s podtitulom Veľkí talianski majstri na plátne. Dramaturgia prehliadky sa viaže k 500. výročiu smrti Leonarda da Vinciho. Od 6. do 27. júna 2019 v Kine Lumière (výber poputuje do Košíc, Žiliny, Popradu, Modry a Prievidze). * Úspešný taliansky autor Paolo Giordano (Osamelosť prvočísel, Ľudské telo, Čierna a strieborná) sa po troch rokoch vráti do Bratislavy, diskusia s ním sa uskutoční v kníhkupectve Martinus 11. júna 2019 o 18.00 hod., reč bude najmä o jeho najnovšom románe Požierači neba. * Pod hlavičkou Dolce Vitaj sa uskutoční aj jedno z predstavení v rámci medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext.sk. Do Bratislavy pricestuje divadelný súbor Fortebraccio z Bologne, ktorý prinesie antickú poému Pieseň piesní inšpirovanú biblickými motívmi, 12. júna 2019 o 19.00 hod. v Štúdiu SND. * Massimo Polidoro je významný taliansky novinár, spisovateľ a predovšetkým propagátor vedy; do Bratislavy prichádza v rámci svojho talianskeho turné s inscenovanou prednáškou Ja, Leonardo – tajný život rebelského génia, ktorá vznikla pri príležitosti Leonardovho jubilejného roku. Uskutoční sa v taliančine 18. júna 2019 o 10.00 hod. v Kine Lumière a je určená predovšetkým študentom talianskeho jazyka. V rovnaký deň s ním v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul., bude od 18.00 hod. viesť diskusiu Pišta Vandal. * Ako každý rok bude súčasťou festivalu aj Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si v od 17. do 26. júna okoloidúci vychutnať špeciality talianskej kuchyne.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.

Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

Zdroj: bARSdobrychyr