Európsky unikátna filmová prehliadka na amfiteátri už siedmykrát v Banskej Bystrici

OZ za! amfiteáter pozýva na 7. ročník Prehliadky panoramatických filmov [ppf] na Banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika. Tá sa uskutoční aj tento rok počas Dní mesta, a to v piatok-nedeľu, 17. – 19. júna, pričom výnimočne je pridané ešte jedno 70mm premietanie aj na poslednú júnovú nedeľu 26. 6. 2022.

Diváci a diváčky sa môžu tešiť na 70mm novinku Smrť na Níle (2022) a zároveň “klasiky 80. rokov”: Chorus Line (1985), Votrelci (1986) a Priepasť (1989). „Siedmy ročník Prehliadky je trochu špeciálny tým, že máme k dispozícii až štyri 70mm filmové kópie, a tak je prehliadka po prvýkrát štvordňová. Dva z filmov, teda Votrelci a Priepasť, sú režisérskym počinom Jamesa Camerona a jeho tvorbe zároveň venujeme nedeľné predstavenia tejto sezóny Letného kina. Technickou zaujímavosťou je, že okrem filmu Smrť na Níle, tieto staršie filmové kópie pochádzajú z nemecky hovoriacich krajín a majú teda dabované zvukové stopy, no vďaka systému, ktorý vyvinul náš premietač Ivan Školuda, sa môžu premietať s originálnym zvukom, ktorý je počítačovo presne synchronizovaný s rýchlosťou premietacieho stroja a diváci by nemali nič spoznať.“ upresňuje premietač z OZ za! amfiteater Michal Jaso.

Banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika je jediný v Európe, ktorý je pod holým nebom schopný premietať panoramatické 70mm filmy. „Okrem celovečerných filmov máme pripravené aj krátke ukážky, takže prehliadka umožní fanúšikom vidieť a počuť rôzne formáty 70mm filmu aj s odborným vysvetlením pred filmami. Zároveň ako každý rok, tak aj tento rok si môžete dohodnúť prehliadku premietacej kabíny aj s odborným výkladom premietačov.“ dopĺňa premietač Ivan Školuda.

Online predpredaj vstupeniek je spustený na webovej stránke letnekino.bbamfiteater.sk so zvýhodneným vstupným 6€ v predpredaji. Tu je zverejnený aj kompletný júnový program, pričom aktuálne informácie je možné naďalej sledovať na facebookovej stránke www.facebook.com/amfik.bb.

Zdroj: TS