EnsembleSpectrum a ikony spektralizmu.

Štyria svetoví autori dominujúci koncertným sálam vo svete sa konečne predstavia aj slovenskému publiku! Nenechajte si ujsť jedinečný hudobný zážitok, ktorý sa uskutoční v utorok, 11.6.2019 v Koncertnej sále Klarisky v Bratislave.

Slovenský komorný súbor EnsembleSpectrum sa špecializuje na uvádzanie svetovej a slovenskej hudby po roku 1945. Teleso pravidelne vystupuje na vrcholných slovenských festivaloch venujúcich sa súčasnej hudbe – Melos – Ethos, Nová slovenská hudba, Epoché. Počas svojej existencie uviedlo vo svetovej a slovensej premiére vyše päťdesiat komorných diel. V roku 2018 realizoval súbor EnsembleSpectrum svoju debutovú nahrávku s názvom New Dawn, ktorá spája hudobné poetiky mladých skladateliek a skladateľov z Ukrajiny, Kazachstanu, Poľska a Slovenska. Nahrávka vyšla vo vydavateľstve Real Music House.

Pre koncert v Klariskách si vybrali naozaj výnimočný program pochádzajúci priamo od otcov zakladateľov spektrálnej hudby.

Otcovia zakladatelia spektrálnej hudby, kombinujúcej racionálnu premyslenosť darmstadskej školy, technologickým pokrokom v akustike 70. rokov s aspektom vnímania poslucháča v reálnom čase predstavia svoje etalónové skladby pre päť hráčov charakterizujúce základnú podstatu zvukového sveta francúzskych spektralistov (T. Murail – Treize couleurs du soleil couchant, G. Grisey – Talea).

Lo spazzio inverso na druhú stranu predstavuje stoickú miniatúru majstra ticha, Salvatore Sciarrina, ktorého estetiku mihotajúcich sa zvukov vynárajúcich sa akoby z ničoho, buď milujete alebo nenávidíte.

Fausto Romitelli syntetizuje vyššie pomenované prvky spektralizmu, tichej hudby s hudbou psychedelického rocku a popu. Jeho hudba predstavuje ďalší krok k hybridizácii artificiálnej hudby a zábavnej hudby, ktorého výsledkom je šialená púť do nespútaného zvukového sveta.

**KEDY?**
11. 6. 2019 – 19:00

***PROGRAM***
G. Grisey – Talea (ou la machine et les herbes folles)
F. Romitelli – Nell’alto dei giorni immobili*
S. Sciarrino – Lo spazzio inverso
F. Romitelli – La sabbia del tempo*
T. Murail – Treize couleurs du soleil couchant

*slovenská premiéra

**KDE?**
Koncertná sála KLARISKY – Bratislava

****VSTUPNÉ VOĽNÉ****

==================================================
Z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom a podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Hudobného fondu.

Zdroj: TS