Energická a hudobne vyspelá kapela SLZA vydáva nový album 3. Spevák Petr Lexa sa predstavuje aj ako autor.

Hudobná dvojica Slza, ktorá už šiesty rok brázdi pódia a zásobuje hitmi domácu pop scénu, vydáva dlho pripravovaný album, ktorého názov je symbolický – 3. Album, na ktorom prakticky každá pieseň môže byť singlom, od aktuálneho 4 ráno alebo Paravány, až k milostnej svadobnej spovedi Žár,ktorý už teraz obsadzuje prvé miesta v trendoch a hitparádach.

Počas kreatívneho obdobia, plného tvorby albumu, spojila Slza sily s britskými producentmi : Oliver Som,  Edward Holloway, Nick Atkinson. Album 3, na ktorom spoločne pracovali takmer dva roky, sa teraz dostáva na  svetlo sveta a prináša úplne novú, produkčne sviežejšiu a autorsky vyspelú  Slzu, opierajúci sa výrazne o súčasný zvuk. Navyše 3, je prvý album, na ktorom sa autorsky podieľal aj Petr Lexa. Vychádza v piatok 24. apríla.

O treťom albume začala kapela premýšľať už na konci leta 2018. Spevák Petr Lexa a gitarista Lukáš Bundil priznávajú, že sa vtedy rozhodli skúsiť pracovať inak, než tomu bolo pri predošlých albumoch. Zhodujú sa v tom, že práca na albume 3 bola rozdielna hlavne v ich vlastnom prístupe k tvorbe. Nenechali sa ovplyvniť svoju predchádzajúcu tvorbou a skladali tak, ako to v danej chvíli cítili.„Tahle deska nemá ucelenou koncepci, téma. Snažili jsme se zkrátka udělat album s 10 co nejlepšími písničkami a ničím se při tvorbě neomezovat,“ dodávajúň

„Cítili jsme, že pokud nezměníme způsob práce na nových písničkách, nikam se jako kapela neposuneme a přestane nás to dříve nebo později bavit. Rozhodli jsme se tak vystoupit ze všech našich komfortních zón,“ poodhaľuje vývoj Lukáš. „Pro mě byl zásadní moment,“ hovorí spevák Petr Lexa, „když tenkrát Lukáš mezi řečí zmínil, jestli taky nechci zkusit skládat. Do té doby měl totiž na svědomí hudbu on spolu s tehdejším producentem a texty pro nás psal Ondřej Ládek.“

Peter sa tak prvýkrát začal autorsky podieľať, a to ako na hudbe, tak textoch, ktoré na dosku 3 vznikali v spolupráci s Ondřejem Ládkem.

O svojich autorských začiatkoch sa Lexa zveruje a hovorí, že mu pred pár rokmi Igor Timko z kapely No Name poradil, že musí písať a písať „Prvních 100 textů nebude stát za nic, ale ten 101. může být hit. Všichni jsme to zažili,“ spomína na radu od TimkaK novému albumu ich podľa slov Petra Lexu vzniklo naozaj veľa. „Nad některými jsem si lámal hlavu, na druhou stranu pak například texty k písním Žár nebo Odsud tam byly hotové během pár minut,“ odhaľuje Petr a priznáva, že sa vo všetkých 10 textoch odráža to, čo sa mu za posledný rok a pol preháňalo hlavou. „Někde jsem se zasnil, někde zavzpomínal na dětství a bývalé vztahy, jinde se zase trochu rozčílil, nebo naopak nadchnul. Je to zatím moje nejosobnější zpověď,“ hovorí.

Slza na predošlých dvoch albumoch pracovala výlučne v Čechách. S tretím prišla zmena, po prvýkrát skúsila osloviť zahraničných producentov. A ani nečakali, že by spolupráca mohla vyjsť

„Vždycky nás hodně inspirovala aktuální světová pop music. Vzpomínám si, jak jsme pořád řešili, jak je možný, že jim to zní takhle a takhle, a jak to ‚v tom zahraničí‘ vlastně dělají. Řekli jsme si, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí, a oslovili řadu zahraničních producentů. Jednoduše jsme si udělali seznam současných nahrávek, které nás baví, na internetu našli kontakty na lidi, kteří je dělali, a poslali jim několik našich demáčů. K našemu překvapení se z nich velká část ozvala zpět a ani ne čtvrt roku na to jsme už seděli v letadle do londýnského studia,“ hovorí s úsmevom gitarista Lukáš Bundil a dodáva ešte milú spomienku na manažéra jedného z producentov Edda Hollowaya: „Když nám posílal referenční nahrávky, které Edd produkoval, byla mezi nimi i písnička Grace Lewise Capaldiho. V té době produkoval celé jeho album, které následně posbíralo několik světových ocenění a stalo se jednou z nejúspěšnějších desek roku. Dnes z toho jde trochu mráz po zádech – tehdy Lewise znal asi málokdo, dnes je z něj globální hvězda.“

Proces vzniku albumu Slza vníma ako fantastické dvojročné obdobie plné uvoľnenosti, nadšenia a radosti z tvorby. Ako v londýnskom nahrávacom štúdiu Edda Holloway, tak v berlínskom u anglického producenta Olivera Soma, kam často jazdili skladať a nahrávať, panovala neuveriteľne kreatívna atmosféra. „Nikdo neřešil nic jiného než hudbu, a to i v době, kdy se netočilo a šli jsme třeba jen na oběd nebo procházku po okolí,“ popisuje Lukáš.

„Petr s Lukášem jsou oba neuvěřitelně talentovaní muzikanti. Mají dar pro psaní chytlavých melodií. I když jsem nerozuměl textu, tak jsem si neustále prozpěvoval úryvky melodií. Navíc Petr má velmi dobře rozpoznatelný hlas a Lukáš je výjimečný kytarista. Neznám moc muzikantských dvojic, které by stáli tak při sobě a navzájem se hudebně motivovali a posouvali dopředu,“ zaznelo od producenta Edda Hollowaya.

 Album s názvom 3 vychádza v piatok 24. apríla a už teraz je možné ho pred objednať  TU

https://skupinaslza.cz
https://www.facebook.com/skupinaslza/
https://www.instagram.com/skupinaslza/

Zdroj: TS