DVOJKONCERT V KLUBE ZA ZRKADLOM s Jergušom Oravcom a Katkou Korček 21.04.2016

Klub Za zrkadlom privíta momentálne najžiadanejšieho mladého bluesmana a slovenskú speváčku s najlepšou anglickou výslovnosťou. Jerguš Oravec trio a Katka Korček band vystúpia v obnovenom petržalskom klube v unikátnom dvoj koncerte.

Keď v roku 2011 vstúpil do súťaže Česko Slovenská SuperStar mladý muž s výraznými okuliarmi a imidžom podobným Johnny Deppovi, porota aj publikum spozornelo. Jeho hlasový prejav nebol podobný ničomu, čo dovtedy táto šou zažila, k tomu veľmi slušne hral na gitaru a zaujal aj veľkou charizmou. Hoci vypadol v semifinále, naštartoval úspešnú kariéru doma i v zahraničí – o dva roky neskôr sa s albumom Just Beneath the Surface zúčastnil prestížnej autorskej súťaže International Blues Challenge Album, kde sa v konkurencii 69 uchádzačov z celého sveta dostal do prvej tridsiatky. Jerguš Oravec potom pendloval medzi kooperáciami s vydavateľstvami (cédečko Done So Far s koncertným záznamom vydaným brnenskou firmou Indies Records) a vlastným nákladom v podobe nahrávky Aries, kde obohatil gitarové aranžmány o dychovú sekciu.

Album ohodnotili odborníci veľmi vysoko, Oravca pripodobňovali k tvorbe Johna Mayera a ocenili snahu o moderné blues, pokrstil ho samotný Peter Lipa. Momentálne vedie svoje trio s basgitaristom Denisom Pagacom a bubeníkom Matejom Rumanom a pripravuje novú dosku Na ramenách otcov. Katka Korček od dvoch rokoch žila v Kanade a v Spojených štátoch amerických. Študovala tam dejiny umenia a francúzštinu, dvanásť rokov sa tam učila hru na klasický klavír, ale spevu sa vážnejšie nevenovala. Paradoxne, až po návrate do Bratislavy v roku 1990 sa počas spolupráce s Marcelom Palonderom chopila vokálu a to pri piesňach kapely The Beatles. Jej kvalitná intonácia, prirodzené frázovanie a vynikajúca výslovnosť v anglickom jazyku začala priťahovať ďalších slovenských muzikantov k spolupráci, jednou z prvých bola skupina Accidents Happen, z ktorej prešla do Made 2 Mate.

S ňou nahrala päť platní a dva úspešné single, pričom najznámejší bol jednoznačne projekt Funky cirkus – na Slovensku dovtedy nevídané spojenie hudby s tanečníkmi, artistami, kostýmami vo veľkom cirkusovom šapitó. Keď sa Made 2 Mate vyčerpalo, Katka Korček začala kooperovať ako sólistka s interpretmi ako Jana Kirschner, David Koller, Dara Rolins, Peter Lipa, či s kapelou IMT Smile. Neskôr pretavila autorský potenciál do sólového projektu na pomedzí funky, soulu, rocku, popu či bluesu a inšpiráciu hľadala u hudobníkoch ako Aretha Franklin, Amy Winehouse a Prince. Katka Korček uprednostňuje vystupovanie v kluboch a spievanie výhradne po anglicky, o čom hovorí:  „Vidím to tak, že sa v speve v slovenčine necítim doma. Nepáči sa mi, keď sa niektoré slovenské kapely snažia o angličtinu, aj keď im to evidentne nesedí. Takže ja radšej budem robiť niečo, čo mi je blízke a vyjde to na sto percent.“

Informácie o koncerte:

JERGUŠ ORAVEC TRIO; KATKA KORČEK BAND

Klub Za zrkadlom / 21.04. 2016 – 19:30 / 8 €

1bPOSTER-A3-KLUB-ZA-ZRKADLOM-katka-korcek (1)

Zdroj: Klub za zrkadlom