DPOH mestské divadlo: Bohatá jesenná divadelná ponuka!

Blíži sa obdobie, kedy sú dni kratšie a hlavne sychravejšie. Tento (ne)čas je ideálny na návštevu divadla. Množstvo divadelných tipov ponúka už v novembri Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Na divákov čakajú skvelé inscenácie s vynikajúcim hereckým obsadením a tiež prvá tohtoročná premiéra Mestského divadla.

Nedeľné detské dopoludnie – 6. 11. 2011 o 15.00 hod., bude patriť novej rozprávke divadla Haaf s názvom Kozičkine potulky, ktorá nadväzuje na známy príbeh o siedmich kozliatkach a vlkovi.

Ani v novembri nebude chýbať prvá vlastná inscenácia Mestského divadla – tragikomédia Goldbergovské variácie. 7. novembra o 19.00 h sa v nej stretnú skvelí herci ako M. Huba, M. Miezga, L. Latinák, R. Jakab, J. Kemka a herečky J. Oľhová, D. Abrahámová a D. Kavaschová, aby predviedli kontroverzný príbeh, v ktorom despotický režisér (Huba) vedie inteligentný dialóg so svojím sarkastickým asistentom Goldbergom (Miezga) o zmysle života a divadla. Autor hry, George Tabori, bol židovského pôvodu, jeho otec zahynul v koncentračnom tábore v Osvienčime a témou holokaustu sa zaoberal vo viacerých svojich dielach. Paradoxne k nej pristupoval s groteskou a čiernym humorom a nie s nenávisťou, ako by sa mohlo očakávať. Za Goldbergovské variácie získal Tabori, ako prvý nemecky nehovoriaci autor, cenu Georga Büchnera.

Po veľmi úspešnej inscenácii Jako Thelma a Louise prichádza na dosky MDPOH Divadelný spolek Frída s ďalšou lahôdkou. Je ňou predstavenie Medzi nebom a ženou, ktoré môžu diváci vidieť 8. 11. o 19.00 hod. Príbeh pozoruje vzťah muža a ženy, vznik ich vzájomnej lásky, jej vývoj a tiež zánik. Pocity a naplnenosť, či lepšie nenaplnenosť vzťahu sa menia ako jednotlivé mesiace. V závere hry vystúpia ako starček a starenka. Ako sa ich vzťah skončí? Odpoveď na túto otázku prinesú skvelá Diana Mórová a Martin Trnavský.

Slovenského spisovateľa Dušana Dušeka netreba hádam nikomu predstavovať. Jeho humornými poviedkami sa inšpirovali i Jozef Krasula a Ivan Hanzlík, ktorý 9. novembra zavedú divákov do nemenovanej slovenskej dediny, v ktorej žije množstvo svojráznych postavičiek. Starí mládenci Vilo Včelička a Edo Kľúčik snívajú o láske v podobe Terezky a Evelíny. O tom, kam bude smerovať ich život, sa dozviete v inscenácii O snoch, krídlach a psovi Hurikánovi.

Milovníkov klasiky poteší nové dramatické spracovanie svetoznámeho diela ruského spisovateľa F. M. Dostojevského – Idiot. Mladá slovenská dramatička Michaela Zakuťanská predstaví príbeh plný vášne a nenávisti, v ktorom nebude chýbať knieža Myškin a tajomná femme fatale Nastasia Filippovna. Idiot začína 10.11. o 19.00 hod.

Skvelý Martin Huba zastúpi v hre Po skúške od švédskeho režiséra a dramatika Ingmara Bergmana dvojitú úlohu – bude režisérom a zároveň hlavnou postavou inscenácie. Príbeh zachytáva dialóg medzi režisérom a mladou herečkou, v ktorom rozoberajú nielen podstatu a zmysel umeleckej práce, ale tiež medziľudské vzťahy. Sfilmovaná verzia vznikla v roku 1984. Tú divadelnú si môžete pozrieť 12. 11. o 19.00 hod. v MDPOH.

Po aprílovej premiére prichádza SĽUK 15. novembra o 19.00 h so svojím hudobno – tanečným programom s názvom Chorea Slovaca, v ktorom je choreografia inšpirovaná pôvodným ľudovým tancom. Veľmi rôznorodé programové čísla sú prostredníctvom scény a kostýmov tematicky a vizuálne spájané do kompaktného a netradičného divadelného diela.

Sme veľmi radi, že nás Divadelný ústav Bratislava oslovil s ponukou zapojiť sa do 2. ročníka úžasného a netradičného projektu s názvom Noc divadiel. 19. novembra sa otvoria brány vybraných slovenských divadiel, aby svojim návštevníkom predstavili pútavý program.

O 18.00 hod. začína romantická komédia Bosé nohy v parku, v ktorej sa mladí novomanželia – Lucia Rózsa Hurajová a Marek Majeský, nasťahujú do svojho prvého spoločného bytu, ktorý však nespåňa ich predstavu o komfortnom bývaní. „Dramatické“ chvíle im spestrí aj svokra (Marta Sládečková), ktorá znovu zahorí láskou. Predstavenie je realizované v spolupráci s OZ AEON. O 20.30 rozozvučí foyer divadla obľúbená kapela The Susie Haas Band, ktorá zahrá hudbu v štýle Swing, Blues, Woogie Boogie, Charlie Stone a Old jazz. Hudobný zážitok zintenzívnia i príťažlivé dobové kostýmy hudobníkov. Akcia bude pokračovať odbornou prehliadkou divadelného zákulisia, návštevníkov bude sprevádzať Fantóm divadla. So špeciálnou nočnou akciou je spojené i špeciálne jednotné „nočné“ vstupné – 5 € na všetky podujatia v rámci Noci divadiel v MDPOH. Počet vstupeniek je obmedzený vzhľadom na kapacitu divadla.

Záver novembra bude patriť prvej tohtoročnej premiére Mestského divadla – dvom jednoaktovkám Woodyho Allena s názvom Riverside drive a Old Saybrook. Obe svieže komédie rozoberajú večne aktuálne témy – lásku a neveru, každá však inak. Na divákov čaká autorov špecifický humor, inteligentná irónia a podmanivá bláznivosť postáv. V hlavných úlohách uvidíte R. Rotha, R. Stankeho, D. Cinktou, M. Čobejovú a iných skvelých slovenských hercov. Verejná generálka sa uskutoční 26. 11. o 10.00 h, premiéra 26. 11. o 19.00 a inscenáciu budeme hrať i 29. 11. o 19.00 hod.

Premeňte svoj voľný čas na príjemný divadelný zážitok. Očakávame vás! Zmena programu vyhradená!

Vstupenky je možné zakúpiť v Turistickom informačnom centre na Klobučníckej ulici 2, v sieti Ticketportal (www.ticketportal.sk) alebo hodinu pred predstavením v pokladni divadla. Bližšie informácie na www.mdpoh.sk.

Zdroj: DPOH
Publikoval: Redakcia GREGI.NET