Dokument Korupčná výchova budú premietať na Pohode.

Pilot pripravovanej série televíznych dokumentárnych filmov Korupčná výchova uvedú na najväčšom slovenskom festivale Pohoda. Návštevníci ho budú môcť vidieť na trenčianskom letisku v sobotu 8. júla 2017 o 19.00 v stane .týždňa. Film režiséra Róberta Švedu je o korupcii v našom školstve a zatiaľ ho mohli vidieť len diváci na Febiofeste, kde mala snímka premiéru. Séria siedmich samostatných dokumentov s názvom Biele vrany a hrdinovia medzi nami sa zaoberá kľúčovými otázkami našej súčasnej spoločnosti. Na obrazovky verejnoprávnej televízie sa dostane na začiatku roku 2018.

Sme radi, že film sa bude premietať na Pohode, je to  výborná príležitosť s priaznivou a otvorenou atmosférou. Myslím si, že film tam svojou témou a občianskym postojom patrí, na Pohodu chodia vnímaví ľudia a diskusie sú súčasťou diania,“ povedala producentka filmu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema a dodala, že aktuálne sa už začalo s nakrúcaním. Koproducentom projektu je Rozhlas a televízia Slovenska.

Film Korupčná výchova je o tom, čo prežívajú slovenskí whistlebloweri, keď sa nekalosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie. Ide o komplikovaný boj za uznanie celospoločenského prospechu varovného signálu individuálneho hrdinu. Podľa Prieskumu svetového ekonomického fóra z roku 2016 je totiž Slovensko v zahraničí vnímané ako druhá najskorumpovanejšia krajina rozvinutého sveta. Vznik filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Bratislavský samosprávny kraj.

Takmer polhodinové dokumenty šiestich režisérov zo spomínanej série sú venované konkrétnym hrdinom ako pozitívnym príkladom občianskej statočnosti. Hovoria o prešľapoch inštitúcií aj jednotlivcov, ale najmä o hľadaní možností nápravy. Chcú upozorniť na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti každej ľudskej osoby.

Film Lenky Moravčíkovej sa venuje otázke, prečo majú slovenskí občania za rovnaké peniaze ako okolité štáty menej zdravia. Režisérka Barbora Sliepková skúma, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou. Dominik Jursa hľadá v téme odlivu mozgov odpoveď na otázku, ako môže nová generácia pomôcť vybudovať lepšiu krajinu. Film Mareka Franka sa zaoberá opakovaným zlyhávaním štátu v ochrane detí pred násilím, ústrednou témou filmu Leny Kušnierikovej sú občianske práva a odvaha za ne bojovať. Róbert Šveda sa vracia k téme korupcie pri devastácii životného prostredia.

V prvej fáze distribúcie je séria určená divákom verejnoprávnej RTVS. Následne majú tvorcovia ambíciu predstaviť fimy mladým divákom na školách, a to vo forme špecificky zameraných premietaní spojených s diskusiami.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

FB profil: https://www.facebook.com/hrdinoviamedzinami/?fref=ts
Program festivalu Pohoda: https://www.pohodafestival.sk/sk/lineup

Zdroj: TS