Dokonalá infraštruktúra mesta? Výstava Benthem Crouwel Architects INFRASTRUCTURE, PUBLIC BUILDINGS AND WORKSPACE v design factory ukáže, ako sa to dá.

V bratislavskej design factory sa môžete tešiť na výstavu úspešného holandského architektonického ateliéru Benthem Crouwel Architects v termíne 16.10. – 5.11.2019. Súčasťou vernisáže bude aj prednáška architekta Pascala Cornipsa z ateliéru BCA, ktorá sa uskutoční 16. októbra 2019 o 18.00 hod.

Z dielne ateliéru Benthem Crouwel Architects vyšli mnohé výrazné a veľmi známe realizácie Jana Benthema a Melse Crouwela, ktorí pred 40 rokmi štúdio založili. Ateliér je podpísaný pod neuveriteľným počtom verejných stavieb, dnes už vskutku ikonických, bez ktorých by Amsterdam nebol Amsterdamom. Neveríte? Možno ste sa doteraz s menom ateliéru nestretli, ale ak ste navštívili Holandsko, je takmer nemožné, aby ste sa ich stavbám vyhli. 

Hoci je typologický register realizácií renomovaného ateliéru pomerne široký a architekti dosahujú úspechy s rozličnými stavbami, výstava venuje celú polovicu priestoru infraštruktúre. Nedávno vyhrali rezidenčný projekt v Prahe, preto bude ich stopa v budúcnosti prítomná aj v tejto metropole.

Benthem Crouwel Architekten Amsterdam; Stedelijk Museum Amsterdam

V rámci výstavy spoznáte projekt rozšírenia Centrálnej stanice v Amsterdame, kde presunutím automobilovej dopravy do tunelu vrátili architekti obyvateľom prepojenie s vodou, teda možnosť využívať bicykle a prievoz bez fyzických a vizuálnych bariér. Cestujúci potom získali prehľadný dopravný uzol, na ktorom dovidia a nájdu správny smer aj pri prvej návšteve a bez smerovníkov. Strecha s vitrážou – nápisom Amsterdam sa stala jednou z najčastejšie fotografovaných pohľadov a symbolom mesta. Hlavná stanica nie je len bodom, odkiaľ sa môžete vydať na autobus, vysokorýchlostný vlak, metro, električku, loď, k zaparkovanému bicyklu, k autu alebo do presláveného podchodu, ale je tiež názornou ukážkou prístupu ateliéru k navrhovaniu: ako prepojiť starú a novú architektúru, ako pristupovať k dopravným stavbám, aby mali vysokú estetickú hodnotu a predovšetkým – aby skutočne slúžili a boli prehľadné. Stanica v Rotterdame nie je len obrovskou dopravnou stavbou, ale stala sa tiež obľúbeným miestom stretnutí, či kultúrnych podujatí. Má dve fasády, ktoré komunikujú s dvomi odlišnými štvrťami, medzi ktorými sa nachádza. Dizajnový a funkčný prvok, fotovoltaika na streche rotterdamskej stanice, je využitá i na sklenenom zastrešení stanice v Den Haagu, kde okrem ekologických aspektov hrá významnú úlohu aj dizajnový prvok a je tiež praktickým slnolamom. Na Južnej stanici v Delfte dokonca pokrývajú celú strechu a stanica využíva na svoj chod výlučne solárnu energiu. Najvyťaženejší a najväčší dopravný uzol v Holandsku s 88 miliónmi cestujúcimi ročne sa nachádza v Utrechte. Prehľadnú a funkčnú stavbu, ktorú pravdepodobne poznáte osobne tiež, navrhli Benthem Crouwel Architects (no pre 35 miliónov cestujúcich ročne!).

Metro ako galéria a podchod ako cieľ turistov

Nemôžeme vynechať tému liniek metra, ktoré predstavujú výtvarnú galériu. Architekti využívajú najmodernejšie materiály a futuristické tvaroslovie, aby interiéry starli pomalšie. Okrem toho podoby jednotlivých siedmych staníc severojužnej linky korešpondujú s časťami mesta, v ktorých sa nachádzajú. O tom, že sa im návrhy metra daria, vypovedá napríklad aj to, že podľa ich návrhu vznikajú linky v Paríži, alebo že za projekt metra v tomto roku získali Amsterdam Architecture Prize (Gouden A.A.P.) 2019. Zdá sa vám absurdné, že sa na ich amsterdamský podchod vedúci zo stanice do mesta chodia pozerať turisti a milovníci umenia? Benthem Crouwel Architects oslovili výtvarníčku Irmu Boom, ktorá pre zaoblenú plochu podchodu pre peších a cyklistov navrhla čisto holandský motív. Originálny murál je ručne namaľovaný modrou farbou na 80 tisícoch bielych dlaždíc.

Noord Zuid lijn Amsterdam stations by Benthem Crouwel architects Amsterdam

Na postupnom rozširovaní letiska Schiphol v Amsterdame sa ateliér podieľa už 35 rokov. Vďaka koncepčnému riešeniu sú zmeny v logistike v pripravovaných budovách a výstavba nových budov bezproblémové. Najpriliehavejšie by sme túto dlhodobú výstavbu mohli prirovnať k vzniku celej novej mestskej časti.

Slávne múzeá a aktuálne stavby

Nie každý ateliér má to šťastie, že navrhne hneď niekoľko múzeí, z ktorých je navyše väčšina skutočne slávna. Benthem Crouwel Architects takou výnimkou sú. Jednou z ikonických galérií je tiež Múzeum Stedelijk. Silnú ideu tu netvorí „len“ originálny tvar rozšírenia budovy v tvare bielej vane, ktorá tvarovo vychádza z historickej stavby a citlivo na ňu nadväzuje, ale tiež premena koncepcie celej muzeálnej štvrte. Najslávnejšie múzeá Amsterdamu stojace okolo veľkého parku mali vstupy pôvodne orientované do rušných ulíc. Prístavba múzea a nová orientácia do pokojnej zóny inšpirovala postupne aj okolité galérie a iniciovala tak vznik skutočnej múzejnej štvrti s nádhernou vnútornou odpočinkovou zelenou plochou.

Na výstave budú prezentované ďalšie stavby, z ktorých medzi najnovšie patrí napríklad nedávno dokončená budova Goeden Doelen – Charity Lotteries, ktorá je v súčasnosti najlepšie udržateľnou renovovanou kancelárskou stavbou v Holandsku, či budúca nová centrála ING, ktorá bude prepájať architektúru s verejným prostredím a krajinárskymi úpravami.

Výstava inšpiratívnych stavieb predstavených na fotografiách, kresbách, modeloch a videách potrvá v design factory až do 5. novembra.

Navštíviť nás môžete v pracovné dni od 10.00-19.00 a počas víkendov v čase 13.00-18.00.

Vstup na výstavu je voľný.

Zdroj: TS