Výstava ARCHITEKTÚRA KONVERZIÍ /  THE ARCHITECTURE OF CONVERSION.

Téma bývalých industriálnych budov rezonuje v spoločnosti najmä vďaka projektom konverzií opustených skladov, textíliek, továrenských hál, pivovarov, hutí, či elektrární. Upozorňujú na možnosti, predstavujú aktuálne témy architektúry a urbanizmu, rezonujú so súčasnými tendenciami v umení. Zaplňujú prázdnotu, ktorá zostáva po miznúcej industriálnej ére.

V design factory si návštevníci môžu pozrieť najvýraznejšie a najzaujímavejšie pozitívne príklady nového využitia bývalých industriálnych priestorov v Česku a na Slovensku. Realizácie, ktoré boli do projektu Architektúra konverzií zahrnuté, museli splniť náročné kritériá vo vzťahu k odkazu pôvodného využitia a hodnoty. Projekty sú rozdelené podľa novo definovanej funkcie: od stavieb úžitkových (kancelárie a sklady), či komerčných (obchody a reštaurácie), cez rezidenčné (byty, hotely), po verejne prístupné (múzeá, knižnice) a prechodné, ktoré sú len dočasne sprístupnené, alebo sú využívané pre tzv. iniciačné projekty, nezriedka spojené s kultúrou a ďalšími tvorivými odbormi.

„Výstava a publikácia nie sú len súborom efektných stavieb – odrážajú aj spoločenskú atmosféru v ktorej budovy premenou prechádzali, či prechádzajú,” upresňuje Benjamin Fragner, vedúci Výskumného centra priemyselného dedičstva FA ČVUT v Prahe.

V rámci vernisáže 20. februára 2020 o 18.00 v design factory predstaví výstavu kurátor Benjamin Fragner, príspevok do diskusie o konverziách industriálnych stavieb prinesie aj architekt Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN z českého Humpolca. Slovenské príklady konverzií uvedú architekti Martin Paško a Zuzana Zacharová z design factory.

Otvorené v pracovný deň 9.00-19.00, so-ne 13.00-18.00.
Vstup na výstavu je voľný

organizátor: design factory, Galerie Jaroslava Fragnera v Prahe

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia výstavu podporilo České centrum

mediálni partneri: RTVS: Rádio_FM, Arch, Archinfo, Citylife, Greginet

www.designfactory.sk

Zdroj: TS