Do slovenských kín prichádza dokument NOVÁ ŠICHTA – víťazný film z prestížneho festivalu v Jihlave.

Do slovenských kín prichádza víťazný film prestížneho Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov (MFDF) Jihlava 2020, držiteľ viacerých cien – NOVÁ ŠICHTA. Ľahko humorný časozberný portrét prepusteného baníka Tomáša Hisema, ktorý sa rozhodne preškoliť sa na počítačového programátora, je debutom režiséra Jindřicha Andrša. Ide o skutočný príbeh temperamentného Ostraváka, futbalového fanúšika Baníka, ktorému po zavretí bane nezostáva nič iné, len zobrať život do svojich rúk a zorientovať sa na trhu práce. Dokument o nádeji, dôstojnosti a húževnatosti prináša spoločnosť Filmtopia od 29. júla 2021.   

Film Nová šichta  je kvalitný dokument, ktorý dokáže zaujať aj odborné poroty na medzinárodných festivaloch, aj vnímavé publikum, je citlivo spracovaným príbehom, ktorý prináša do spoločenského diskurzu aktuálnu tému možností a nemožností rekvalifikácie a nájdenia si novej práce po tom, čo sa situácia zmení v dôsledku vyššej sily. Je to presne ten druh filmu, ktorý patrí do portfólia Filmtopie, sme radi, že ho môžeme ponúknuť slovenským divákom,“ povedala riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová. Distribúciu snímky podporili aj Audiovizuálny fond, najväčší portál práce na Slovensku Profesia a České centrum Bratislava.

Na začiatku roku získal film Cenu českej filmovej kritiky 2021 v kategórii Objav roka. Na festivale v Jihlave získal až tri ceny, okrem Hlavnej cena v sekcii Česká radosť aj Cenu divákov a Cenu Silver Eye. „Film na príklade jedného človeka presne pomenováva všeobecne platnú tému vzťahu centra periférie, existenciálnej tiesne, premeny odcudzenej práce, neoliberálnej ekonomiky, adaptability človeka vo svete bez silnej záchrannej siete. Zajtra môže byť na mieste baníka dolu Paskov ktokoľvek z nás,“ zhodla sa vo svojom verdikte medzinárodná porota MFDF Jihlava. Film má na svojom konte aj dve ceny z Medzinárodného filmového festivalu v Lipsku.

Dvadsaťpäť rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa ale prudko mení, bane zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu.

Jindřich Andrš (1994) je debutujúcim režisérom a producentom. Študoval réžiu dokumentárnych filmov na FAMU, filmovú vedu na Karlovej univerzite, Edinburgh Napier University. Za svoj krátky film Posledný šichta získal Zvláštne uznanie v sekcii Česká radosť na MFDF Jihlava 2017 a na svojom konte má aj ďalšie ceny. Nová šichta je jeho celovečerným debutom.

Ceny:

  • Objav roka, Ceny českej filmovej kritiky 2021
  • Hlavná cena v sekcii Česká radosť, MFDF Jihlava 2020
  • Cena divákov, MFDF Jihlava 2020
  • Cena Silver Eye, MFDF Jihlava 2020
  • Zlatá holubica (Cena diváckej poroty) v Zlatej sekcii pre celovečerný film, DOK Leipzig 2020
  • Cena MDR pre mimoriadny východoeurópsky dokument, DOK Leipzig 2020

Zdroj: Zuzana Golianová, PR manažérka distribučnej spoločnosti FILMTOPIA