Deň detí v Maríne: Za všetkých počas benefičného koncertu hovorili usmiate oči.

Deň detí v Maríne. Benefičný koncert sa v špecializovanom liečebnom zariadení v Kováčovej konal symbolicky 1. júna 2021. Za celodenným programom dali skvelú bodku koncerty Zuzany Mikulcovej a Mariána Greksu. 

Špecializované liečebné zariadenie Marína, š.p. v Kováčovej zorganizovalo v spolupráci s Občianskym združením Milan Štefánik svoj prvý tohtoročný benefičný koncert. Keďže sa konal 1. júna, nemohol niesť iný názov ako Deň detí v Maríne. Hádam niet krajšej symboliky… Počas celého dňa bol pripravený bohatý sprievodný program s vyvrcholením počas koncertov, na ktoré sa všetci mimoriadne tešili. Predsa len počas pandémie platili prísne pravidlá, preto si detskí pacienti o to viac užívali každú minútu tohto podujatia. „Bolo to ťažké obdobie. Pacienti sa cítili stiesnene, ale každý deň sme sa snažili vytvoriť im tie najlepšie podmienky a pobyt sme im spríjemňovali rôznymi aktivitami. Síce neboli povolené individuálne vychádzky, naďalej sme však spoločne žili aktívne. V tom zlom sme našli aj radosť z toho, že sa medzi sebou pacienti ešte viac zomkli, vytvorili partie a vzájomne sa podporovali. No a odkedy sa uvoľnili prísne opatrenia, tešíme sa z dobrej energie, ktorá tu je a tiež sa tešíme na dnešný koncert. Samozrejme naďalej sa správame zodpovedne a nepoľavujeme v dodržiavaní odporúčaných opatrení,“ dodala Mgr. art. Katka Beličová.

Pred koncertom sa deťom v kinosále prihovoril moderátor Paľko Gubáň. O tom, že humor lieči, niet pochýb a práve Paľko je nositeľom dobrej nálady v Maríne už niekoľko rokov. Po smiechu a potlesku z hľadiska odovzdal slovo organizátorom benefičného koncertu riaditeľovi zariadenia MUDr. Vladímírovi Čavojovi a Milanovi Štefánikovi z Občianskeho združenia Milan Štefánik. Obaja zdôraznili, ako veľmi sú radi, že sa mohol koncert po dlhých týždňoch izolácie uskutočniť. Poďakovať sa nezabudli ani všetkým sponzorom a podporovateľom podujatia.

Pozvanie zahrať a zaspievať na tomto benefičnom koncerte prijala víťazka súťaže Nové tváre slovenského jazzu a finalistka Hlasu Česko Slovenska, speváčka Zuzana Mikulcová, ktorá pre Marínu nehrala prvýkrát. Svojimi piesňami, ktoré si sama skladá a píše, čarom osobnosti, spevom a muzikantskou zručnosťou, potešila malých, aj veľkých. Z pódia zazneli piesne z albumu Fúzie, ale tiež i hit od Richarda Müllera „Cigaretka na dva ťahy“.

A čo robila Zuzka počas dlhého obdobia nekoncertovania? To čo väčšina hudobníkov. Tvorila nové piesne a pripravuje pre nás v poradí tretí album, na ktorý sa už veľmi tešíme. „Mám veľkú radosť, že som mohla byť opäť súčasťou dobrej atmosféry, ktorá tu je. Práca ľudí v Maríne je veľmi zmysluplná a ak môžem priniesť kúsok radosti a pozitívnej energie aj ja, tak vždy veľmi rada prídem,“ odpovedala Zuzana Mikulcová.

Ďalším hosťom podujatia bola Monika Ponická, zo spoločnosti SPIG, ktorá sa špecializuje na pomôcky pre hendikepovaných a je zároveň vydavateľom časopisu Inak Obdarení. Jeho obsah tvorí mnoho rád a užitočných informácií ohľadom uľahčenia každodenných aktivít v starostlivosti o osoby s telesným postihnutím v domácom prostredí.

S veľkou radosťou prijalo publikom aj posledného hosťa – hudobníka a speváka Mariána Greksu s jeho doprovodom. Ani on nevystúpil v Kováčovej prvýkrát. Hoci obmedzenia nedovoľovali prežívať naplno vytvorenú rockovú atmosféru, aká za bežných okolností dvíha toto publikom zo sedadiel, predsa len si všetci užili skladby ako „Amerika, Afrika“  z albumu Demikát, „Hey  Jude“ od The Beatles, či poslednú pieseň koncertu „Proměny“ z repertoáru českej kapely Čechomor. „To, že tu dnes hrám, je trošku aj náhoda, ale vždy rád prijmem pozvanie. Detičky, ale aj rodičia v Maríne, sú veľmi zlatí a trošku ma mrzí, že nehrám ešte viac slovenských a českých pesničiek, aby mi mohli viac rozumieť. Ale publikum je tu vždy veľmi vďačné, z čoho sa teším,“ uviedol Marián Greksa, ktorý prezradil, že pripravuje hneď dva nové albumy.   

Benefičné podujatie Deň detí v Maríne končí. Energia z koncertu však nabila všetkých prítomných v kinosále dobrou náladou. Aj keď nebolo cez rúška vidno úsmev na tvári, oči ho zreteľne odrážali. No a ako sa rozlúčiť s dnešným publikom, ak nie povestným Paľkovým pozdravom: „Čauko kakavko!„ Tak do skorého videnia Marínčania!

Autor textu: Mgr. Soňa Šurinová
Foto: Igor Frimmel a Milan Maršalka