Ďalšie svetové osobnosti jazzu mieria na Slovensko v rámci cyklu City Sounds.

Trio, ktoré je nesmierne výnimočné nielen vďaka bohatej vzájomnej minulosti jeho členov. Muthspiel hral Grenadierom v quartete Garyho Burtona, Grenadier a Blade sa zasa podieľali na Muthspielových albumoch. Skvelé trio  v sebe spája troch hudobníkov, ktorých spoločnou charakteristickou črtou je veľké improvizačné majstrovstvo.

Trio je postavené na nápaditých Muthspielových skladbách, ktorého mienkotvorné hudobné periodiká  radia medzi “top desať jazzových gitaristov sveta”. Kompozície tohto vynikajúceho skladateľa, žijúceho vo Viedni sú plné rytmických jazzových pasáží, spájajúcich rozličné vplyvy a hudobné estetiky, s nevšednou schopnosťou maximálne využit možnosti nástroja.

Počas pobytu na Berklee v Bostone a neskôr v New Yorku  spolupracoval s esami ako Trilok Gurtu, Dhafer Youssef, Youssou N’Dour, Maria João, Dave Liebman, Peter Erskine, Paul Motian, Bob Berg, Gary Peacock, Larry Grenadier, či John Patitucci. Nahral cez 30 CD nahrávok, s prevažne vlastnými kompozíciami. S Brianom Bladeom ho spája aj ich duo „Friendly Travelers.

Jednoznačnou vizitkou Briana Bladea je jeho spolupráca s mnohými hudobnými velikánmi ako K. Garret, J. Redman, Joni Mitchell, Bill Frisell, E. Marsalis, Norah Jones, E. Harris, Bob Dylan, D. Scott, B. Childs,  alebo Chris Potter. Tento rodák z Louisiany, ktorý vyrastal na gospel a soule hral v quartete W. Shortera, hrá s Herbie Hancockom a je spoluzakladateľom bandu Brian Blade Fellowship a najnovšie aj bandu pod názvom Black Dub.

Larryho  Grenadiera zasa spája  s Wofgangom Muthspielom nielen spolupráca na Muthspielových albumoch, ale aj spoločné hranie v slávnom quartete Garyho Burtona. Rodák zo San Francisca spolupracoval s jazzmanmi ako sú Stan Getz, Joe Henderson, Bobby Hutcherson, Eddie Henderson,  Eddie Marshall, Vince Lateano, George Cables, Donald Bailey, Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel, Jorge Rossy, Mark Turner, Chris Cheek, Charles Lloyd, Billy Higgins, Michael Brecker, či Paul Motian.  Od 90 – tych rokov bol členom Brad Mehldau tria,  v tom čase hral v  kapele Johna Scofielda  a hral aj na turné tria famózneho gitaristu Pata Methenyho. V súčasnosti Grenadier stále koncertuje s Brad Mehldau, je členom tria FLY (J. Ballard, M. Turner) a často  koncertuje  s manželkou – skladateľkou  a speváčkou Rebeccou Martin, s ktorou ho spája výnimočná osobná a hudobná spriaznenosť.

Trio Wofganga Muthspiela, ktorý je vďaka  virtuozite a kreativite po návrate do Európy jedným z najvyhľadávanejších co-leadrom a  hrdí cenou Hansa Kollera „Musician of the Year“ (1997) či ocenením “Európsky jazzový hudobník” (2003), vystúpi 10. mája o 19:30 v Heineken Tower Stage na Pribinovej ulici v Bratislave. Koncert tria sa uskutoční v rámci nového bratislavského voľného cyklu koncertov CITY SOUNDS.

Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal a Predpredaj.sk.

Wolfgang Muthspiel Trio feat. Brian Blade, bicie (USA) & Larry Grenadier, kontrabas (USA)
10. máj 2013, 19.30h. Heineken Tower Stage Bratislava

Zdroj: Matej Salek