Colours of Ostrava pridávajú Kasabian, Clean Bandit, Rodrigo y Gabriela, Zrní s Janáčkovou filharmóniou Ostrava a nový electro stage

Po menách ako Björk, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, posilňuje program festivalu Colours of Ostrava o ďalšie hviezdy – Kasabian, jedna z najúspešnejších britských rockových kapiel súčasnosti a čerství držitelia NME Awards (Najlepšia britská kapela a Najlepší album), Clean Bandit, britskí držitelia Grammy, ktorí kombinujú tanečnú hudbu so sláčikovou klasikou a fenomenálna gitarová dvojica Rodrigo y Gabriela, ktorých divoké latinoamerické rytmy znejú nielen na najväčších svetových festivaloch, ale i vo filmoch, napr. Piráti z Karibiku.

Ďalšie kapely a účinkujúci budú samozrejme pribúdať, ale týmto už máme potvrdených všetkých hlavných tohtoročných headlinerov,” hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Čo sa týka náročnosti programu, opäť sme výrazne prekročili minulý rok,” doplňuje. To potvrdzuje, že vôbec prvýkrát v histórii vzniká len pre festival špeciálny koncertný projekt, pri ktorom sa spojí česká kapela Zrní, čerstvo nominovaná v troch kategóriach na cenu Anděl, s minimálne tridsiatimi členmi Janáčkovej filharmónie Ostrava. Diváci ich budú mať možnosť počuť hneď po koncerte Björk na hlavnej scéne. K už tradičným trinástim scénam pribudne do programu festivalu aj electro stage, venovaný súčasnej elektronickej hudbe. Jej domovom sa stane jeden zo sálov novozrekonštuovaného dolu Hlubina, kam sa Colours of Ostrava po roku vráti. Veľkým lákadlom bude pre návštevníkov novo otvorená nadstavba na vysokej peci, ktorá ponúkne na štyroch poschodiach vo výške od 60 do 70 metrov nad areálom unikátnu vyhliadku, kaviareň, klub a terasu. Medzinárodný festival Colours of Ostrava prebehne od 16. do 19. júla v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic a ponúkne cez 200 koncertov, divadiel, filmov, workshopov, diskusií a výtvarných akcií.

zUpaBSKk_co64wCF4ya6-cZ12GqI-D73JEofDKZsCQE,MVxqudZr7FKLnMGZesTELSLLE4DNAnW9lQrVd1hBI88,86WQfif1-eoDzkJQCxn5SdzCAlBwjXHfbCk3d-J-eiY

Nikto na nás dnes nemá, sme nezastavitelní. Sme fantastická živá kapela,” prehlásil sebavedomo spevák Kasabian Tom Meighan pred minuloročným vystúpením na Glastonbury, kde sa stali očakávanými headlinermi. “Kasabian sú naživo skvelí. Bol to pre nás prirodzený výber,” uviedli organizátori festivalu. Kasabian predali cez milión albumov, získali Brit Awards, NME Awards, Mojo Awards a nomináciu na Mercury Prize, pričom ďalšie nominácie za kapelu, album roku alebo najlepší koncert vo všetkých cenách. Ako futbaloví fanúšikovia sa dočkali taktiež zvláštneho ocenenia: Fire bola niekoľko rokov oficiálnou skladbou Premier Legaue. Hitovku Club Foot venovali Kasabian pamiatke Jana Palacha. Ambiciózne sa pohrávajú s gitarovým rockom 60. rokov, britpopom a tanečnou elektronikou, experimentujú s hip hopom a psychadéliou. Každý ich album môžeme brať ako odkaz k britskej rockovej histórii. “Nechceme ale znieť ako retro. Milujeme rockové kapely zo 60. a 70. rokov, ale chceme sa od nich učiť a nie byť ako oni,” tvrdia Kasabian, ktorých okrem speváka Meighana tvoria ešte gitarista a spevák Sergio Pizzorno, basista Chris Edwards a bubeník Ian Matthews.

Britskému “electro kvartetu” Clean Bandit sa prepojením synthpopu, house, hip hopu a funky so sláčikovou klasikou podarilo pokoriť britskú hitparádu, svetové rebríčky predajnosti a nakoniec s piesňou Rather Be získať Grammy za najlepšiu skladbu minulého roka. Štyrom absolventom univerzity v Cambridge sa v britskom denníku The Guardian dostalo titulu “Dostoyevskys of disco”. Čelistka Grace Chatto totiž študovala v Rusku jazyk a hudbu a multiinštrumentalista Jack Patterson na Gerasimovom filmovom inštitúte. Odtiaľ si priniesli budúci názov, odvodený od ruskej frázy pre podivných bastardov. V Cambridge potom s bratom Jacka, bubeníkom Lukom a s huslistom Neilom Aminom-Smithom začali experimentovať s krížením klasiky a elektro beatov. Medzi svoje vzory štvorica uvádza Rudimental, pretože rovnako ako oni používajú služby prenajatých spevákov: Rather Be alebo Real Love pre Clean Bandit naspievala Jess Glynne. Na debutovom albume New Eyes sa ich ale v jednotlivých skladbách vystrieda ďaleko viac.

3l4j4u2pa4okyIZGAV9ibdq1VDFzcqLKocVQus29VtA,-MQZuEwfePrReRE89koI8koKcL6uFGPNd-k_alil_Ic,Aha_7-2pgRSD768BTvQcgqUdZ3HZeMRcaAovghF1FbY

Legenda hovorí, že po každom koncerte si Rodrigo y Gabriela alebo Rodrigo Sanchez a Gabriela Quintero musia ponoriť ruky do ľadovej vody, lebo by im vraj zhoreli. Medzi ich fanúšikov patria napríklad Robert Plant, Damien Rice, členovia Metallicy alebo Barack Obama, ktorý dvojicu pozval koncertovať do Bieleho domu a mexickému prezidentovi sa pochválil, že má ich albumy v iPodu. Rodrigo y Gabriela predali cez milión albumov a ich hudba znie na soundtrackoch Pirátov z Karibiku: Na vlnách podivna alebo Kocúra v čižmách, vystupovali na najväčších svetových festivaloch, v prestížnych televíznych show aj vo vyhlásených koncertných sieňach. Každý totiž chce naživo vidieť umenie energickej dvojice, ktorá si na pódiu vystačí len s dvoma akustickými gitarami a s majstrovstvom na samej hranici chápania. Rodrigo y Gabriela sú známi taktiež originálnymi verziami skladieb od Led Zeppelin, Metallicy, Hendrixa, Rage Against the Machine alebo Radiohead. 

Spolupráca Zrní a Janáčkovej filharmonie Ostrava vznikla vďaka osloveniu zo strany riaditeľky festivalu Colours of Ostrava Zlaty Holušovej. “Urobilo nám to fakt veľkú radosť,” hovorí na úvod spevák kapely Zrní Jan Unger a pokračuje: “Vtedy sme premýšľali nad novými možnými projektami. Bolo to asi pred štrnástimi dňami, keď nám Tomáš, náš manažér volá, že by to bolo pekné spojiť sa s nejakým orchestrom a spracovať naše pesničky orchestrálne. No a na to prišla táto ponuka. Opäť sa nám potvrdilo, že sa takéto veci dejú, že to takto funguje.” Za aranžéra úprav pre filharmóniu si kapela zvolila vynikajúceho slovenského jazzového a tradičného huslistu a skladateľa Stana Palúcha. “Stana nám odporučila naša kamarátka Nina Marinová, huslistka a speváčka, ktorá nám hosťuje na albume. On je fenomenálnym huslistom, má s aranžovaním bohaté skúsenosti, ale taktiež je to sympatický skromný chlapík, zapálený ísť do toho s radosťou, čo z toho môže vzniknúť. To je všetko dokopy ideálna zmes a preto sme si nakoniec vybrali jeho. Stano s nami zdieľa aj predstavu, ako to celé pojať. Nechceme totiž, aby to skončilo klasicky, ako keď si kapela pozve symfonický orchester a výsledkom sú akési sladké filmové verzie ich skladieb. Chceme z toho dostať viac, nebáť sa využiť pestrosť a možnosti nástrojov, byť v aranžovaní odvážni a niekam tie skladby skutočne posunúť,” uzaviera Jan Unger.

Novinkou tohto ročníka sa stane electro stage v zrekonštruovanom Dole Hlubina. “Vyberáme to najlepšie zo súčasnej vlny zahraničnej elektroniky, ktorá do našich krajov príliš neprenikne,” hovorí jej dramaturg Adam Kaňa. K prvým potvrdeným menám patrí napríklad producent Clark z kultového labelu WARP Records, ďalej Sons of Magdalene, vedľajší projekt Joshua Eustisa, jediného súčasného člena Telefon Tel Aviv a v minulosti touring člena Nine Inch Nails, projekt IDM/techno ambientu Telefon Tel Aviv DJ set, mág minimalistického techna Christian Löffler, francúzky electro producent Danger, houseový DJ vystupujúci v maske The Toxic Avenger alebo kapela Vessels.

V už teraz jedinečnom industriálnom areáli Dolných Vítkovic pribudne ďalšie lákadlo: dvadsaťmetrová nadstavba Vysokej pece č.1 s multifunkčnými priestormi. Návštevníkom sa tak naskytne úžasný panoramatický výhľad do okolia. V úrovni 62 m budú môcť navštíviť kaviareň, v úrovni 66 m klub a v úrovni 71 m strešnú vyhliadkovú terasu. Colours of Ostrava sa po roku vráti do zrekonštruovaných a rozšírených priestorov Dolu Hlubina a zaplní programom napríklad Staré kúpeľne, kompresorovňu a miestne nové ateliéry, klubovne, skúšobne, miestnosti pre výuku a vzdelávanie, prezentačné priestory a sály. Festival ponúkne tradičné zázemie pre návštevníkov vrátane druhého kempu v areáli Slezkomoravského hradu či Detskej scény. Po minuloročnej dobrej skúsenosti v utorok a v stredu pred začiatkom festivalu Colours of Ostrava prebehne v centre mesta Festival v ulicích aj hudobná showcase konferencia Czech Music Crossroads, ktorá bude tentokrát dvojdenná a zameraná okrem Českej republiky taktiež na Slovensko a Poľsko.

Festival Colours of Ostrava ponúkne od 16. do 19. júla 2015 v úchvatnom prostredí industriálnych Dolných Vítkovic štyri dni plné koncertov hviezd svetovej aj domácej hudby, divadiel, diskusií, workshopov, filmov a výtvarných aktivít. K už skôr potvrdeným menám budúceho ročníka patria Björk, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Klangkarussell, Other Lives, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Sly & Robbie Meet Nils Peter Molvaer, William Fitzsimmons, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki, The Crooked Fiddle Band a NO Blues.

V súčasnosti sú k dispozícii štvordenné vstupenky za 79,62 € v sieti Eventim, cena platí do 31. marca 2015. V predpredaji je taktiež aj ubytovanie v kempe pri areáli, parkovanie pri areáli a pri kempe. Viac informácii na www.colours.cz. 

Zdroj: Zdenko Hanout / HANOUT PR