CLARINET FACTORY sbírají pozitivní ohlasy na novinku Pipers.

Od pátku 12. června je digitálně i fyzicky venku zbrusu nové album Clarinet Factory Pipers. Mezinárodně respektovaná čtveřice na něm opět posouvá svůj zvuk o několik úrovní dále a s hravostí sobě vlastní mění zažité chápání klarinetu i možností jeho využití. Hudba je to nevšední, těžko škatulkovatelná, ale o to podmanivější a  zajímavější. Napovídá o tom video upoutávka na album a potvrzují to i první recenze a reakce hudebních odborníků z celého světa na tvorbu Clarinet Factory.  Jak kapela prozrazuje, již brzy se navíc můžeme těšit také na živé provedení novinky a další laskominy…

„Kvůli té Covid šlamastyce jsme moc neplánovali léto, ale teď se nám paradoxně nabídky množí, velké festivaly jsou s ohledem na situaci passé, ale menší akce, kde máme více  šancí, se probouzejí. V plánu ale už je dlouho podzimní tour, obsahuje kromě českých měst i Lotyšsko, Německo, Slovensko a také z jara přeložené Portugalsko. Určitě se také pustíme do výroby nových klipů i  nových, atypických vizualizací. Náš první oficiální pocovidový koncert proběhne 3.7. v Zákolanech, následovat bude pravděpodoně Litomyšl, Krumlov, Humpolec, Rychlebské hory… Prahu si necháme na podzim. Každopádně je na co se těšit…,“ odtajňuje kapelník Jindřich Pavliš aktuální plány ansámblu, jenž dlouhodobě koncertně operuje bez ohledu na státní hranice i žánrové příslušnosti.

Ostatně mezinárodní přesah čtyřčlenné formace potvrzují i slova hudebních odborníků z celého světa. „Clarinet Factory nás berou na hudební pouť, kde se pojí různé žánry tím nejněžnějším a nejelegantnějším způsobem…a výsledek je jednoduše kouzelný,“ říká Alfredo Caxaj z kanadského Sunfestu, kde CF zahráli loni v létě.

„Když jsem před pár lety v Ostravě zavítal na jejich vystoupení, neměl jsem ani potuchy, co čekat. Byl jsem dokonce ke kapele, která se sama nazývá “továrnou“, tak trochu skeptický, Ale když začali hrát, přibilo mě to k zemi. Úžasné harmonie, nádherná zvučnost přicházející z basklarinetů, dobrodružné kompozice a nekonečná rozmanitost nálad a atmosfér. Jako kdyby tkali kouzelný zvukový koberec,“ vyznává se nizozemský hudebník, skladatel, fotograf a hudební komentátor Ton Maas.

Simon Broughton z britského magazínu Songlines, jenž se věnuje hudbě z celého světa, pro změnu píše: „Clarinet Factory jsou kvartet s jedinečným obsazením. Tři klarinety plus basklarinet a zpěv. Jejich zvuk je přenáší od alternativy k jazzu a folku. Nápadité, alternativní, radikální. Jejich vystoupení působí na posluchače hypnoticky.“

Ohlasy ze zahraničí pak doplňuje domácí odborník na hudbu „na pomezí“ na slovo vzatý Petr Dorůžka: „Práce jen s jedinou paletou instrumentálních barev posouvá hranice fantazie. Musíte se znovu zamyslet nad tím, jak je klarinet využíván v běžném uspořádání, a postupně si vytvořit nová pravidla. Jen si představte život v urychlovači částic, se zrychlenými nápady bez každodenních klišé. Ale mimo kouzlo klarinetů potřebujete referenční bod. Pro Clarinet Factory to je lidský hlas, který je použit jako vzácné koření, jen aby obohatil chuť instrumentální várky. Výsledná směs vždy působí jinak, ale je to pokaždé tajemství, které stojí za to prozkoumat. Vychutnejte si ho!“

Právě zmiňované atributy jako rozmanitost, hypnoptičnost, zvučnost či jistá magičnost společně s podmanivou a nakažlivou hravostí, kterou vyzdvihuje recenze magazínu Headliner hodnotící novinku Pipers 78%,  dělají z hudby Clarinet Factory opravdu výjimečný a pozoruhodný počin. Ještě o fous více to pak platí v případě  živého provedení.

„Minulé tituly měly v live provedení často komornější zvuk. Ted‘ jsme ale kromě klarinetů všech druhů vybaveni arzenálem  looperů a efektových procesorů,  které ovládáme živě přímo na pódiu. Takže ze čtyř klarinetů  může zadout pěkně hutný band, včetně bicí sekce nasamplované z Pepínových basklarinetových slaptónů a Vojtových vokálů. A v záloze je Milan Cimfe, který nás rád podpoří elektronikou i jako bubeník,“ říká k plánované koncertní podobě albové novinky Pavliš. Poprvé bude šance okusit Clarinet Factory live 3. července v Zákolanech, termíny dalších potvrzených vystoupení sledujte na oficiálním Facebookovém profilu.

Zdroj: SUPRAPHON a.s.