Cesta do neznáma – príbeh Rómov na Slovensku!

„Cesta do neznáma – príbeh Rómov na Slovensku“ je ďalším projektom, ktorý vám prináša tím SPOTs ako súčasť podprogramu Sociálne umenie. Jeho cieľom je podporovať aktivity zamerané na scitlivenie verejnosti, spoluprácu umelcov s obyvateľmi v znevýhodnených komunitách a rozvoj nových prístupov v sociálnej a komunitnej práci. Záštitu nad projektom prevzal Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Počas dvoch dní Košickej verejnosti tím SPOTs predstaví osobnosti, inštitúcie, mimovládne organizácie a umelcov ktorí dlhodobo pracujú v rómskych komunitách. Prostredníctvom panelovej diskusie spoznajú prácu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, prácu OZ Pre lepší život Rankovce, OZ Cespom – Centrum sociálnej pomoci mladým, ETP Slovensko – Centrum udržateľného rozvoja, ale ja 10 ročnú prácu MECEM – Rómske mediálne centrum a prácu, poslanie Múzea Rómskej kultúry v ČR.

Tak ako minulý rok, počas projektu Cesta do neznáma – príbeh utečencov na Slovensku aj tento rok prinesieme príbehy živých kníh. Svoje príbehy vám rozpovedia: Denisa Havrľová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako projektová manažérka ACEC v Bratislave. Pred tým niekoľko rokov pracovala pre Romano nevo Ľil. Spoznáte príbehy s ktorými sa stretli pri práci s rómskou mládežou Július Pecha, Eva Demeová. Ivan Akimov Vám predstaví seba ako umelca, a aktivity Kesaj Tchave. Spoznáte čerstvého držiteľa prestížneho ocenenia Giupsy Spirit Vladimíra Sendreia, a nakoniec sa vám predstaví diakon Michal Horváth, ktorý pôsobí v Hanušovciach nad Topľou. Na príprave a realizácii živej knižnice spolupracuje tím SPOTs s Radou mládeže Košického kraja a s MVO Proxima.

Okrem klasicky prerozprávaných príbehov vám tím SPOTs, vďaka STV, Spoločnosti Bonton film, MECEM, a zapožičaných DVD z Múzea Rómskej kultúry v ČR prináša 17 dokumentárnych filmov z prostredia Rómskych komunít a zo života Rómov na Slovensku a v Európe.

Nebude chýbať ani program pre najmenších. Divadlo Romathan odohrá rozprávku Čarovná sukňa. Neoddeliteľnou súčasťou projektu Cesta do neznáma je tiež výstava fotografií mladých fotografov z vylúčených komunít, ktoré vznikli počas projektu „Premosťovanie komunít na Strednom a Východnom Slovensku“. 24 fotografií priblíži verejnosti okamihy bežného života mladých ľudí zo Starej Ľubovne, Hodejova, Moldavy nad Bodvou, Ostrovanov, Veľkého Blhu.

Na svoje si prídu tiež fanúšikovia hudobného štýlu hip hop. Za tri roky pôsobenia sa stala kapela Gipsy CZ jedným z najznámejších českých hudobných reprezentantov vo svete, stála na prestížnych festivalových pódiách, kluboch v 17 krajinách celého sveta. Koncert tejto výnimočnej kapely začína v stredu 8. 6. o 19:30 hod.

Všetky aktivity bude môcť Košická verejnosť vidieť a počuť v priestoroch Kultúrneho centra Kasárne/ Kulturpark, Kukučínova 2.

STREDA / 8. JÚN

9:00 – NARODIL SOM SA NA LUNÍKU IX / Etela Matová, Miroslav Tirda /MECEM 2010/26 min
Narodil som sa na Luníku IX je reportáž o dospievaní a o živote mladých Rómov na problémovom sídlisku. Cez optiku mladých ľudí zachytáva život na najotrasnejšom slovenskom sídlisku, kde je každý obeťou a každý vinníkom.

10:15 – PANELOVÁ DISKUSIA
Počas panelovej diskusie sa Vám predstavia zástupcovia inštitúcií a mimovládnych organizácií , ktorí pôsobia v rómskych komunitách. Dozviete sa ako funguje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Múzeum Rómskej kultúry v Brne, Rómska tlačová agentúra MECEM, OZ Pre lepší život, ETP Slovensko- Centrum udržateľného rozvoja, OZ CESPOM.

13:00 – ŽIVÁ KNIŽNICA
Rozmanité osudy Rómov, ktorí žijú a pracujú v rómskych komunitách. Svoj príbeh vám rozpovedia Denisa Havrľová, Július Pecha, Eva Demeová, Ivan Akimov, Vladimír Sendrei, Michal Horváth.

12:00 – FILMOVÁ PROJEKCIA
GHETTO NO. 1 , Ivan Pokorný / ČR / 2007 / 91 min.
Ghetto No. 1 je Chanov – nočná mora, výčitka, zlé svedomie, obmedzenosť, agresia, bezvýchodiskovosť. Synonymum bezradnosti, nemohúcnosti, zmes pokrytectva a dobre mienených snáh riešiť takzvanú rómsku otázku.

13:40 – ČIERNE SLOVO / KÁLO LÁV , Róbert Kirchhoff / SR / 1999 / 37 min.
Film Čierne slovo je pokusom o nahliadnutie do neznámeho sveta slovenských Rómov, o ktorých takmer nič nevieme či nechceme vedieť, hoci žijú medzi nami a predsa na okraji spoločnosti. Do rómskej osady Hermanovce prichádza výtvarník Fero Guldan, aby s jej obyvateľmi prežil niekoľko dní a pokúsil sa vyniesť na povrch fragmenty z ich života.

14:20 – ŽÍT! CEIJA STOJKA /ČR/ 2009/ 37 min
Ceija Stojka (1933) je uznávanou rómskou výtvarníčkou a spisovateľkou z Rakúska. Detstvo strávila v niekoľkých koncentračných táboroch, kde zahynula takmer celá jej rodina. Toto hrozné obdobie ľudských dejín je ťažiskovou témou jej výtvarnej tvorby aj kníh.

15:00 – ŘEMESLA NAŠICH PŘEDKÙ / ČR/ 2007/25 min
Film predstavuje rómske remeslá korytárstvo, košikárstvo, kováčstvo, zvonárstvo, výroba hlinených tehál
formou teleshopingu. Taktiež využíva porovnanie a nástroj moderných kutilov v kontraste s nimi vychádzajú rómski remeselníci víťazne.

18:30 – VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ MLADÝCH FOTOGRAFOV Z VYLÚČENÝCH RÓMSKYCH KOMUNÍT
Fotografie vznikli počas projektu „Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku“ , ktorý realizuje ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj. 24 fotografií zachytáva momenty bežného života mladých ľudí.

19:30 – GIPSY CZ/KONCERT / VSTUPNÉ 3 €, ŠTUDENTI 2 €
Za tri roky pôsobenia sa stala kapela Gipsy CZ jedným z najznámejších českých hudobných reprezentantov vo svete, stála na prestížnych festivalových pódiách, kluboch v 17 krajinách celého sveta. V čele kapely stojí rómsky rapper, hudobník a spevák Radoslav „ Gipsy“ Banga, ktorý sa na hudobnej scéne pohybuje od svojich 13 rokov, na husle hrá a spieva spolutvorca projektu Gipsy CZ Vojto Lavička. Nemalou mierou nezameniteľnému zvuku a image skupiny prispievajú i tradične vyškolení mladí rómski hudobníci súrodenci Peter (gitara, akordeón spev) a Ján (basa, spev) Surmajoví. Kapela vyniká svojím energickým koncertným prejavom, ktorý je okorenený správnou dávkou osobitého humoru a sebairónie.

ŠTVRTOK / 9. JÚN

9:30 – ČAROVNÁ SUKŇA /50 min, Divadlo Romathan
Rozprávka Čarovná sukňa je určená pre najmladšieho diváka. Mladé rómske dievča verí, že vie tancovať a spievať len vďaka čarovnej sukni , čo však nie je pravda, pretože nakoniec zistí, že všetko dokáže sama.

10:00 – AKO FUNGUJE MÚZEUM RÓMSKEJ KULTÚRY /ČR
Stretnutie za okrúhlym stolom so zástupkyňami Múzea Rómskej kultúry z Brna. Dozviete sa viac o jeho histórii, fungovaní a rôznych komunitných aktivitách cez ktoré ožívajú v priestoroch múzea rómske rozprávky, alebo sa diskutuje na rôzne spoločenské témy týkajúce sa diskriminácie, používania rómskeho jazyka a pod.      

10:00 – 18:00 FILMOVÁ PROJEKCIA
DETI VETRA I – VYDALI SA NA CESTY, Dokumentárny film/ STV 1990-1991/ 27 min
13 dielny dokumentárny film zachytáva rôzne etapy života Rómov žijúcich na Slovensku a v Európe. Remeselné zručnosti, láska k hudbe, spevu, tancu, výroba hudobných nástrojov, spôsob obživy, duchovná kultúra, zachovávanie zvykov a tradícií. Jednoducho život Rómov od kolísky až po hrob.

Gipsy

Zdroj: Nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013
Publikoval: Redakcia GREGI.NET