Ceny ESPRIT za najlepšie jazzové albumy predstavujú nominácie.

Štvrtý rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia ESPRIT za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O víťazoch rozhoduje odborná porota, ale aj verejnosť online hlasovaním. Slávnostný večer s odovzdaním cien a trojkoncertom nominovaných sa uskutoční 30. apríla 2016, v MDPOH v Bratislave.

“Vynikajúcim signálom na tohtoročnom Esprite je fakt, že takmer polovica zo sedemnástich nominovaných albumov patrí k debutom. Mladí ľudia chcú hrať jazz, venujú sa mu a nahrávajú kvalitné cédečka. Pridávajú sa tak k našej generácii a vzniká tu bohatá scéna. Ak ste zvedaví, neváhajte a príďte  sa presvedčiť priamo na odovzdávanie cien Esprit”, hovorí hudobník a realizátor ocenenia Esprit, Boris Čellár.

Profily spolu s ukážkami nominovaných albumov sú od 15. marca zverejnené na webstránke jazz.sk. Za víťaza Ceny verejnosti ESPRIT je možné hlasovať do 15. apríla 2016. Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2015. Nominovaných je sedemnásť nahrávok:

 • AMC Trio – Very Keen Attack
 • Anton Jaro & Jazz na Ex – Spacetime
 • Groove Hub – Enter the Hub
 • Ingrid Bezak – Deep Inside
 • Jana Bezek Trio – Cracow
 • Juraj Schweigert & The Groove Time – Novelty shop
 • Ľuboš Šrámek & His E. E. Artsemble feat. Peter Erskine – White Dream
 • Kaunis Five – Kulosaari
 • Luboš Brtáň Organ Section – Steps Into the Past
 • Lukáš Oravec Quartet feat. Vincent Herring – Piotrology
 • Martin Uherek – Walkin´ My Own Way
 • Miloš Železňák Trio – V bezvetrí a bezčasí
 • Ondrej Juraši – Post
 • Pavel Morochovič Trio – Awakening
 • Saxophone Syncopators – Good Morning Ragtime
 • Sisa Michalidesová Benito Gonzalez – Dream Rhapsody
 • Sisterhood of Klangpedal – Sisterhood of Klangpedal

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadnú: Gabriel Bianchi – jazzový publicista, Prof. Yvetta Kajanová, PhD.- muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK), Peter Polansky – marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus, Vilém Spilka – riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno), Igor Wasserberger – hudobný redaktor a publicista, Viktor Zappner – umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz), Ján Babič – riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Steve Lee – vydavateľ časopisu InConcert Magazine USA, Ján Sklenár – Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor hudobného portálu (Jazz.sk)

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2016 v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave a počas neho odohrajú žívé koncerty traja z nominovaných:

 • LUKÁŠ ORAVEC QUARTET
 • SISA MICHALIDESOVÁ A BENITO GONZALEZ
 • (TBA)

Živý prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín, ktoré je partnerom podujatia. Súčasťou programu bude aj krst aktuálneho CD Sisi Michalidesovej a oficiálna after session po skončení koncertov.

Cena vstupenky v predpredaji je 10 eur, cena na mieste v prípade voľných kapacít bude 12 eur.

Na snímke (Slovan) a (Krasnodar) počas odvetného zápasu 3. predkola Európskej ligy vo futbale medzi ŠK Slovan Bratislava - FK Krasnodar 6. augusta 2015 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Sošku ocenenia Esprit v tvare kontrabasu vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana Turuk, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock, ktorú si odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010.

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interprétom tohto žánru na Slovensku.

Hlasovanie na portáli jazz.sk je možné do 15. apríla a slávnostný večer s odovzdaním cien v MDPOH bude 30. apríla 2016 o 20:00 hod.

Ocenenie Esprit za rok 2015 je štvrtým ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2014 je Juraj Griglák so svojim albumom Time to fly. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma 10 členná odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

Doležité linky:
Linka na profily albumov s hlasovaním: https://www.jazz.sk/esprit/2015
Linka na web International Jazz Day: www.jazzday.com
Linka na predpredaj vstupeniek: www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22085

logo ESPRIT 2015 pozadie

Zdroj: PR