Bratislavské bábkové divadlo oslávi Noc divadiel v novej sále, Chronoškriatkov ocenených Grand Prix odohrá bezplatne. Divadlo bude okrem živého predstavenia bezplatne vysielať aj dva záznamy online.

Bratislavské bábkové divadlo sa na noci otvorených divadiel a predstavení Noc divadiel 2021 zúčastní až s tromi predstaveniami.

V sobotu 20. novembra o 18.00 privíta divákov predstavením Chronoškriatkovia v réžii Jakuba Maksymova, za ktoré divadlo v septembri získalo aj cenu Grand Prix na medzinárodnom festivale bábkového divadla v chorvátskom Záhrebe.

Chronoškriatkovia sú služobníci mocného Zuba času. Kazia počítače, odfarbujú oblečenie, zotierajú značenie na cestách, skrátka, všetko na tomto svete vďaka nim starne. V škole ich učia, že tak ľudstvu robia veľkú službu. Žiak Zašmodrch však raz na exkurzii vo svete ľudí nadšene zašpiní šaty mladej slečne a ona? Rozplače sa. Svet malého škriatka sa odrazu prevráti hore nohami. Zub času neexistuje, a ak áno, treba ho zničiť!

Tento dobrodružný príbeh o vzbure proti autoritám je určený divákom od piatich rokov. Na priblíženie sveta škriatkov používa unikátnu formu puppet cinema, časť deja sa tak odohráva v reálnom čase na veľkom plátne.

Po skončení predstavenia prebehne pri príležitosti Noci divadiel aj diskusia s tvorcami a hercami z Chronoškriatkov. Tí divákom poodhalia proces vzniku inscenácie, princíp puppet cinema, ale aj povolanie bábkoherca či prácu v bábkovom divadle.

Predstavenie sa navyše prvýkrát uskutoční v sále na Záhradníckej 95 v Bratislave, o ktorú sa divadlo od 1. novembra delí s Radošinským naivným divadlom.

Pre divákov mimo hlavného mesta pripravilo divadlo prekvapenie. V sobotu 20. novembra od 00.00 do 23.59 sprístupní 24-hodinový online stream svojich predstavení Rozprávky o Malej tučnej víle a Iný.

Malá tučná víla, Trpajzel, Prechladnutá rybička, Prasisko, Špinavý zajac – to sú obyvatelia sveta hračiek, ktorý je citlivou paródiou svojráznych ľudských vlastností a konania. Rozprávky o Malej tučnej víle v réžii Kataríny Aulitisovej divákom detskou logikou a obrazným pohľadom na svet pretlmočia, ako zvládať hnev, naučiť sa prijímať kritiku a pracovať so svojimi nepeknými vlastnosťami. Predstavenie je vhodné pre divákov od troch rokov.

Druhým bezplatným online predstavením bude Iný v réžii Leny Frankiewicz a Tomasza Maśląkowského. Každý je iný a každý sa občas cíti ako škaredé káčatko. Čo ak by však boli všetci rovnakí? Znamenalo by to koniec závisti, hádok a nedorozumení alebo pravý opak? Výtvarná inscenácia o dni, keď bolo všetko inak, čiže úplne rovnako, povie divákom o odvahe byť sám sebou a akceptovať odlišnosti iných. Predstavenie je určené divákom od šiestich rokov.

Pre bezplatný vstup na predstavenie Chronoškriatkovia a prístupy k bezplatným online záznamom predstavení Rozprávky o Malej tučnej víle a Iný je potrebné si zaobstarať bezplatnú vstupenku s jedinečným prístupovým kódom cez vstupenkový systém https://babkovedivadlo.maxiticket.sk/.

Vznik inscenácií Chronoškriatkovia, Rozprávky o Malej tučnej víle a Iný podporil Fond na podporu umenia.

Bratislavské bábkové divadlo hrá v režime OTP.

Zdroj: TS