Bratislavská deklarácia
Preambula
Táto deklarácia vychádza zo spoločnej a naliehavej potreby vzdorovať narastajúcemu ohrozeniu umeleckej slobody
v členských štátoch Európskej únie (EÚ). Vyzývame na prijatie silných právnych opatrení voči rastúcemu vplyvu vlád, ktoré sa snažia ovládať a zasahovať do kultúrneho a kreatívneho sektora, čím porušujú medzinárodne záväzné normy v oblasti ľudských práv.
Deklarácia sa vydáva počas medzinárodnej konferencie
Otvorená Kultúra!, ktorú v dňoch 29. – 30. mája 2025 v Bratislave zorganizovala platforma Otvorená Kultúra!. Vyjadruje skúsenosť kultúrnych pracovníčok a pracovníkov, umelkýň a umelcov, vedúcich predstaviteliek a predstaviteľov inštitúcií a iniciatív občianskej spoločnosti v rámci EÚ, ktorí dennodenne čelia dôsledkom vzostupu autoritárskych praktík, cenzúry a systematického obmedzovania kultúrnych slobôd. Deštrukcia kultúrneho a kreatívneho sektora vedie k deštrukcii našich demokratických spoločností.
Východiská a odôvodnenie
Naše spojenectvo aktérov a aktérok v kultúrnom a kreatívnom sektore vzniklo na základe dlhodobých diskusií, spoločného boja a medziodborových analýz legislatívnych a politických zmien, ktoré viedli k systematickému oslabovaniu postavenia umenia a kultúry. Dôsledky týchto regresívnych tendencií sú hlboko škodlivé. Kultúrne inštitúcie bežne čelia politickým zásahom; umelkyne a umelci a kultúrne pracovníčky a pracovníci prichádzajú o svoje práva, autonómiu a možnosť pracovať bez nátlaku. V niekoľkých členských štátoch sa verejné financovanie presmerovalo na jednotlivcov a organizácie, ktoré buď akceptujú cenzúru, prípadne praktizujú autocenzúru zo strachu pred vylúčením z finančnej podpory. Kultúrne organizácie musia mať možnosť riadiť svoje organizácie bez externých zásahov a s oporou správnej rady s vyváženým zložením.
Už nemôžeme ďalej odkladať obranu umeleckej slobody, ako je zakotvená v článku 13 Charty základných práv Európskej únie a článku 2 Zmluvy o Európskej únii. Táto deklarácia predstavuje spoločnú výzvu na zavedenie odvážnych a vymáhateľných opatrení na ochranu umeleckej slobody vo všetkých členských štátoch a opiera sa o skúsenosti vyplývajúce z Európskeho aktu o slobode médií prijatého v roku 2024. Zároveň nadväzuje na aktuálne konzultácie EÚ týkajúce sa právneho štátu, Kultúrneho kompasu pre Európu a Európskeho štítu na obranu demokracie.
Výzva na konanie
My, podpísané subjekty, vydávame túto deklaráciu ako výzvu na konanie adresovanú vedeniu Európskej únie:
- Konštatujeme, že v narastajúcom počte členských štátov EÚ existuje akútna kríza, ktorá ohrozuje umeleckú slobodu a nezávislosť kultúrnych inštitúcií. Prebiehajúce oslabovanie kultúrnej infraštruktúry má hlboko deštruktívny dosah nielen na kultúrny život v Európe, ale aj na samotný európsky projekt. Vyzývame inštitúcie Európskej únie, aby túto situáciu bezodkladne uznali a riešili. Teraz je čas konať a zabrániť nezvratnému poškodeniu demokratických kultúrnych štruktúr Európy.
- Presadzujeme právo na umeleckú slobodu, v rámci ktorého má každý právo slobodne tvoriť, interpretovať, vyjadrovať sa a zdieľať umelecké diela. Toto právo musí byť dodržiavané bez cenzúry, autocenzúry a bez akejkoľvek diskriminácie.
- Pri prideľovaní verejných finančných prostriedkov žiadame nezávislé a nestranné hodnotiace procesy vychádzajúce z princípu „predĺženej ruky“. Musia byť zavedené primerané pravidlá a opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby prideľovanie verejných finančných prostriedkov bolo jednoznačne a transparentne oddelené od očakávaní politicky konformného správania.
- Vyjadrujeme bezpodmienečnú solidaritu so všetkými, ktorí a ktoré sú terčom štátnej cenzúry, zastrašovania a šikanovania pro stredníctvom politických útokov na umelecké vyjadrenie. Obzvlášť ohrození sú umelci a umelkyne, ktorých tvorba je založená na marginalizovanej skúsenosti, zraniteľnosti, a experimentovaní.
- Žiadame bezpečné, spoľahlivé a predvídateľné pracovné podmienky vo všetkých oblastiach kultúrneho a kreatívneho sektora. To zahŕňa riešenie prekarizácie práce v kultúrnom a kreatívnom sektore a kladenie dôrazu na rovnaké odmeňovanie žien, osôb so zdravotným znevýhodnením a menšín.
- Dôrazne vyzývame na vytvorenie osobitného nástroja EÚ pod názvom Európsky akt o umeleckej slobode, ktorý bude v rámci princípov právneho štátu systematicky prístupovať k ochrane umeleckej slobody a ktorý zabezpečí ochranu ľudských práv a jednotnú ochranu umeleckej slobody vo všetkých členských štátoch. Európsky akt o umeleckej slobode nesmie byť chápaný ako symbolické gesto, ale ako nevyhnutný nástroj na ochranu umeleckej slobody a právneho štátu v celej EÚ.
Táto deklarácia je výzvou na konanie. Uvedomujeme si význam technickej a právnej presnosti, preto v ďalšom kroku na základe tejto deklarácie vytvoríme pracovnú skupinu s cieľom vypracovať legislatívny návrh v spolupráci s inštitúciami Európskej únie.
Prijaté v Bratislave 30. mája 2025
Podpísané subjekty
- Otvorená Kultúra!
- Anténa sieť pre nezávislú kultúru
- Študentstvo za Otvorenú Kultúru! (ŠOK!) AEC (Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique
- et Musikhochschulen) Artistic Freedom Initiative
- Culture Action Europe
- ETC European Theatre Convention
- European Alliance of Academies
- ICOM SEE South East Europe Alliance
- Opera Europa
- Resistance Now Together
- Trans Europe Halles
- Wiener Festwochen
- Pearle