BABYLON – film Damiena Chazella

Film Damiena Chazella Babylon je originálna snímka odohrávajúca sa v 20-tych rokoch 20. storočia v Los Angeles. Hlavné postavy stvárnili Brad Pitt, Margot Robbie a Diego Calva, ďalej v nej hrajú Jean Smart, Jovan Adepo a Li Jun Li. Film sleduje vzostup a pád viacerých postáv v ére bezuzdnej dekadencie a skazenosti v začiatkoch Hollywoodu v príbehu prehnaných ambícií a neslýchaných výstredností.

Paramount Pictures prináša film spolu s C2 Motion Picture Group, Marc Platt / Wild Chickens / Organism Pictures Production. Scenár napísal a film režíroval Damien Chazelle. Producentmi sú Marc Platt, p.g.a., Matthew Plouffe, p.g.a., Olivia Hamilton, p.g.a. Výkonní producenti Michael Beugg, Tobey Maguire, Wyck Godfrey, Helen Estabrook, Adam Siegel, Jason Cloth a Dave Caplan.

Vo filme hrajú Brad Pitt, Margot Robbie, Diego Calva, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, P. J. Byrne, Lukas Haas, Olivia Hamilton, Tobey Maguire, Max Minghella, Rory Scovel, Katherine Waterston, Flea, Jeff Garlin, Eric Roberts, Ethan Suplee, Samara Weaving, Olivia Wilde.

O PRODUKCII

Pre scenáristu a režiséra Damiena Chazella predstavuje Babylon výsledok pätnásťročného výskumu a výstavby sveta, ktoré sa začali dávno predtým, ako napísal prvý náčrt scenára a postavil sa za kameru, aby tento dlho zrejúci projekt priviedol k životu.

„Chcel som sa podrobne pozrieť na začiatky jednej umeleckej formy a celého priemyslu v čase, keď si len hľadali svoje miesto,“ hovorí Chazelle, „a v hlbšom zmysle som sa chcel pozrieť na meniacu sa spoločnosť. V 20-tych rokoch prešiel Hollywood rýchlymi a napohľad katastrofickými zmenami, niektorí ich prežili, ale mnohí nie. Vidíme, čím si tí ľudia prešli, a získame predstavu, za akú cenu napĺňali ambície, ktoré vtedy toľkých lákali do Los Angeles. Táto premena má svoju temnú stránku, ktorú som predtým nevnímal. S príchodom synchronizovaného zvuku sa museli prijať nové morálne zásady, ktoré vyvrcholili prijatím Produkčného kódexu v 30-tych rokoch, a nekonvenčná, neregulovaná komunita sa pretavila do svetového produkčného priemyslu, ako ho poznáme dnes. Zároveň s tým sa Los Angeles menilo z prevažne púštneho vidieckeho mestečka na začiatku 20-tych rokov na jedno z najvýznamnejších veľkomiest na konci desaťročia. Z popola povstalo mnoho nových lesklých budov a nahrávacích štúdií, ale napáchali sa pritom značné škody a zničili životy.“

Keď sa myšlienka, z ktorej sa neskôr zrodil Babylon, ešte len formovala v Chazellovej predstavivosti, nakrútil v roku 2009 svoj prvý film Guy and Madeline on a Park Bench, ktorý tak zaujal mladého vedúceho pracovníka z Focus Features Matthewa Plouffa, že zavolal Chazellovi, aby sa stretli. Jedna z prvých myšlienok, ktorú Chazelle nadhodil na stretnutí, bola tragikomédia s viacerými postavami, odohrávajúca sa koncom éry nemého filmu.

„V tom čase produkcia takého obrovského a nákladného filmu pôsobila priam nepredstaviteľne,“ hovorí Plouffe, producent Babylonu, „ale boli sme mladí a snívali vo veľkom, a ako sa naše kariéry a priateľstvo rozvíjali, stále sme sa k tomu vracali.“

Od jesene 2018 do jari 2019 organizovali Chazelle a Plouffe súkromné premietania v prázdnych kinosálach, kde pozerali 35 mm filmy, ktoré ich inšpirovali – filmy, pri ktorých mali pocit, že sa režiséri cielene snažili posúvať hranice a rozširovať zážitok, napríklad Intolerancia D. W. Griffitha, Wings Williama Wellmana, Pravidlá hry Jeana Renoira, Občan Kane Orsona Wellsa, Sladký život Federica Felliniho, Dnešná apokalypsa Krstný otec II. F. F. Coppolu či Čierna krv Paula Thomasa Andersona a mnohé ďalšie. Neskôr sa na premietania pridali aj producentka Olivia Hamilton, scénografka Florencia Martin, kameraman Linus Sandgren a kostýmová výtvarníčka Mary Zophres.

„Cieľom týchto premietaní bolo pripomenúť si ambiciózne diela na veľkom plátne, tak ako sa mali pozerať,“ hovorí Plouffe. „Spoločne sme zamýšľali natočiť veľký americký epos o začiatkoch Hollywoodu.“

Ako Chazelle hlbšie skúmal históriu nemého filmu, dospel k poznaniu, že búrlivé dvadsiate roky vyzerali úplne inak, než sa bežne zobrazujú.

„Často sa na toto obdobie pozeráme tak, akoby najväčší extrém bol dať si priveľa martini,“ hovorí Chazelle. „V skutočnosti títo ľudia fungovali vo svete, kde sa z ničoho vybudoval celý priemysel a celé mesto, a to si vyžaduje istú dávku bláznivosti.“

„Zistenia tohto výskumu ma dosť šokovali,“ hovorí producentka Olivia Hamilton. „Popiera mnohé domnienky, ktoré máme o ľuďoch z tohto obdobia. Najmä Hollywood bol divokejší, výstrednejší, rozmanitejší a nekonvenčnejší, než si uvedomujeme.“

Koproducent Padraic Murphy pomáhal Chazellovi s výskumom, hľadal ťažko dohľadateľné rozhovory, nepoznané životopisné rozprávania, ukážky z filmov a fotografie. Getty Museum otvorilo svoje fotografické archívy, historici a hudobní zberatelia im poskytli pôvodné dokumenty a nahrávky. Postupne sa vynáral komplexnejší portrét vtedajšieho Los Angeles – púštnej komunity, ktorá vyrástla na svetové mesto, táto evolúcia predstavovala akýsi mikrokozmos amerického experimentu.

„Vlastne je to veľmi americký príbeh,“ hovorí Chazelle. „Skupina outsiderov, podvodníkov a rojkov, ktorí unikali pred patentovým úradom, utekali z rodných miest, postavili si stan a vybudovali z ničoho uprostred púšte celý priemysel, z ktorého sa stal celosvetový gigant. A k tomu patrí sláva aj tragédie.“

Chazelle napísal prvú verziu scenára Babylonu v decembri 2018 a januári 2019. Niekoľko mesiacov ho revidoval a skompletizoval ho v máji 2019.

„Pri čítaní scenára ma Damien Chazelle zobral na jedinečný výlet,“ hovorí Marc Platt, ktorý sa v máji pridal ako ďalší producent. „Cez Los Angeles 20-tych a 30-tych rokov, cez nemé hollywoodske filmy, zvukové filmy, ako sa na ne svet dovtedy nedíval… Pôsobí verne svojmu obdobiu, no zároveň je relevantný a rezonujúci aj dnes.

Nevedeli sme, že sa blíži covid a nevedeli sme, kto sa vo filme objaví. Vedeli sme len, že pred sebou máme divoký, nerealizovateľný scenár, a ako tím urobíme všetko, aby sa nakrútil.“

Hlavné nakrúcanie prebiehalo od 12. júla do 20. októbra 2021, a hoci mnohí dovtedy nehrali v takej obrovskej produkcii, všetci vedeli, že so Chazellom sú v dobrých rukách.

„Damien mal ten príbeh neustále v hlave, doslova záber za záberom,“ hovorí Platt. 

VITAJTE V BABYLONE

Babylon vás vezme na cestu z výšin hollywoodskej dekadencie do prepadlísk jeho skazenosti, a heroickým výkonom vystihnúť vzhľad a pocit tejto odysey poverili umeleckú režisérku Florenciu Martin.

„Keď som si prečítala scenár k Babylonu, hneď som vedela, že na ňom jednoducho chcem robiť,“ hovorí Martinová. „Bolo to fascinujúce. Nemohla som uveriť, aký svet vytvoril Damien už na papieri.“ Chazelle mal podľa nej od začiatku jasno, že nechce nakrútiť film, ktorý by pôsobil starobylo a obsahoval klišé z filmov z tých čias.

„Získali sme pohľad na to, čo sa naozaj dialo, keď sa rodilo Los Angeles ako mesto a ako kultúra,“ hovorí Martinová. „Prichádzali tam ľudia z iných miest USA a z celého sveta, zrodil sa tam film a Hollywood, aký poznáme dnes, mesto sa rýchlo a bezhlavo rozrastalo, nové technológie narážali na staré postupy, vládla tam sloboda a existovali príležitosti, ale aj výstrednosť a nezodpovednosť. A hojne sa tam užívali drogy – hlavne kokaín –, čo mnohých z nás prekvapilo.“

Aby vytvorili Los Angeles z obdobia predtým, ako sa z neho stalo obrovské mesto, musel sa Chris Baugh, hlavný lokačný manažér, vydať hlboko do San Fernando Valley a do púšte južnej Kalifornie.

„Je to šok, keď si uvedomíte, aké vidiecke bolo v tých časoch Los Angeles,“ hovorí Chazelle.

Baugh, ktorý študoval filmové dejiny a teóriu, bol nadšený, keď našiel lokácie, ktoré vybudovali zakladatelia Hollywoodu.

„Kiná, v ktorých sme natáčali, postavil Charlie Chaplin,“ hovorí Baugh.

„Je zaujímavé, že v L. A., v meste aj na jeho okrajoch, stále stoja budovy z tých čias,“ hovorí producent Marc Platt, „takže ak narazíte na roh ulice so správnou architektúrou a pozriete sa určitým smerom na palmy, ocitnete sa v 20-tych rokoch.“

HVIEZDNE OBSADENIE

Produkčný tím budoval svet podľa Chazellových predstáv a on zatiaľ potreboval nájsť tváre, ktoré oživia postavy, čo vytváral vyše desať rokov. Najprv bolo treba obsadiť Nellie LaRoyovú, neznámu herečku, ktorá sa chce presadiť v šoubiznise. Keď si scenár prečítala Margot Robbie, vraj naň tak reagovala silno ako ešte nikdy.

„Môj tím trochu vyľakala moja intenzívna reakcia,“ hovorí Robbie. „Vykrikovala som, že v tom musím hrať, že tá rola je moja.“

„Na rolu Nellie sme potrebovali herečku, ktorá ničoho nezľakne. Taká je pre mňa Nellie a taká je podľa mňa Margot. Hoci sú v mnohých iných ohľadoch odlišné, z oboch prýšti energia, zápal, túžba,“ hovorí Chazelle.

Keď Robbie dostala úlohu, tiež sa zabrala do výskumu. Hoci je postava Nellie inšpirovaná mnohými hviezdami nemého filmu, najlepšie jej ju pomohol pochopiť životný príbeh Clary Bow.

„Clara Bow prežila asi najhoršie detstvo,“ hovorí Robbie o jej traume, zneužívaní a živote v chudobe. „Rodičia jej ani nevybavili rodný list,  lebo predtým prišli o dve deti a boli presvedčení, že neprežije do dospelosti. Takže každý deň brala ako požičaný čas, preto každý deň prežívala až do dna.“

Na postavu Mannyho Torresa, mladého rojka, ktorý sa snaží presadiť vo filmovej branži zároveň s Nellie, chcel Chazelle nováčika, a tak hľadal tam, kde mnohí režiséri a vedúci kastingu – v portrétnych fotografiách.

„Je to klišé, aké vídame vo filmom, ale nemyslíme si, že sa to naozaj deje v skutočnom živote, ale v tomto prípade to bolo presne tak,“ hovorí Chazelle. „Prezeral som si fotky a Diego Calva mal tvár básnika. Čosi poetické v očiach. Zasnené.“

Obsadiť Brada Pittla ako Jacka Conrada, hviezdu nemého filmu na vrchole kariéry, bolo úplne prirodzené.

„Brad patrí medzi tých zopár ľudí, pri ktorých máte predstavu, ako pôsobili niekdajšie filmové hviezdy,“ hovorí Chazelle. „Má tú neskutočnú auru, akú hviezdy vyžarujú priam so samozrejmosťou. Taký je Brad, hlavne teraz. Nevidíte všetku prácu za tým, tá pôsobí úplne neviditeľne a ľahko. To je na ňom magické.“

NELLIE LaROYOVÁ
(Margot Robbie)

„Nellie je ako prírodný živel, vráža do všetkého, čo jej vojde do cesty,“ hovorí Chazelle o jej úvodnej scéne, v ktorej narazí autom do sochy pred domom filmového magnáta Dona Wallacha, aby sa prepašovala na večierok. „Predstavuje ducha divokého západu tých čias, keď staré pravidlá leteli z okna.“

Bez pozvánky ju na večierok dostane Manny, hoci tým riskuje svoje neisté postavenie medzi „ľuďmi od filmu“.

„Scéna na večierku ukazuje, ako aj najmenšia maličkosť môže v Hollywoode viesť k niečomu veľkému,“ hovorí Robbie.

Nellin príchod na scénu a jej dravá túžba po pozornosti boli sčasti inšpirované mladou Joan Crawford a jej postava a mnohé kostýmy zasa Clarou Bow, jednou zo sex symbolov nemého filmu.

Manny je Nellie okamžite očarený, čosi také ešte nevidel, hoci už pri filme videl všeličo.

„Nejde len o jej krásu či drzosť,“ hovorí Calva. „On v nej vidí čosi zo seba a okamžite medzi nimi vznikne puto.“ 

MANNY TORRES
(Diego Calva)

Manny Torresa stretávame uprostred púšte, keď sa snaží dopraviť slona na večierok v dome filmového magnáta Dona Wallacha.

„Manny je našimi očami a ušami,“ hovorí Chazelle. „Vstupujeme do fantastického sveta a chcem ho ukázať z pohľadu človeka zvonka. Je naším vstupným bodom a nakoniec aj naším sprievodcom.“

Chazelle vysvetľuje, že Mannyho postava bola, ako väčšina postáv vo filme, „inšpirovaná viacerými skutočnými ľuďmi. Jedným z nich je Rene Carona, kubánsky prisťahovalec, ktorý v 20-tych rokoch v Hollywoode postúpil až na najmladšieho vedúceho štúdia v meste, neskôr bol dôležitou postavou zlatého veku mexického filmu.“

Calva dostal scenár takmer rok predtým, ako ho obsadili do roly Mannyho, takže s postavou žil už dávno pred začiatkom nakrúcania. Keďže sa herecké skúšky odohrávali na vrchole covidovej pandémie, prvé čítanie s Margot Robbie prebehlo cez Zoom.

„Cez Zoom sa skutočne ťažko odhaduje vzájomná chémia,“ hovorí Robbie. „Ale ak ju máte, hneď ju spoznáte. A keď sme sa stretli naživo, bolo to jasné. Diego je výnimočný herec a uchváti svet, len čo sa film dostane von.“

JACK CONRAD
(Brad Pitt)

„Jack je mega filmová hviezda,“ hovorí Chazelle. „Stretávame ho na vrchol slávy, keď vyvoláva takú hysterickú lásku a obdiv v čase, keď bol celý koncept filmu ešte relatívne nový, že si to dnes ani nevieme predstaviť. Že hrá túto postavu práve Brad je krásne metaforické, ale tiež nám to dalo námet na spoluprácu, z príbehu sa stalo plátno, ktoré pomáhal zapĺňať vlastnými skúsenosťami, takže môžete vidieť tú ľudskosť za tým, zraniteľnosť, neistotu.“

Aj Brad Pitt študoval materiály, aby mohol hrať hviezdu nemého filmu. „Pozeral som veľa filmov s Gilbertom, Fairbanksom a Valentinom. Ich výkony majú skutočný šarm,“ hovorí Pitt. „V nemom filme sa nedalo spoliehať na dialógy, len občasný titulok, takže ich výkony mali iný štýl, než na aký sme zvyknutí dnes.“

ELINOR ST. JOHNOVÁ
(Jean Smart)

Keď Jean Smart, ktorú obsadili do roly fejtonistky Elinor St. Johnovej, čítala scenár, získala úplne inú predstavu o Hollywoode 20-tych rokov.

„Neboli bláznivé pre nič za nič,“ hovorí Smartová. „Skončila sa príšerná svetová vojna a pandémia, ľudia sa proti všeličomu búrili a uvoľnili sa. Ale my väčšinou toto obdobie vnímame so zlatou patinou ako krásne, milé, jemné. Mám pocit, že tento film ho zachytil vernejšie.“

Elinor St. Johnová zachytáva dianie na pľaci aj v živote veľkých mien filmového priemyslu a dokáže hercom naštartovať alebo ukončiť kariéru ako nik iný.

„Je vytvorená podľa plejády dopisovateľov a fejtonistov, ktorí si vychutnávali moc objavovať nové hviezdy a zhadzovať staré, keď nadišiel ich čas,“ hovorí Chazelle.

Keď Nellie LaRoyová vtrhne na scénu, Elinor okamžite rozozná jej talent a potenciál stať sa hviezdou.

„Jean patrí medzi najzábavnejšie súčasné herečky, dokáže hrať rovnako dobre v komédii aj v dráme,“ hovorí Chazelle. „A tu potrebovala oboje, aby presne vystihla Elinor a vyjadrila moc, ktorú má.“

SIDNEY PALMER
(Jovan Adepo)

„Hudba bola silnou súčasťou nemých filmov, či už išlo o náladovú hudbu pri nakrúcaní alebo hudobný sprievod k premietanému filmu,“ hovorí Chazelle. „S nástupom zvuku chcel Hollywood zúfalo odobriť tento vynález, aby to nebola len nejaká novinka, takže sa prirodzene dospelo k muzikálom, ktoré otvorili cestu istému druhu džezu do filmov. A presne takú hudbu hrá Sidney.“

Pre pracujúceho muzikanta, ktorý zvyčajne žije od džobu k džobu, je náhla sláva a bohatstvo priveľa a Sidney sa snaží zistiť, čo znamená byť černošskou hviezdou v priemysle zväčša riadenom bielymi.

„Keď som dostal scenár, veľa som si naštudoval, aby som pochopil, čo znamenalo byť černochom v tom období,“ hovorí Adepo.

„Keď sa objavil zvuk, otvorilo sa krátke obdobie príležitostí pre černošských hercov. Medzi rokmi 1929 až 1931 vzniklo niekoľko filmov či krátkych muzikálov, v ktorých vystupovali ľudia ako Duke Ellington, Louis Armstrong, Ethel Waters, Bessie Smith. Hrajú ako herci a hrajú aj svoju hudbu. Títo a ďalší boli inšpiráciou pre Sidneyho,“ hovorí Chazelle. „Chcel som, aby Sidney zažil skok od pracujúceho muzikanta na okraji filmového priemyslu po hollywoodsku hviezdu, a hoci sa najskôr zdráha, potom sa do toho poriadne zahryzne.“

„Veľa hercov a umelcov nemého filmu sa nevedelo prispôsobiť nástupu zvuku,“ vraví Adepo, „ale Sidneymu prišiel zvuk vhod, nemusel byť ani skvelý herec, stačilo mu hrať hudbu, pritom ho zachytila kamera, nahrali mikrofóny a to bol základ jeho úspechu.“

LADY FAY ZHU
(Li Jun Li)

Na opulentnom večierku predstavia lady Fay Zhu ako „Smaragd východu a ornament Orientu“, keď sa zjaví spoza kapely vo fraku na štýl Marlene Dietrich a zaspieva pesničku „Mojej kočky cica“, skutočnú dobovú pieseň, ktorú pre film adaptoval skladateľ Justin Hurwitz.

„Lady Fay ju spieva s falošným čínskym prízvukom, lebo podbieha vtedajšiemu fetišu orientalizmu. Ale je to len jedna z jej mnohých podôb,“ hovorí jej predstaviteľka Li Jun Li.

Ako mnohí v začiatkoch filmového priemyslu, aj lady Fay Zhu musela robiť všeličo, aby sa jej dvere Hollywoodu nezatresli pred nosom. Na Wallachovom večierku sa ukáže ako speváčka, ale potom ju vidíme písať karty s titulkami v malom bungalove v čínskej štvrti a pomáhať otcovi s hrubým zákazníkom v ich rodinnej práčovni. Cez deň sa venuje podradnej práci, v noci sa mení na hviezdu hollywoodskych večierkov.

JAMES McKAY
(Tobey Maguire)

Majiteľ kasína a veľmi pravdepodobne psychopat James McKay je postava, akú Tobey Maguire asi ešte nehral.

„Moje stvárnenie McKaya vychádza z toho, čo som si naštudoval,“ hovorí Maguire, „ale tiež som sa pri ňom odviazal a pretváral som ho pri každom zábere.“

Stretnutie Mannyho s McKayom môže stáť život – nielen Mannyho, ale aj Nellie. Tá má u McKaya dlh, ktorý je inšpirovaný príhodou zo života Clary Bow, a postava McKaya vznikla na základe štúdia oblasti Cal-Neva na hranici medzi Kaliforniou a Nevadou, ktorá sa stala centrom hazardných hier začiatkom 30-tych rokov, keď Los Angeles postavilo túto činnosť mimo zákona.

PRÍBEH A PREDSTAVENIE

Jednou z výziev pri takom počte dôležitých postáv je, ako každej dopriať vlastný príbeh a nespomaľovať pritom tempo deja. Chazelle sa s touto výzvou obrátil na vedúceho strihu Toma Crossa, s ktorým spolupracoval aj na predchádzajúcich filmoch, aby dal túto skladačku dokopy.

„Máme v podstate šesť protagonistov obklopených celou paletou vedľajších postáv, ktoré sú samy osebe zaujímavé,“ hovorí Chazelle. „Chcete, aby každá postava, aj tá s jediným výstupom, ponúkla pocit, že má vlastný život, aj keď opustí scénu. Čosi také sprostredkúvajú romány, ale filmy iba zriedka.“

Jeden z prvkov, ktorý sa pri tomto ukázal ako zásadný, bola hudba. Cross vraví: „Hudba pomohla zlepiť všetky príbehové linky. A pocit z Hurwitzovej hudby – rýchle tempo, obrovská energia, perkusie – sa stal vodiacim prvkom pre rytmus strihu.“

„Damien zdôrazňoval, že tento film je o extravagancii a dekadencii, o rýchlosti a extatickom naháňaní, ktoré nemôžu vydržať a napokon pohltia samy seba,“ hovorí Cross. „A chcel, aby tomu strih nahrával, čiže aby ho bolo vidieť a aby bol prispôsobený tomuto štýlu. V iných filmoch je strih neviditeľný a menej je viac. V Babylone chcel Damien strih aj ostatné stránky filmu maximalistické.“

IBA NA FILME

Od prvej chvíle, ako si Chazelle začal vizualizovať Babylon, vedel, že musí byť na širokom plátne, aby sa naplno ukázala panoráma L. A. a filmových exteriérov.

Rozhodol sa nakrúcať na 35 mm film anamorfóznou technikou, ktorá umožňuje snímať širší pohľad než iné formáty.

HUDBA BABYLONU

Niekoľko rokov predtým, ako sa začal Babylon nakrúcať, sa Chazelle obrátil na svojho dlhoročného spolupracovníka Justina Hurwitza, aby napísal hudbu k tomuto filmu.

„Chceli sme dať Babylonu jeho vlastný hudobný svet, zvuk, ktorý by nebol priveľmi zastaraný, ale zároveň by sa odpútal od svojrázneho džezu tých čias,“ hovorí Hurwitz. „Je oveľa divokejší a agresívnejší. Nesmieme zabúdať, čo dochované nahrávky z 20-tych rokov sú len zlomkom hudby, ktorá sa vtedy skutočne hrala v L. A. Existovala undergroundová hudba, ktorá sa nikdy nezachytila na nahrávkach. Chceli sme si predstaviť celú paletu toho, ako mohla znieť, hoci sa to už nedozvieme. Chceli sme hudbu, aká sa podľa nás doteraz vo filme nezobrazila.“

Chazelle dodáva: „Zadanie pre hudbu bolo podobné ako pre kostýmy, účesy, líčenie a scénu. Mala vychádzať z daného obdobia, ale zároveň posúvať hranice toho, čo by sme normálne očakávali. Ísť za bežne zobrazovaný charleston a foxtrot, tie už poznáme. Naším leitmotívom pri hudbe bolo: Už sme to videli? Už sa to takto robilo? Ak áno, musíme to skúsiť inak.“

„Dúfam, že keď si ľudia vypočujú výsledok, povedia si – to znie ako Babylon,“ hovorí Hurwitz. „Občas som pracoval so scenárom a rozkreslenými scénami, ktoré Damien už dokončil, inokedy rozkresľoval scény na základe demo nahrávok, ktoré som urobil, takže práca prebiehala vo vzájomnej interakcii, v symbióze medzi hudbou a obrazom od samého začiatku.“

CESTA SPÄŤ V ČASE

Chazelle chcel, aby scény a lokácie filmu pôsobili čo najautentickejšie. Zveril to do rúk umeleckej režisérke Florencii Martin.

Exteriér štúdia Kinoscope, kam vkročí Nellie v prvý deň nakrúcania, postavili na prázdnom poli v Piru podľa skutočných vtedajších exteriérov. Každé jedno prostredie, každá namaľovaná kulisa – všetko sa vyrobilo od základov.

Ďalšou veľkou výzvou bolo ukázať, ako s postupom príbehu tieto exteriéry z dreva a plátna nahrádzali obrovské nahrávacie štúdiá, ako poznáme dnes.

Takisto bolo dôležité ukázať extrémne rozdiely: napríklad opulentný večierok v boháčovom paláci a špinavú Nellinu garsónku predtým, ako sa stane hviezdou. Florencia Martin chcela divákom predviesť ostré kontrasty L. A. 20-tych rokov.

Keďže je Babylon film o nakrúcaní filmov, scenár vyžadoval aj niekoľko scén z filmových premiér, a tak sa Martin s tímom vydali do starých kín, ktoré postavili v danom období. Dokonca sa im podarilo využiť interiéry týchto kín ako interiéry v domoch niektorých postáv, pretože v nich našli dobové príslušenstvo.

VITAJTE NA VEČIERKU

Nič tak nevystihuje zhýralú dekadenciu, ktorú chcel Chazelle zobraziť v Babylone, ako prvá scéna večierku v sídle hollywoodskeho producenta Dona Wallacha (Jeff Garlin).

„Čím viac som si o začiatkoch Hollywoodu študoval, tým viac som si uvedomoval, aké šialené obdobie to bolo,“ hovorí Chazelle.

„Počas výroby filmu sme opisovali začiatky Hollywoodu ako punkový cirkus,“ hovorí Matthew Plouffe. „Hollywood produkoval filmové šlágre pre masový trh, ale stále bol na okraji a priťahoval cirkusantov. Chceli sme zachytiť vtedajší sex, drogy a rokenrol, ako to ešte nikto vo filme neukázal.“

NAJČAROVNEJŠIE MIESTO NA SVETE

Jedným z najkomplikovanejších výtvorov pre Babylon bolo pozadie štúdií Kinoscope, kde sa nakrúcajú súbežne štyri nemé filmy. Exteriéry postavili na pustej zemi tak, aby výhľad dookola nerušili žiadne známky modernej výstavby.

„Našli sme túto lokáciu v Piru, úplne neobývané miesto bez budov, pretože tak vyzerali štúdia v ére nemého filmu, keď začínali od nuly,“ hovorí umelecká režisérka Florencia Martin. „Po štrnástich týždňoch príprav sme šesť týždňov pred nakrúcaním začali stavať s celým tímom kulisárov, rekvizitárov, dekoratérov, remeselníkov a maliarov.“

O HERCOCH

BRAD PITT (Jack Conrad) je jedným z najvšestrannejších filmových hercov súčasnosti a úspešný filmový producent vo svojej spoločnosti Plan B Entertainement. V roku 2020 získal Oscara za vedľajšiu rolu vo filme Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode, predtým získal Oscara ako producent filmu 12 rokov otrokom.

Svetovú slávu získal účinkovaním v oscarovom filme Ridleyho Scotta Thelma a Louisa, vzápätí hral v ďalšom oscarovom filme A rieka tečie Roberta Redforda a mnohých ďalších.

Jeho produkčná spoločnosť Plan B Entertainment stojí za mnohými oceňovanými a komerčne úspešnými filmami, ako napríklad Svetová vojna Z či Moonlight, ktorý v roku 2017 získal Oscara za najlepší film.

MARGOT ROBBIE (Nellie LaRoyová) je herečka nominovaná na Oscara a producentka, ktorá zaujala divákov na celom svete výkonmi popri známych menách filmu.

Nedávno dokončila nakrúcanie v hlavnej role filmu Barbie pre Mattel a Warner Bros. po boku s Ryanom Goslingom, Americou Ferrerou, Willom Ferrellom a ďalšími. Nedávno hrala vo filme Amsterdam Davida O. Rusella spolu s Roberom De Nirom, Christianom Balom, Chrisom Rockom a Johnom Davidom Washingtonom.

DIEGO CALVA (Manny Torres) získal za svoju rolu vo filme Júlia Hernándeza Cordóna Te Prometo Anarquía cenu pre najlepšieho herca na filmovom festivale v Havane v roku 2015 a objavil sa aj v seriáli Netflixu Narcos: Mexico.

JEAN SMART (Elinor St. Johnová), držiteľka piatich Emmy a ďalších siedmich nominácií, zbiera nadšené recenzie a rôzne ďalšie nominácie a cenu za svoje účinkovanie v komediálnom seriáli Stále v kurze na HBO Max. V seriáli HBO Mare z Easttownu stvárnila matku Kate Winslet. V roku 2019 sa jej dostalo uznania za jej stvárnenie špeciálnej agentky Laurie Blakovej po boku Reginy King a Jeremyho Ironsa v seriáli HBO Watchmen podľa rovnomenného prelomového grafického románu.

Od roku 2015 má svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

JOVAN ADEPO (Sidney Palmer) sa stal jedným z najobdivovanejších umelcov svojej generácie za svoje oceňované účinkovanie vo filme aj v televízii.

Nedávno dokončil produkciu seriálu Problém troch telies pre Netflix.

V roku 2020 bol nominovaný na cenu Emmy za svoj výkon v seriáli Watchmen pre HBO.

LI JUN LI (Lady Fay Zhu) sme mohli vidieť v hlavnej role spolu s Danielle Pineda vo filme Jurský svet: Zánik ríše a v nezávislej komédii Modern Persuasion, modernej adaptácii románu Láska slečny Elliotovej od Jane Austen.

O REŽISÉROVI

Držiteľ Oscara DAMIEN CHAZELLE (scenár a réžia) nedávno režíroval film Prvý človek, predtým napísal scenár a chopil sa réžie filmu La La Land, ktorý získal 14 nominácií na Oscara, z čoho šesť aj premenil vrátane Oscara za najlepšiu réžiu pre Chazella, ktorý sa tak stal jej najmladším držiteľom. Jeho film Whiplash z roku 2014 získal niekoľko nominácií a troch Oscarov.

Svoju prvú snímku Gyu and Madeline on a Park Bench nakrútil ako študent a mala premiéru na filmovom festivale v Tribece.

Zdroj: TS