Maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko vyhral Febiofest

Nový maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko si z Medzinárodného filmového festivalu Febiofest odnáša Hlavnú cenu súťaže celovečerných filmov.

Film, ktorého hlavnou témou je rozdelená spoločnosť, zaujal medzinárodnú porotu v zložení: Roberto Cueto z MFF San Sebastian (Španielsko), Joshua Jádi z FilmFestival Cottbus (Nemecko) a Marion Czarny z festivalu dokumentárnych filmov FIPADOC (Francúzsko).

„Zdanlivo triviálna, každodenná situácia spúšťa ostrú analýzu politického napätia, ktoré dnes ovplyvňuje Európu. Na ocenení sme sa zhodli pre schopnosť tvorcov priniesť kontroverznú tému prostredníctvom nápaditej, naratívnej štruktúry s rôznymi uhlami pohľadu, s humorom a citlivosťou,“ odôvodnila svoje rozhodnutie porota. 

V súťažnej sekcii dlhometrážnych filmov V strede Európy sa stretlo desať filmov z krajín V4, Rakúska a Ukrajiny.

Film Vysvetlenie na všetko bol ocenený hlavnou cenou sekcie Orizzonti na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Jeho slovenským koproducentom je Mátyás Prikler za spoločnosť MPhilms a vznikol aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu. Od 21. marca ho diváci  v slovenských kinách uvidia vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia.

„Som hrdý na to, že naša spoločnosť MPhilms a tým pádom aj Slovensko sa stalo koproducentom tohto vynikajúceho filmu. Režisér, Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku k až takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil, lebo v Maďarsku nezískal žiadnu podporu“, hovorí slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler.

V Budapešti je leto. Ábel sa krvopotne pripravuje na maturitu a popritom mu dochádza, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Horlivá študentka Janka však má vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

Rozkol v maďarskom národe je už roky citeľný nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch. Jedným z jeho najvýraznejších prejavov je národná trikolóra. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť trikolóru vo farbách štátnej vlajky a postupne sa aj z nej stala politická záležitosť. Nosia ju nacionalisti počas straníckych podujatí a demonštrácií a za posledných dvadsať rokov sa jej symbolika zmenila. Kedysi znamenala maďarskú nezávislosť a vzťah ku krajine, dnes sa jej nositeľ považuje za zástancu národa a kto ju nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa vyhrotila natoľko, že každé nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa skôr či neskôr zvrhne na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane. V dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých a čoraz menej sa vzájomne počúvajú.

Už dlho ma dusí atmosféra v mojej rozdelenej krajine a preniká mi aj do každodenného života. V roku 2021 prišla po reorganizácii podľa pokynov zhora o autonómiu Univerzita divadelného a filmového umenia v Budapešti. Profesori a študenti s tým nesúhlasili. Mladí ľudia, ktorí sa nemali ako inak brániť, univerzitu obsadili a udalosti čoskoro nadobudli politický ráz, hoci jediným cieľom študentov bolo nezávislé vzdelávanie. Ako filmár a bývalý študent univerzity som sa k ich boju pripojil a jedného dňa som si cestou z demonštrácie uvedomil, že o situácii okolo nás musíme hovoriť, a to prostredníctvom všetkých foriem umenia vrátane filmu. Tak vznikla hlavná myšlienka filmu Vysvetlenie na všetko,“ hovorí režisér filmu Gábor Reisz.   

S bývalou profesorkou a spoluscenáristkou Évou Schulze začali na vývoji filmu Vysvetlenie na všetko pracovať v roku 2021. Dôležitým aspektom tvorivého procesu bolo pochopiť a ukázať myslenie a stratenosť oboch strán. Ich žiadosti o finančnú podporu, rovnako ako žiadosti mnohých ďalších úspešných a talentovaných filmárov, Maďarský národný filmový inštitút zamietol. Film sa im nakoniec podarilo nakrútiť s veľmi malým rozpočtom a za 20 dní s pomocou producentky Júlie Berkes, tímu sedemnástich veľmi mladých, začínajúcich, ale o to nadšenejších ľudí, a tiež vďaka opore priateľov a rodiny. Postprodukčné práce realizovali na Slovensku v koprodukcii so spoločnosťou MPhilms a s podporou Audiovizuálneho fondu.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

slovenský názov Vysvetlenie na všetko anglický názov Explanation for Everything maďarský názov Magyarázat mindenre žáner dráma rok výroby 2023 dĺžka 152 min. krajina pôvodu Maďarsko, Slovensko réžia, scenár Gábor Reisz spolupráca na scenári Éva Schulze kamera Kristóf Becsey strih Vanda Gorácz, Gábor Reisz zvuk Richard Fűlek, Péter Balogh hudba András Kálmán, Gábor Reisz kostýmy Rebeka Hatházi scénografia Zsófia Tasnádi vedúci výroby Fruzsina Czvetkó, Olivér Szendrey-Nagy hrajú Gáspár Adonyi-Walsh, István Znamenák, András Rusznák, Rebeka Hatházi, Lilla Kizlinger, Eliza Sodró, Krisztina Urbanovits výkonní producenti Viktória Petrányi, Kornél Mundruczó, Eszter Gyárfás, Judit Sós koproducent Mátyás Prikler producentka Júlia Berkes finančná podpora Audiovizuálny fond ©Proton Cinema, MPhilms www.mphilms.sk www.filmtopia.sk

Realizáciu a distribúciu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zdroj: TS