Apokalypsa: V 51 rokoch za Djským pultom – Miss Djax!

Královnou světového popu je bezpochyby Madonna, královnou českého popu Helena Vondráčková, ale přemýšleli jste někdy o tom, zda má i světová techno scéna svou nekorunovanou madam par excellence?

Ačkoli se dle společenské etikety o věku zkušených dam mluvit nemá, nedá nám to a prozradíme Vám, že onou královnou je bezesporu jednapadesátiletá Saskia Slegers alias Miss Djax, která se představí 22. listopadu na brněnské party Apokalypsa!

MissDjax_pers_9_5

Pojďme si společně připomenout zásadní chvíle její pětatřicetileté kariéry a zjistit proč mezi světovými DJkami a producentkami nemá konkurenci.

1962 – In the beginning there was Jack…

Když bylo malé Saskii dvanáct let, zamilovala se do začínající éry elektronické hudby a rozhodla se, že jednou bude slavná DJka. Sháněla první brigády a veškeré peníze utrácela za desky. O čtyři roky později se její rodiče rozešli, takže Djax sbalila všechny svoje desky, sedla na kolo a ze dne na den opustila rodné hnízdo. Stala se rezidentkou jedné diskotéky v Eindhovenu, brzy se osamostatnila a při několikahodinových „setech“ zapomněla na trable všedních dnů.

1979 – 1992

Housová kultura se teprve začínala formovat kdesi za oceánem a Saskia již měla doma sbírku čítající přes 7000 maxi-singlů, kterou stále rozšiřovala. Roku 1991 se poprvé vydala za hraním do zahraničí, konkrétně do Paříže, kde se postavila před dav 6000 lidí. Rok na to se představila na berlínské party May Day a od té doby se její jméno začalo skloňovat v celé rave generaci. Neměla manažera a byl o ní zájem od New Yorku, přes Jižní Afriku až po Barcelonu a rodné Holandsko. Mezi tím, co se u nás na Václavském náměstí zvonilo klíči, Miss Djax zakládala label label Djax records!

Koncem roku 92 navštěvuje zásadní města elektronické hudby – Detroit a Chicago, kde se seznámí se všemi velikány té doby a osvojí si mnoho nových dovedností. Po návratu do Evropy začíná na starém kontinentu vydávat desky například Rushovi nebo Paulu Johnsonovi. Taktéž se stává součástí hip-hopového projektu Nederhop.

djaxup

95 – 99

Saskia vypravuje vlastní megalomansky pojatý kamion (ve tvaru červeno-stříbrné rakety)  na legendární berlínskou Love Parade, kde se dvakrát představí i na hlavním pódiu. Zažívá období neskutečné slávy, která ji zároveň ve spojení s neustálým cestováním začíná vyčerpávat psychicky i fyzicky. Oddych nachází jen během svých setů a při práci v bookingu. Vše ostatní se stává povinnou rutinou. Roku 1999 vydává vlastí knihu s názvem „The Power of Underground“. Nejen díky její vizuální přitažlivosti poskytuje rozhovor magazínu Penthouse.

Nové milénium

Éra největšího rozmachu rave kultury začíná opadat a Saskia Slegers se dostává na životní rozcestí – buďto se z ní stane komerční načančaný produkt nebo zůstane v undergroundových kolejích a bude dělat jen to co chce ona – tak jak to dělala již od svých dvanácti let. Logicky zvolila druhou cestu a odmítla proto i místo v porotě holandské adaptace talentové soutěže X-Factor. Nadále usilovně pracuje na své produkci a labelu. Společně s Annou Luizou Gelfei a Davidem Merlinem alias Pet Duem rozjíždí projekt Pet Trio, se kterým sklízí úspěchy na všech zásadních evropských festivalech. Miss Djax je stále na vrcholu a nemá ve své branži konkurenci!

Saskia Madonna Slegers

Podobnost mezi popovou královnou a Miss Djax jsme na začátku nezmínili náhodně….

„Obdivuji silné ženy a obdivuji Madonnu. Ona je žijící legenda – fenomén svého oboru, který drží krok s dobou a neustále se vyvíjí. Její pověst je jí na obtíž, ale stále je ženou, která otřásla hudebním světem v základech“ (Miss Djax v rozhovoru pro Penthouse)

Miss Djax obětovala celý svůj život hudbě a zanechala ve světě techna nesmazatelný a dosud nepřekonatelný odkaz. Přijďte se 22. listopadu podívat do brněnského Bobycentra na tuto legendu světové taneční scény.

apokalypsaB1-new

Zdroj: Nina Fialová (ODP)