Apokalypsa New Age: Horacio Cruz – Milujem vinyl.

Prvním vyzpovídaným elementem apokalyptického line-upu je španělský DJ, producent a promotér Horacio Cruz. Tento Granaďan proslul jako krotitel tří gramofonů, pomocí kterých publiku prezentuje ostré, jižanské groovy techno. V následujícím rozhovoru se dozvíte více o jeho vztahu k vinylům, o netradiční sbírce gramofonů i o tom, proč nenakupuje na Beatportu. Seznamte se Horaciem Cruzem! 

Ahoj Horacio, léto je již v plném proudu a mě by zajímalo, na co se během nastávající letní sezóny těšíš nejvíce?
Zdravím vás! Léto budu mít velmi nabité, takřka každý víkend mám hraní na nějakém významném festivalu a to po boku takových hvězd jako jsou Prodigy nebo Vitalic. Některé z nich budou i na pláži, na což se fakt těším. Léto je skvělým obdobím pro poznávání nových končin a užívání si těch, které už člověk zná.

Kdy sis uvědomil, že techno je tvému srdci nejbližší?
Jsem zapálený do hudby už odmalička. Hrával jsem na bubny i kytaru, ale ve chvíli kdy jsem poprvé přišel do kontaktu s elektronickou hudbou, vzniklo mezi námi speciální pouto. Bylo to tak kolem roku 1997 a od té doby se moje vášeň pro techno začala prohlubovat.

Popiš to nějak chronologicky…
Nejdřív jsem začal s DJingem, okolo roku 2001 jsem se pustil do produkce techno tracků a nakonec jsem začal pořádat vlastní akce a rozjel jsem vlastní obchod s deskami, pomocí kterého se snažím držet kouzlo vinylu naživu.

Mimo jiné jsi známý tím, že své sety hraješ ze tří gramofonů… proč ti tato “tradiční technologie” vyhovuje nejvíce?
Tři gramce jsou pro mě základ. Jako DJ mám tak pořád co dělat a zároveň je pro mě výzva, mít stále dvě hrající desky a chystat si třetí. Když člověk hraje jen ze dvou gramofonů, může se stát, že se během setu kolikrát nudí. Se třemi gramofony však můžu dělat mnohem víc a naservírovat tak osobitější a dynamičtější set.

Jak se vlastně daří vinylům, potažmo tvému obchodu ve Španělsku?
Momentálně je to bída, protože velké obchody přestaly fungovat a trh se nijak nehýbe. Je škoda, že lidi už neutrácí za vinyly. Mému obchodu také klesly tržby a z mých zákazníků se stala prakticky rodina respektive sekta (smích). Zůstalo jen pár věrných. Myslím, že dřív se člověk mohl ve vinyl shopech mnohé přiučit. Stýská se mi po dobách, kdy jsem v obchodech kecal s ostatními DJi a nasával tu atmosféru, kterou spojovala láska k hudbě. Pokaždé když cestuji do jiné země, dívám se po místních obchodech s vinyly, které bych mohl navštívit. Nakupování hudby z domu je možní komfortnější, ale to původní kouzlo se vytratilo.

Kolik gramofonů vlastníš?
Bohužel Technics přestal před pár lety vyrábět legendární dvanáctistovky, takže jsem jich nastřádal jen “pár”. Vlastním jich 14, z toho 3 jsou v obchodě a 11 jich mám v domácím studiu. V mé kolekci jsou dva SL1200 MKII z roku 1974, pak také M5G, M3D a sháním ty z limitované pozlacené edice.

Jaký máš vztah k nakupování digitálních skladeb přes online obchody jako je například Beatport?
Nikdy jsem zde skladby nekupoval. Dokonce i svou hudbu vydávám digitálně teprve krátce. Snažím se, aby má hudba vycházela exkluzivně na vinylech, ale musel jsem trošku “otevřít svou mysl” a zpřístupnit tracky vícero lidem skrz online obchody. Tyhle portály dost ovlivnily podobu současné scény – daly šanci novým talentům, ale taktéž začaly chrlit kvanta hudby na úkor kvality. Když ses před pár lety rozhodl něco vydat, musel sis na tom dát mnohem víc záležet, aby byl výsledek perfektní než šel do výroby. Teď vzniká habaděj nekvalitní hudby. Myslím si, že se ani nedá srovnávat track vydaný na dvanáctipalci a v MP3 formátu. Vinyl je kouzelný!

Řekni nám více o svém alter egu s názvem Cio Leiner…
Cio Leiner je mé “romantické já”, které hraje odlišné hudební styly. Nemám však zájem prezentovat se pod tímto jménem, používám jej pouze občas při speciálních příležitostech.

Slyšel jsem o tobě, že jsi celkem aktivní sportovec. Které disciplíny tě baví nejvíce?
Miluji sport! Jsem celkem vysokej, takže už od mládí jsem hrával basketbal a to i na poloprofesionální úrovni. Když zrovna nejsem ve studiu, trávím hodně času na zasněžených svazích, protože 20 minut cesty od mého bydliště se nachází rozlehlý Ski resort. Když se vydám na druhou stranu, tak jsem během půl hodiny na pláži, kde se užívám slunečného počasí, piva a tapas se svými přáteli.

Co očekáváš od své premiérové návštěvy České republiky?
Cítím, že to bude nezapomenutelné! Věřím, že si užijete můj set, stejně tak jako si já užiji celou Apokalypsu! Těším se na vás a díky za rozhovor.

Rozhovor připravil v červnu 2013 Nois 

Zdroj: Apokalypsa